bugün

geçen sene zevkine girip 3822. olduğum sınavdır.
sınava çalışmakta güçlük çeken, çalışma isteği geldiğinde oturup geçmesini bekleyen arkadaşlara tavsiyem:

yol 1:

memur çocuğuysanız, pek öyle zorluk yokluk açlık çekmediyseniz, hani hafif orta sınıfa yakınsanız, hayatınızda al sat yapmadıysanız, tarla süremeyecekseniz, hamallık yapamayacaksanız o halde az biraz kurumsal koçtaş'ta, bim'de carrefor'da, adidas'ta,zara'da levis'te, bimeks'te, ykm'de tezgahtar/kasiyer olur 1100 Tl maaşla cumartesi-pazar, bayram, kandil demeden eşek gibi çalışırsınız. maaşınızın 2000 tl civarına gelmesi için 8-10 yıl bekleyip, şef-amir olmanız gerekiyor yoksa yıllık %3 zamla 5 yıl sonra 1300 tl almaya devam edersiniz. burada da üst yönetimlerde tanıdığınız yoksa 10 yıl sonra da maaşınız asgari ücretten 260 tl fazlası olmaya devam edecek. on milyarda bir ihtimal bölge müdürü, sorumlusu olursanız: asgari ücretin 10 katı civarı para alırsınız o da zor, bu tip şirketler dışarıdan gelen kimseye o parayı vermez mutlaka birinin eşi dostudur.

yol 2:

yeni mezunsunuz, askerlik bitti bitmedi farketmez, ev kızı mısınız o da olur: erasmus vs de yaptınız şimdi tezgahtarlık sizi bozar e şimdi haliyle 3000-5000 tl'ye ilk işini bölge müdürü olarak bulanlar vardır biz o mutlu azınlığa dokunmadan normal rakamdan maaş alanlara gelelim.

- bankacı, sigortacı, finans bölümlerinde oldunuz mu yaraaa yedik. eşi dostu sikip kredi vereyim, emekli maaşını bizim bankaya taşıyalım diye her gün gelen hedeflerle boğuşur durursunuz. kısmen rahat iş aslında klimalı falan, tozu toprağı yok tek dert külliyen faiz işiyle uğraşmanız, bir de bildiğim kadarıyla yemek yemek kimi şubelerde sorun özellikle sanayi şubelerinde. 10 yıl sabrederseniz bir de kriz falan olmazsa iyi paralar alırsınız. insan kaynakları, muhasebe bölümlerine giderseniz alacağınız para belli asgari ücret + yol ve çay getir kızım, şu dosyaları masaya bırakıver evladım...

- plasiyer, merch, satış temsilcisi, pazarlamacı oldunuz amk... girdiniz patron şirketine, buralarda pek çalışmak isteyen olmaz. aktif araç kullanıyor musun dedi ya, sen de evet dedin aa patrona bak lan araba verdi sana. haftasonu da sende kalacak oh anasını sikersin ortalığın ne güzel amk! akşam oldu geçtin arabaya eve gideceksin, bir dakika bu gelenler de kim? hadi bakalım ilk durak zeynep ablanın evi oldun mu servisçi! 4 kişiyi eve bırakırsın sabah ta 4 kişiyi evden alırsın, yarım saatlik yola 1.5 saat önceden çıkmak zorundasın... neyse idare et dedin içinden, yemek yiyeceksin e bir baktın günlük 6 tl yemek için para yatırmış, 6 tl ulan! neyse dedin devam ettin ay sonu geldi baktın maaşın yarısı bankada yarısı patronun elinde zarfta, sigortaya baktın asgari ücretlisin o da ileride düzelir koçum dedi. 2000 tl'yi alırsın ama 6 gün x 12 saat çalışarak. ayda muhtemelen 5-10 gün arası şehir dışına gidersin orada da yediğin içtiğin hesaplanır 30 tl fazla harcasan birbir surat yaparlar...

yol 3:

o kpss kitabını gece yatmadan önce dik şekilde yere koyarsın, bacaklarının arasına yerleştirirsin, derin bir nefes alır tek bir hamlede götüne sokarsın... belki uykumda götümden biraz daha bilgi kanıma karışır biraz daha ezberlerim diye. evet gençler türkiye'de babanız ülke milli gelirinin %80'ini tüketen o %3 mutlu azınlık içinde değilse iyi çalışın. sınava 1 sene var demeyin, bugünden başlayın çalışmaya...
kaldırılacağına dair konuların sadece gündem yaratmak için oluşturulduğuna inanıyorum kpss 2014 sonmuş, nerden biliyorsunuz peki bunu resmi belge mi var söylenti. ben 2010da üniversiteden mezun olduğumda askerlikte kısa dönem kalkıyordu önüne gelen biz son kdleriz suck it diyordu ben 2012de 343 kd olarak gittim geldim hala kd devam ediyor. ha isterlerse saniyesinde kaldırırlar kpss yi ama yerine koyacakları şeyi bulmadan bunu yapmak ancak göt ister, benim tahminimce kpss 2020 ye kadar gider en az bu haliyle sonrasında ise kalksa bile başka bir adla yenisi konur milletin önüne, benim lgs ile girdiğim liselere sonra adı değiştirilerek oks ile girildi, sonra adı sbs oldu, en son ise teog( ki bence mantık güzel olsa da en denetimsiz olanı) yani kpss ne yazık ki kalkmaz çünkü adam istediği yere sokacağı adamı kpss li sistemde de sokuyor ve haberin bile olmuyor.
Ortaöğretimine gireceğim ve her türlü tavsiyeye açık olduğum sınav, konularda dahil olmak üzere hiçbirşey bilmiyorum kendisi hakkında.
Herkesin suyunu cikarip meyve suyu diye kisiye ictiren sinavdir.
telefonunu kapayip, interneti sinirsiz dondurup, bi odaya kapanip surekli ders calismak falan, bise olacagindan degil de rahat etmiyor insanin ici.
aşk'ı bitiren, oyle ki iyi bir sonuc icin arkadaslarini, eglencelerini hatta askini bile bi kenara gomup oturup lise bitirmis ergen gibi calismak, calismak.

