cunku oncelikli olarak bir canlinin katledildigi bir durum bayram olamaz.kaldi ki buna karşı olunmasinin sebebi baslica bu degil usul/yontemdir.goz gore gore bir canliyi aci cektirerek oldurmedir.burdaki mantik tanrinin kendine kurban istemesi mi yoksa fakirleri doyurup mutlu etmek midir.eger gercek amac fakirleri doyurmak olsaydi bu kurban yontemi olmaz onlarin ihtiyaclarini karsilamak olurdu.kaldi ki ben hicbir kurbanda fakir fukaraya et veren gormedim.kurban kesilir komsulara ese dosta akrabaya verilir komsun sana verir karsilikli takas yontemiyle etler paylasilmis olur.simdi bunu bu kadar savunmanizdaki mantigi aciklama seklinize guluyorum sadece .
Kurban bayramında fakir fukaraya et dağıtıp bir kap yemek yemelerini sağlayanlara karşı olanlar, gidip ispanya'da boğa güreşi izler, Kör kahvede horoz dövüştürür, Yılbaşında hindi keser, yolda can çekişen kediyi görmezden gelir, ava gider ördek avlar. Ama iş din ve yardıma gelince hepsi hayvanları koruma derneği üyesi kesilir. (saldırın eksiye hatırım kalır).
bu kadar basit değil 2 2 daha 4 eder değil.bu kurgunun da bir sebebi var , açın okuyun neden böyle olduğunu farklı açılardan yorumlamaya çalışın , ki olanla olması gereken ayrımını yapabilirsek eğer böyle değer verilen bir güne bu kadar hoyratça davranmamış oluruz ,olması gereken hem ihtiyacı olanlara ulaştırmak hem de yakınlarınla paylaşmaktır.
kurbanın olduğu yerde bayram mı olur, düşüncesiyle ortaya çıkan durumdur.

ne zaman ki hiçkimsenin hiçkimseye kurban olmadığı an, işte o zamandır asıl bayram.

kimseye iyi bayramlar dilemiyorum. hiçkimsenin de bu cümleyi bana doğru kurmasını istemiyorum. kabul etmiyorum.

unutmadan, vejetaryen değiliz elbet birçoğumuz. mesele et yeme ya da yememe meselesi değil. mesele, bir hayvanı öldürmekten alınan haz. minicik çocukların alınlarına sürülen hayvan kanıyla oluşmuş kara leke. et yemek istiyorsan, kasaplar ölü hayvanlarla dolu. fakir fukaranın midesi et görsün diyorsanız, alın kasaptan halihazırdaki ölü hayvan etini ve verin o fakire hakkı kadarını.

ne diyordu zerdüşt, hayvanları boğazlamaktan vazgeçmeyen insanlar, birbirlerini boğazlamaya mahkumdur.
ozaman sen çok yanlış görmüşsün, yada haklısın görememen normaldir.
biz fakirlere herkezin gözü önünde yardım yapmayız ezmeyiz onları, akrabalara et veriliyo tks oluyo demişsin uydurma ordan.! Eğer öyle yapan var ise kurban ibadetini yerine getirmiş sayılmaz....
mutfağımızdaki etin bir katliam ürünü olmasını istemediğimiz için. her işin bilir kişisi var ve kurban bayramında tanrıya kan göndermek isteyen bireylerin gözü dönmüşlükle gerçekleştirdiği eylemi usulünce yapan kasaplar var. hayvan öldürerek bayram kutlamak nedir allah aşkına. karşımıza "ama boğa güreşi ve benzeri bıdı bıdısıyla gelmeyin çünkü onlardan da nefret ediyoruz.
hayvanlar katledilmiyor usulünce kesilip, dinin emrettiği şekilde vazife yerine getiriliyor müslümanlarca.. bunu katletmek olarak addeden imansızlara diyecek bi laf yok zaten..
iki sebebi olabilir:

1. aileden islam düşmanısınız,
2. sonradan islam düşmanısınız.

başka neden olucak amk?
et lokantalarına neden karşı değilsiniz?
kozmetiğe neden karşı değilsiniz?
cevabını bilmediğim aslında karşı falan da olmadığım duruma yöneltilmiş prensiplerimden taviz vermeyerek siklemediğim soru.
Dogru hiz ve teknikle hayvana başsız vucudu bile izlettirilebilir, yani dikkatli ve hizli kesim yapilirsa hayvan asla aci cekmez.

Onun disinda zaten hergun hayvanlar kesiliyor o yedigin adana dürümler urfa dürümler gökten inmiyor. Bu bayramda ise insanlar kendi etini kendi sagliyor ve ihtiyaci olanlarla paylasiyor. Olay bundan ibaret abartmaya gerek yok.
burger king, mc donalds, vs. hayvanları nasıl kesip biçiyor; malum. onların yöntemi insani de, kurban bayramı'ndaki kesimde mi sıkıntı var?

