bugün

kurban bayramına karşı olma sebepleri

Bir şeye sırf karşı olmak için karşı olmamak gerekiyor.Bir olaya farklı açılardan bakmak önemli. Öncelikle sen eğer bu bayramı vahşet olarak görüyorsan,ve kurban kesen insanları aşşağılıyorsan bende senin vejeteryan olmanı beklerim.Çünkü normal zamanda et,tavuk yiyen insanlar kurban bayramı geldi mi bir anda isyana geçiyorlar.Başka zaman niye göstermiyorlar bu tepkiyi.Başka zaman vahşet değil ama kurban bayramında vahşet oluyor nedense.Dediğim gibi bir şeyin ilk önce amacına bakmak gerek.Tek bir açıdan bakıp yorumlamak ne kadar doğru olur.Kısaca şöyle söyliyim kurban kuranda adı geçen ve farz olan bir ibadettir.Her bayramda olduğu gibi bu bayramın da amacı insanlar arası sevgiyi,paylaşmayı,yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamaktır.Zengin müslümanlar kestikleri kurbanlarını yoksul insanlara vererek onların en temel besin kaynağı olan etten yararlanmalarını sağlarlar.Tıpkı zekat gibi bu ibadette ekonomik eşitliğin bir nebze olsun sağlanabilmesini,zenginler ve fakirler arasındaki sevgi ve yardımlaşma bağlarının kuvvetlendirilmesini amaçlar.Evet ilk başta bende katliam gibi görüyordum bu bayramı fakat kapsamlı baktığınız zaman sizde anlarsınız diye düşünüyorum.
Tabi bir şeyi daha eklemek istiyorum islamın genel özelliği olarak bazı cahil insanlar bu ibadeti bile iğrenç gösteriyorlar.Hayvana işkence yaparak güya kurban kestiklerini zannediyorlar.Hayır kardeşim kurban bundan ibaret değil,o insanların yaptığı kurban bile kabul olmuyor.Sen bu görüntüye bakarak bir ibadeti küçümseyemezsin.Vejeteryan olanlara pek sözüm yok.Asıl sözüm kurbana karşı olup önüne geldiğinde hapur hupur et yiyenlere. (bkz: )kurban bayramına karşı olanların et yemesi