1. 1.
  22 mart gecesi yapilir. Yilin ilk kuzu eti bu bayram vesilesi ile yenir. ikisi kadin ikisi erkek ve evli olan en az 4 kisinin katilimi ile duzenlenen bir merasimdir haddi zatinda. Bu gecede kadinlar iyi giyinmis ve cesitli mucevher ile suslenmis olduklari halde sofra hizmeti ile gorevlidirler. Yemek yenildikten sonra biraz eglenilir. Daha sonra saat geceyarisini gectikten sonra isiklar sondurulur ve herkes eline kimi gecirirse onu dudukler. O gece girilen iliskinin sonucunda dogan cocuklar kutsal kabul edilir. turk kani tasimayan yobaz makulesi bu igrenc yahudi gelenegini alevilere mal ederek iftira atarlar.
  -1 ... migfer
 2. 2.
  koyunlarin 23 nisani.
  1 ... shearer
 3. 3.
  bu bayramı dünya'da sadece kendini müslüman zannedenler, "geceyarısından sonra isiklar sondurulur ve herkes eline kimi gecirirse ona geçirir" diye tanımlar.

  bana göre islam dinini yaymakla uğraşanların bir türlü hazmedemediği yahudi'leri kötülemek adına, ortaya attığı asılsız iddia'dır.
  350 yıl evvel böyle bir iftira atıldığı için, kimsenin net bir delil'i olmadığı gibi,
  aksini iddia etmek içinde net bir dedil ortada yoktur.
  ... sequel
 4. 4.
  bu yahudilere atılan bir iftira değildir.sabetay sevi bilindiği gibi yahudilikte bir fitne ortaya çıkarmış ve kendisini mesih ilan etmişti."Günahın kutsallığı" kavramını ortaya attı ve bağlılarına yahudilikte yasak olan fiilleri işlemelerini öğütledi.Mum söndürme olayının nasıl yapılacağını kurallarını koymuştur.Yahudi din adamlarının şikayeti ile idama mahkum olmuş mahkemede kelime-i şehadet getirerek islam dinine girmiş idamdan kurtulmuştur.
  Böylece Yahudi dinindeki bir fitne islam dinine ithal edilmiştir.Peşinden gelenler görünüşte mensubu oldukları islam içerisinde bu fiillerini gerçekleştirmişler,kendilerini daha rahat hissettikleri bektaşi tarikatına da girdiklerinden bu rezillikleri yanlış olarak alevi ve bektaşilere de maledilmiştir.
  Bu fitneden yahudiler hasar almadan ucuz kurtulmuşlardır.Biz halen çekiyoruz.

  Sonuç olarak bu rezillik yine de yahudi kaynaklıdır.

  Yahudiler Hz Lut'un kızlarının babalarını sarhoş ederek kendisiyle ilişkiye girdiklerini ve babalarından çocuk sahibi olduklarını iddia ederler.

  "O gece babalarına şarap içirdiler, büyük kız gidip babası ile yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi."(Tekvin: 19/33)
  "Böylece Lut'un iki kızı da öz babalarından hamile kaldılar."; (Tekvin: 19/36)

  Allah'ın peygamberine böyle bir iftirayı atan bir zihniyetin, sıradan insanlar için neleri mübah göreceğini tasavvur bile edemiyorum.
  ... gurleyenkaval
 5. 5.
  dort gonul bayrami olarak da bilinir.
  ... ben hep 17 yasindayim