bugün

17. yüzyıl sonlarında osmanlı'ya karşı oluşturulmuş haçlı birliğidir. bir de futbol jargonunda güçlü olana karşı güçsüzlerin işbirliği şeklinde kullanım alanı bulmuştur.
günümüzdekine içerik olarak benzeme de şekilsel yönden büyük oranda avrupa birliği gibi duran ama biraz daha saldırgan bir tutum takınan ittifak. çünkü bildiğim kadarıyla bu haçlı ittifakı elemanları 8-10 kez saldırıda bulunmuşlar.
fenerbahçe' ile tek başlarına başedemeyen galatasaray ve beşiktaş ittifakı.
tek baslarına fenerbahce'nin buyuklugu ile boy olcusemeyecegini anlayan besiktas, galatasaray, ve trabzonspor'un kardes takım ayagına guclerini birlestirerek fenerbahce'ye rakip olmaya calısmasıdır. bu kimi zaman besiktas fener maclarinda gs'lilerin besiktas'ı tutması ile ortaya cıkar, kimi zaman ligin son macında sampiyon averajla belirlenecekken trabzon'un galatasaray'dan 5 yemesi ile.. ama buyukler ittifak aramaz, bundan medet ummaz, bilmemektedirler.
(bkz: ucu birarada)
avrupa'daki osmanlı ilerlemesi viyana yenilgisi ile son buldu. ii. viyana yenilgisi avrupa'lıların türkler'i avrupa'dan atma umutlarını yeniden canlandırdı. bu amaçla papa'nın teşvikiyle;
avusturya,
lehistan,
rusya,
venedik,
malta
osmanlı devleti'ne karşı kutsal ittifak'ı kurdular. bu ittifaktan sonra avusturya, lehistan ve venedik osmanlı devleti'nin topraklarına yönelik saldırılara geçtiler.
bu akşam yine hotlamış ittifaktır. bizanslı kardeşler kafa kafaya verip karşılıklı ağlaşmaktadır.

işte gerçek kardeşlik, kötü günde de birbirinizin yanında olun.
(bkz: beşiktaş/#7776523)
bu hafta da şamarı yemiş ittifaktır. haydi canlar, kaldı trabzon, bi 90 dakika daha dişinizi sıkıp renk değiştirin, hem trabzon kalecisi onur için de şöyle böyle diyolar, tabi zalad kadar ucuza gitmeyebilir.*
genelde iki zıt insanın çıkarları doğrultusunda güçler birliği yapmasında kullanılır.
bazı futbol fanatiklerine göre, fenerbahçe' ye karşı kurulmuş * ittifak. kurtlar vadisi' nin sürekli komplo teorilerini tetiklediğini, türklerin komplo teorisi ve ' bak ne anlatacağım ' sözleriyle başlayan hikayelere bayılması göz önüne alınırsa, aziz yıldırım' ın gelmesinden sonra hayali bir cumhuriyet yaratmış fenerbahçe camiasının, muhtemel başarısızlıklar karşısında, artık iyice kabak tadı vermiş başlıca önlemidir. gerçekle alakasız olup, ' ne yapsam da başarısızlığımı örtsem, korku yaratsam ? ' anlayışının ürünüdür.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.