boyle de boktan sinav, calismasi, beklemesi dert degil de calismayinca bi suc, gunah isliyomus gibi insan.
bu bir sıralama sınavıdır.

başarı sınavı değildir.

hala iibf'li olup da öğretmenler bizim hakkımızı yedi diyen gerizekalıların anlaması gerekir.

kaç puan aldığın değil kaçıncı olduğun önemlidir.

gün gelir 80 puanla ilk 100'de olursun, gün gelir 80 puanla atanamazsın. bu kadar aptal mısınız?

1000 ayrı meslek dalı da bu sınava girse hepsi kendi arasında sıralanır o sıralamaya göre atanır.

daha önce de böyle dangozlar biz niye aynı sınava giriyoruz alan sınavı olsun diye yırtındı. alan sınavı kol gibi girdi götünüze. ne mal adamlarsınız amk.
bu sınavın yerine gelecek olan şeyde kamu personelleri artık karpuz gibi seçilecek.
hayatini belirleyen sinav.

3 gundur tek kitap acmadim ee ama terkedildim ben uzgunum nasil calisayim ki.
dolabindaki hic bi kiyafete bi yil boyunca dokunmamak. tum yil icerisinde yaptigin tek alisveris, pofuduk ev terlikleri, cesit cesit rengarenk tokalar, mal mal kolyeler, bileklikler, renkli renkli hayvanli pijamalar, gulen suratli tisortler, kitaplar, renkli renkli kalem kagitlar ve bisuru abur cubur. ama gun icersinde mutlaka yuruyus yapilmali ve spora gidilmeli ki atandigında guzel bi vucuda sahip olmali insan.

boyle bi hayat surduren dandik sinav.

kolay gelsin.

edit. telefon kullanmamak, sevgilinin olmamasi, hic bir tek bir arkadasla dahi gorusmemek vs vs.
(bkz: #24709911)
(bkz: qıps)
Şu tarihte çalışmaya baslanilan. Siz çalışmayin sınavı. Çalışmayin ki rakip eksilsin. Yani eğitimi bitiririm bi kaç zamana.hani sürekli değil ama günde 1 saat yeterli eylüle kadar. Sonrasında günde 5-6 saat yapıp en iyi yerlere atanmam dileğiyle.
60 sartini getirenlerin ebesini sikeyim sinavi. ulan ben o puanla subatta yine atancam, ne demeye insanlari yarim donem eve tikarsiniz ki.
insanın girdikten sonra sonuçları aldıktan sonra kişiliğinin oturdugu sınav. belki iyi olur belki kötü.

ama ben gibi agır bi yenilgiyle çıkmışsanız, ertesi yıla inat alanınızda edip ilk 100 e gireceğiniz sınavdır. ben bunu hedefledim, hiç de zor da degil. baklım hayırlısı.

yani şöyle ki, umursamaz biriyseniz aldıgınız sonuca göre o özelliğiniz aynen devam, yok kasan biriyseniz gelen sonuca göre aynen devam ya da bambaşka.

girmeyen bilemez.
seneye gireceğim sınavdır. Korkmuyor değilim.
hayatinda ailen harici kimseyi bırakmayan sinav !

aşık bile olamıyorum bu yuzden.
Adamın iflahını kesen sınavdır.
Allah bir daha düşürmesin dediğim sınavdır. Kafayı yedim hazırlanırken.
80,000,000 nüfustan tsk dahil sadece 3,000,000 tanesi memur iken memur olmayanın aç kalacağını zanneden insanların bel bağladığı tek şey. arkadaşlar yapmayın, olmuyorsa olmuyor ne olsun yani memur olamayan ölsün mü.
Kamu personeli olmaya çalışanların psikolojisini sikerten 4 harf.
- yhaa hiç çalışmadan 70aldım bilyoğmoson.
+ Ha iyi iyi maşallah zekisin.
- Çalışsam profesör falan yaağni
+ he amk Götün kaktı iyice.
Ve bundan sonra ki hayatını 3çocuk annesi olarak geçirdi hatun kişisi.
zengin koca bulursak calismaya gerek kalmaz sinavi.
Kamu personeli seçme sınavı.

70 puanı geçemezsem o kadar çalışmama rağmen adımı çalışmadı yapacaklar. atanıp atamamak önemli değil barajı geçeyim yeter. baya baya baskı kurduran sınav.
işe yarar kitaplari doktum.

9 ayda calişmam gereken tüm kitaplar..

http://i.hizliresim.com/kYgLJW.jpg