Şöyle bir olay var arkadaşlar. taze kuzu eti, "kokuyor" denebilecek seviyede kokmaz.
Kuzu yaşlandıkça vücudundaki yağ oranı da artar haliyle. Ne kadar yağlı olursa o kadar kokar. Tabi buna beslenme, yaşadığı ortam, yaş gibi faktörler de etki eder.
Velhasıl kelam, kuzu kokmaz koyun kokar.
Kokuyor efendim doğruya doğru. Kurban bayramlarında mümkün mertebe eve gelmiyorum zira büyük baş hayvan kokusuna bile tahammülüm yok.
büyük bir şirkette çalışıyorum ve şirketçe pikniğe gittik ve 12 kg kuzu 6kg dana Eti aldık. 20 kişiye. sonuçta et lezzetinden sual olunmaz ama dana Eti açık ara daha lezzetliydi.
Kuzu değil koyun eti kokar. Kuzu eti belki yiyip yiyebileceğiniz en lezzetli et iken yaşlanıp koyun olarak kesilince gayet de kokusundan yanına yanaşılmayan bir et oluveriyor.
Kuzu şiş gibi bir şeyin tadına varamayacak , ağzının tadını bilmeyen kişidir.
Bu başlığı açan arkadaş kesin en yakınımdan biri..
Kuzu eti değil, koyun eti kokar.
Yani daha koyun olmaya vakit bulamadan, körpecikken kesilen kuzu etinde koku moku olmaz.
Yumuşacık ve lezzetli bir ettir.
almaya parası yetti de kokusunu ayırt eder hale gelmiş gavat.
babamdır. ete öyle bir takmış ki yiyeceği etin kuzu eti olmadığını anlamak için her türlü yolu dener.
Istanbul'da yaşayan bir Adanalı olarak şöyle izah edeyim: nerede yediğiniz ile de birebir ilgili durumdur. Adana'da özellikle kuzu, koyun yerken, Istanbul'da ağzıma süremiyorum meselâ. Gerçi sadece et değil bir çok konuda bu böyle.
Demem o ki kuzu etinin koktuğunu söyleyenler muhtemelen o eti yanlış şehirlerde ve yanlış pişirme yöntemleri ile yiyorlar.
Tabi bir diğer unsur da (bkz: damak tadı)
Ama kokuyo ya napalım.
Hayvan kartsa ve disiyse les gibi kokar etten tiksinirsin. Oyle boyle kokmaZ.
Adamlar kokuyor diyorsa kokuyordur.
vay amina koyim bu sozlukte kokuyor/kokmuyor diye eti ayirt edebilecek, et denen şeyde bile ayrim yapabilecek kadar zengin insanlar da mi var lan :s

biz marti eti bile yiyoz aq yeter ki ottan gayrı bir şey olsun.
yoğurdun ambalajına utanmadan 'kaymaksız' yazanlarla aynı zihniyettedir.
haşlama yapanlar diyordur.
ızgara veya fırın yapıp yesinler.
Kokuyor maalesef lakin özellikle açık havada yapıldığında efsane lezzetlidir.
Küçük baş bütün hayvanlar kokuyor. Mangal dışında tüketebilmek benim için mümkün değil. Kurban Eti hiç mümkün değil
anneler.. annelerimiz..
hayat nuri bilge filmi değil malesef.
nuri bilge'nin ''bir zamanlar anadolu'da'' filminin muhtar sahnesini akıllara getirir...

-et, kuzu etidir. yenecek et kuzu etidir.
http://www.youtube.com/watch?v=ox93sf0-tPQ
ağzının tadını bilmeyen. dışarıda yediği en güzel etin kuzu eti olduğunu anlamayan kişiliktir.