1. 1.
  dune romanin serisi.
  (bkz: kuisatz)
  ... hexagram
 2. 2.
  yolu kısaltan, yolun kısaltıcısı anlamındadır. dune terminolojisinde bene gesseritlerin üreme programları ve gen çaprazlama tabloları yardımıyla yaratmaya çalıştıkları, kendilerine evrene hükmetme imkanını verecek erkek baş rahibenin tanımıdır.
  ... thufir hawat
 3. 3.
  Bene Gesserit cadısının paul'ün kuisatz haderah olup olmadığını anlamak için paul'ün elini gom jabbar'ın içine soktuğu sahne inanılmaz mistik ve güzeldir. acı ile terbiye olma gibi tasavvufi bir anlayış bütün sahneye hakimdir.
  ... credoquiaabsurdum
 4. 4.
  frank herbert imzalı dune serisinde, bene gesserit cadıları tarafından planlanan üstün insanı yaratma eylemi sonucu, tek erkek bene gesserit olan, zaman ve uzayı birleştirme yeteneğine sahip paul atreides'in ünvanıdır.
  1 ... crysania
 5. 5.
  (bkz: paul atreides)

  ibranice yolu kısaltan demektir; bene gesserit in binlerce yıllık üreme programına dahil olan leydi jessica nın duke leto atreides e aşık olarak ona bir kız yerine erkek evlat vermesiyle hayat bulmuş, fakat bene gesserit leydi jessica dan feyd rautha harkonnen ile çiftleşecek bir kız beklediğinden cadıların onca uğraşını boşa çıkarmıştır.

  son derece güzel anlatılması ve karaktere işlenmesine rağmen paul atreides soyundan gelen birçok kişinin daha öngörü yeteneğine sahip olması sebebiyle son kitaplarla biraz çelişen bir durumdur.
  ... disco inferno