seçmenlerinin ortalaması kaşığı ağzına götürecek zekaya sahip olmayan bir ülkenin başbakanının demeci.

penguen karikatürü ya da zaytung haberi değil. bu lafı edebilmiş bu adam.

allahım sen aklıma mukayyet ol!

bunu destekleyecek kadar gerizekalı mahlukat çıkacağı için şimdiden mongollara anlatır gibi anlatayım;

kendi kendine kredi veremiyorsan komik bile olamazsın... (kendi kendine neden kredi veresin bir de ordan bak)

not: eksileyen iki dangalağa mantıklı gelmiş bu fikir. şaşırtamıyorsunuz beni hiç.

güncelleme: 11 adet bunu mantıklı bulacak kadar gerizekalı tipitip var bu sözlükte.
kendi ölçtükleri enflasyon ortada zaten.
yanlış anlamalara edit: %5 enflasyon çıkarıp, %20 zam yapıyolar ya o bakımdan dedim. amma şukulamışlar garanti yanlış anlayanlar oldu.
edit sonrası edit: evet ilk kötülememi aldım ben biliyodum bunların anlamadığını.
otur sıfır!
lise de zayıf alan öğrencinin hoca bana taktı yaaa demesi gibi bir şey mi la bu? evet evet tam da bu!
(bkz: karnesini kendi hazırlayan öğrenci)
kredi gerekirse onuda kendi kendine verebilecek gücün varmı ? yine cahil cühelayı kandıracak bir saçmalık buldular.
bakın bizim kredimiz a+ hatta aa+++ süperiz, hatta ve hatta überiz, lan gidin başka şeyler bulun bu kadar dalga geçtiğiniz yeter, bu halk içinde aklını hala kullanabilenler olduğunu unutmadan saçmalayın.
halkın gazını alma yolları vol. bilmem kaç.

benzeri için;

(bkz: one minute)
bence iyiyiz gayette süperiz harika da notumuz var ooh miss.

- yönetenlerin eğitim seviyesi?
ülkede yaşayan insanların yarısından fazlasının iq'sunun ayakkabı numarasından küçük olmasında mütevellit ne derse inanılır ne derse gaza gelinir yürü be koçum büyük adam denir. sallaya bildin kadar sallıcan bu memlekette ascan kescen sonra demokrasi budur dicen herkes de yiyecek afferin lan adama bak dicek.
talihsiz bir beyanat. istenileni istenildiği gibi açıklamaya yetmeyen bir beyanat.

Şöyle ki: Kurulmak istenen milli derecelendirme kuruluşuyla amaç aslında kendi notunu vermek değil, yurt dışı tahvil alımlarında vs diğer ülkeleri ölçebilmek. bununla birlikte hükümet demek istiyor ki benim fitch e ya da s&p ye güvenim kalmadı. (keza krizin patladığı seneden önce bu kuruluşlar krizde ağır yara alan ülkelere yüksek notlar vermişlerdi.) kendi notumu kendim ölçerim. örneğin ingiltereden tahvil alacaksam fitchin puanına göre değil kendi kurumumun puanına göre davranırım.

haa kendi kredi derecelendirme kuruluşları ne kadar güvenilir olur orası ayrı, ama en azından kurmak istedikleri şey kendi puanını verecek bir kurum değil.

tabi bu da seçimlerden önce "aman da bizim kuruluş bize aa verdi." diye milleti gazlamalarına engel değil.
kendi ölçtükleri kredi notuyla ancak halkın oyunu alırlar, o da onlara yetiyor zaten.

