bugün

önemli memurluklara yerleşmek için girilen kpss çeşidir*. (bkz: kpss b)
yaş sınırı 35'e çıkarılmıştır. yok, artık bildiğiniz ' biz sizle taşak geçiyoz ehehe ' diyorlar.
son 37 gün kala artık ümidimi yavaş yavaş yitirdiğim sınavdır.
bu yilki kpss a da ilk yds 2013 gecerliligi var midirr yok mudir merak edilendir. bbilen varsa aydinlatirsa sevinirim.
Hukukçularin hazırlanırken iki kere düşünmesi gereken sınav.Ben yandım siz yanmayın.
tekli yıllarda yapılır. çift yıllarda da kurum sınavları açılabiliyor. kolay kolay da kaldırılmayacak.
kariyer meslekleri diye adlandırdığımız mesleklerin sınavlarına katılabilmek için yapılan bir çeşit ön eleme sınavıdır. her yıl yapılır. eğer tüm a grubu sınavlarına girerseniz sınav sonucunuzda 121 adet puan türünüz oluşacaktır. kaç puan aldın sorusuna bile net bir cevap veremeyeceksinizdir. zaten bu sınava girdiyseniz hayatınız bir belirsizlikler silsilesi içerisinde olacaktır. hele ki 85 üstüne çıkamamışsanız hayatınız tam bir muamma halini alabilir. sınavın nasıl geçti, atamalar ne oldu, şimdi ne yapıyorsun sorularına cevap vermek oldukça zorlayıcı olacaktır.

sınavın içeriğine baktığımızda sorumluluğunuz yanlış hatırlamıyorsam 41 dersten oluşmaktadır. hemen gözünüzü korkutmayayım tabi ki 41'ine de tam gaz çalışmak gerekmiyor. temelde genel kültür, genel yetenek, muhasebe, iktisat, maliye ve hukuk grubu derslerine ağırlık vermeniz gerekecek.

muhasebe, iktisat, maliye ve hukuk derslerinden 30'ar soru sorulmaktadır. sınav 3 oturumda gerçekleşmektedir. cumartesi sabah oturumunda genel kültür, genel yetenek dersleri bulunmaktadır. pazar sabah oturumu bel kemiği olarak nitelendirilebilir; hukuk, maliye, muhasebe, iktisat ve işletme derslerini kapsar. pazar öğleden sonra oturumu ise tüm puan türlerinin hesaplanması için gereklidir, bir çok aday sınav esnasında uyumaktadır.* kapsam olarak ekonometri, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi , istatistik ve çalışma ekonomisi derslerini içerir.

çok çalışmanız gerekir. azminizin hiç tükenmemesi, sabrınızın hiç bitmemesi gerekir. büyük direniş gösterirseniz güzel bir kariyer sizi bekler.
Sanıyorum her yıl değil tek sayı olan yıllarda yapılıyor. Tüm iş hayatını uzman ve uzman yardımcısı olarak geçirmek isteyenler içinmiş. Her halttan sorumlu tutulmak bence de saçma.
Kpss'ye hazırlanıyorum gözlerim kapalı. Güzel sınavdır mütemadiyen hergün beraberiz.

istedim olacak.
Eğitim bilimleri ile aynı değerde olduğu sanılmaması gereken bir sınavdır. Genelde öğretmenlikle karıştırılır ve alandan giriyorum dediğinizde de düz memuriyet sanarlar bence o nedenle bu sınavın alan öğrencileri için olan kısmına başka bişey denmeli artık. Çünkü öğretmen olmak ile bakanlıklarda uzman ya da müfettiş olmak arasında uçurum vardır bana kalırsa. Dolayısıyla çok elemelerden geçer bu arkadaşlar. Kendi lisans bölümleri hariç minimum 3 lisans bölümünden daha sorumludur. Hem bir hukukçu kadar iyi hukukçu hem maliyeci hem muhasebeci hem iktisatçısınızdır bu yola girdiyseniz. Sgk denetmeni filan istiyorsanız tabi başka bölümlerde de uzmanlaşmanız lazım. Yeter mi? Yetmez tabii devlete nitelikli eleman olacaksınız boru mu yetmez efendim. Kurum sınavlarına katılırsınız kpss barajını geçince. Bazıları klasik yapılır ve kpss'den daha detaylı bilgi istenir. Ama o da yetmez. Mülakatta da bu sınavda kullandığınız bilgileri sözlü olarak hatırlayabilmeniz istenir sizden ve alanınız dışında da bir soru gelebilir buradan. Ve geçtiniz diyelim. Yeter mi? Gene hayır. Bir alanda uzman olmak öyle kolay mı? Üç sene girdiğiniz kurumda hem iş öğrenir hem yeterlilik sınavlarına girersiniz. Yani yine garantiniz yok. Bu sınavlardan 70 civarı almak gereklidir ki başarılı olunabilsin. Üç yılın sonunda başarısız oldunuz diyelim düz memuriyet bekler sizi 657 ye tabi olmak var işin ucunda. Başarılı olursanız elleri öpülesi bir insansınız. Çok zorluk çektiniz ama gayretiniz neticelerini vermeye başladı bu evrede. Kendi mesleğinizi icra edebileceğiniz belki de tek yerdesiniz.
Iktisat maliye muhasebe hukuk gibi alan derslerinin olduğu sınav.
P48 için gkgy dersleri %20 etkiler.
2020’de Gecemi gündüzüme kattıracak sınav.