öte yandan "et yiyorum ama domuz eti..." diyen zihniyet; domuz katliamında sıkıntı yok, küçük baş ve büyük baş haklarını mı savunuyorsunuz siz?

anladım, akrabalık meselesi.
hayvanı adam gibi kestikten sonra ortadan kalkacak olan durumdur.
Kurbanın yararına bakmayıp zararlarını göz önüne alarak konuşan insanların söylemi.
Hatırlarsınız bir ara bir çocuk babasını bıçaklayıp neden yaptığını sorduklarında 1 canı kalmıştı. Ölmemesi gerekiyordu demişti.
Insandaki vahşet , katillik, adam öldürme duygularını bastırıyor kurban.
Ben bir eğitimci olarak kurbanın karşı durulacak bir tarafının olmadığı kanaatindeyim.
sırf karşı olabilmek için dağılın.
karşı olanların akp kurbanı desteklediği için karşı olduğunu düşünüyorum.
yorumsuz http://haber365.com/Galer..._Kan_Golune_Cevirdiler/3/
ya arkadasim din yargilanamaz kitapta ne yaziyorsa onu yapacaksin. sana tartismani buyurmusmu kitap; hayir. o zaman maddi durumun iyiyse keseceksin kurban.
küçüklükten beri bir çok kurban bayramı geçirmeme rağmen kurban bayramının fakirlere yardım edilebilmesi için yapıldığını çok geç öğrendim. bu bile karşı olma sebeplerinden biri olabilir. çünkü herkes kestiği kurbanı tanıdıklarına, yakınlarına, mahalledekilere dağıtırdı. ortada fakir lafı falan yok. iki evde de kurban kesildiyse birbirlerine verirlerdi. lan oğlum ne anladık biz bu işten, karşılıklı aynı miktarda parayı birbirine vermekten ne farkı var.

ayrıca ben de birisi kurban kesmek vahşet, katliam bıdı bıdı yaptığında pek umursamazdım. kurbanla ilgili haberleri de pek takip etmem ama dün gördüğüm manzaralar adamı dinden soğutur. bir kaç yerde adamlar danayı bir bacağından vinçle kaldırıp öyle kesim işlemine başlıyorlar. tamam din yargılanamaz falan ama o görüntüler de insanı insanlığından utandırır.
Bir şeye sırf karşı olmak için karşı olmamak gerekiyor.Bir olaya farklı açılardan bakmak önemli. Öncelikle sen eğer bu bayramı vahşet olarak görüyorsan,ve kurban kesen insanları aşşağılıyorsan bende senin vejeteryan olmanı beklerim.Çünkü normal zamanda et,tavuk yiyen insanlar kurban bayramı geldi mi bir anda isyana geçiyorlar.Başka zaman niye göstermiyorlar bu tepkiyi.Başka zaman vahşet değil ama kurban bayramında vahşet oluyor nedense.Dediğim gibi bir şeyin ilk önce amacına bakmak gerek.Tek bir açıdan bakıp yorumlamak ne kadar doğru olur.Kısaca şöyle söyliyim kurban kuranda adı geçen ve farz olan bir ibadettir.Her bayramda olduğu gibi bu bayramın da amacı insanlar arası sevgiyi,paylaşmayı,yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamaktır.Zengin müslümanlar kestikleri kurbanlarını yoksul insanlara vererek onların en temel besin kaynağı olan etten yararlanmalarını sağlarlar.Tıpkı zekat gibi bu ibadette ekonomik eşitliğin bir nebze olsun sağlanabilmesini,zenginler ve fakirler arasındaki sevgi ve yardımlaşma bağlarının kuvvetlendirilmesini amaçlar.Evet ilk başta bende katliam gibi görüyordum bu bayramı fakat kapsamlı baktığınız zaman sizde anlarsınız diye düşünüyorum.
Tabi bir şeyi daha eklemek istiyorum islamın genel özelliği olarak bazı cahil insanlar bu ibadeti bile iğrenç gösteriyorlar.Hayvana işkence yaparak güya kurban kestiklerini zannediyorlar.Hayır kardeşim kurban bundan ibaret değil,o insanların yaptığı kurban bile kabul olmuyor.Sen bu görüntüye bakarak bir ibadeti küçümseyemezsin.Vejeteryan olanlara pek sözüm yok.Asıl sözüm kurbana karşı olup önüne geldiğinde hapur hupur et yiyenlere. (bkz: )kurban bayramına karşı olanların et yemesi