Kimsenin cebinde para kalmadı, herkes bankalara borçlu. Haliyle toplumumuz hesap yapamaz oldu, herkesin hesabını bankalar yapıyor, arada bir arıyorlar borcunu ödeyemiyorsun dur ben sana bi kredi daha bindireyim de taksit taksit öde diyorlar. istersen kabul etme. Kısacası toplum hesap kitap yapamadığından tüm varlığını bankacılık sistemine armağan etmiş durumda. Şimdi istiklal marşı...
bahçelimeyşın hesap makinasıyla siz de kendi kredi notunuzu ölçün.
iyi de tayyip, senin kredi notunun ölçülmesini isteyen sen değilsin ki işin başında. sana kredi versek mi borcunu ödeyebilicen mi diye düşünen senin kredi için başvurduğun ülkeler. parasını da onlar veriyorlar zaten. bu herhangi bir bankanın benim hakkımda kredi verelim mi verirsek ne kadar verelim diye bakınması kadar basit bir iş. hatta daha basiti borç isteyen birisi hakkında başka birisine nedir sadık mıdır borcuna diye sormak gibi senin için basitleştirdim tayyipciğim anlayabilesin diye.

ayrıca; hani özür dilemişlerdi? yalanı. noldu yalan da mı yalan oldu.
Kantin isletmeye benzemeyen bir istir.
gerçeklerden korkan kişi söylemidir. bu kurum senin notunu iyiye çıkartıp türkiye yatırım yapılabilir durumda dediğinde bu kurumdan iyisi yok efendi ne oldu? şimdi mi kötü oldunuz? ben seni tanımıyorum ne demek? her yeri türkiye sanmak veya oy için türkiye'de atar yaparken dünya'da komik duruma düşmekten başka bir şey değildir bunun adı. bunun başka adıda.
(bkz: sahte kabadayı)
(bkz: kör cehaletin karanlığı)
diğer ülkelerle nasıl karşılaştırma yağacağız. sonuçta kredi notumuzu oluşturduğumuz koşullarımız farklı olduğundan karşılaştırmalar sağlıklı olmaz. kendi koşullarımızda dünya da tek oluruz.
(bkz: recep tayyip standart and poors)
bir ülkenin başbakanının ekonomiden ne kadar uzak olduğunu belirtir nitelikteki beyanı.

yakın bir geçmişte merkez bankasının karşılık değerlerini yükseltmesine paralel artış gösteren faiz oranları için de "faiz lobisini bu kadar rahat çalıştırmayız" demiştir kendisi.

müstehaktır, daha beterlerine layık bir halk olduğumuzu elimize geçen her fırsatta ve fazlasıyla kanıtladığımıza göre herhangi bir sıkıntı olmamalı konu ile ilgili.

kredi notumuzu kendimiz veririz, gerekirse notumuzu kendimiz de alırız.

adama hak vermemek elde değil ülkenin anasını kendimiz siktiğimiz için adamda alışkanlık oldu, karakterine işledi resmen kendi işini halletmek iradesi.

kendi kanunlarını kendileri çıkartıyorlar malum(milletvekilinin ek iş yapabilmesi, pırlantadan vergi alınmaması, bedelli askerlik vesaire), kendi maaşlarını kendileri belirliyor(milletvekili maaşlarına yapılan zam ve memur-işçi-emekli maaşları için söz konusu olan zam ortada), kendi vatandaşlarını kendileri yargılıyorlar(örnek vermeyeceğim çok uzamasın), kendi basın organlarını kendileri seçiyorlar ve istemedikleri organların anasını da kendileri sikiyorlar(örnek çok gene), adamlar kendi atamalarını bile kendileri yapıyorlar(devlet dairelerinde ve organizasyon gereken bütün organizmalardaki kokuşmuşluk).

kendi kredi notunu mu veremeyecek arkadaş adam?

kan alırlar s & p, kaaaaaan.
türkiye'yi yabancılara rezil eden cahilliktir.
kredi notu veren kurumları türkiye istatistik kurumu gibi emir komutası altında sanan, ülkeye layık kişinin yeni bir "van minütü".
kredimizi de kendimiz verdiğimiz sürece sorun olmayacak eylem.
"Kendimiz çalar kendimiz söyleriz, kimseyi şeyimize takmayız" demenin ekonomi ve siyaset çevrelerindeki kibar söylemi.
Kredi notu dedim de burası çok eskide kalmış reis.