bugün

ankara'da da patlamıştır. 460 bin liraya aile tipi ev mi olur amk.
aydın'da bildiğin patlaktır. ne olacak bu vatandaşın hali?
insanların yanıldığı bir nokta var. fiyat, değer demek değildir. mesela bir apartman dairesinin maliyeti 25bin civarındadır. cevre koşulları bu fiyatı yukarı çeker. tabi bu etken en fazla 8 kat oynatır. asıl sorun taleptir. talep fiyatları yükseltir. ne zaman ki talep düşer, konut fiyatları düşer.

istanbul'da milyon liralık evler var. bu paraya değer mi, asla değmez. ama birileri için değiyor ve o fiyatı veriyorlar. verdikleri sürece de sorun yok.

çünkü kapitalist ekonomi küçük bir kesimi zengin eder, ama o zenginler para harcamazsa çark durur.
Denizli'de uçmuştur. Sanırsın arap şeyhleri yaşıyor. öğrenciyiz lan kçı kırık 1+1 daire 700 lira olur mu mk yerinde.

Not: aylık kiralardan bahsediyorum, satılık dairelere girmek bile istemiyorum.
istanbul'da günlük yükselen fiyatlardır. 2012 yılındaki ilanda 165000tl olan ev, 2015 yılında tekrar satılığa çıkmış 360000tl'ye alıcı bulmuştur.
konutta en büyük maliyet arsadır.

istanbulda örneğin ataşehirde (bu bölgede emlak işi yapıyorum), 250m2 arsası olan 2.000.000tl para istiyor.

peki, kim bu parayı isteyen arsa sahibi?

sen, ben, baban, dedem vs.

biziz yani bu fiyatların artmasına sebep.

müteahhit geliyor arsa topluyor, proje yapacak. 200-300m2 arsaları toplayıp 1 dönüme yakın bir arsa üretiyor diyelim. oraya dikebileceği en büyük bina 60 daire olsun. arsa sahipleriyle kimi zaman 60/40 veya 70/30 anlaşma yapıyorlar. yani 60 dairenin 36 tanesini arsa sahiplerine dağıtıp kalanını kendi satacak şekilde. e, ne bekleniyor o zaman bu daire fiyatlarından? (müteahhit savunuyorum gibi algılanmasın)

müteahhit ne yapıyor? m2'sini yaklaşık 700/900tl arası mal ettiği şantiyesinde elinde kalan dairelerin m2'sini 5-6bin liralara satıyor kurtarması için.

üstüne bir de istanbul ahalisinin, mecburiyetten de olsa, köprüye yakın yerde oturmalıyım içgüdüsü eklenince konut fiyatları yükseliyor.

yapacak bir şey yok yani.
Zerre üzülmediğim durumdur. Neden mi? Çünkü şimdiye kadar bu insanlar bir şekilde bir yerlerde yaşıyorlardı. Sonra ne oldu? Kendi evimiz olsun, tamam olsun da bu şartlarda balonu şişirmekten, bankalara çalışmaktan başka bir şey değil.

Sonra elinde parası olanların yatırım amacıyla daire satın alıp kira gelirleriyle yaşamak istemeleri.

imar planlarındaki dengesizlikler. Zamanında elinde arazi olup birden yapılaşmanın açılması sonucunu gayrimenkul zengini olan insanlar.

Asker, öğrenci, memur şehirlerinde kira gelirleriyle yaşayan insanların olması.

Özellikle büyük şehirlere daha fazla insanın göç etmesi. Özellikle istanbul. 20-30 katlı bir binada yaşam mı olur?

Yatırımların gayrimenkul fiyatlarını yükseltmesi. Yol, köprü, finans merkezi vb.

Arz-talep dengesinin tam olarak oluşturulamaması.

Yabancılara emlak almada kolaylıklar sağlanması. Mesela Yalova'da proje üzerinden Araplara yüksek fiyatlara daireler satılıyor. Bu da piyasayı yükseltiyor.

Ülkede üretim olmayınca lokomotif sektör olarak inşaat seçildi. Şu an holdingler, fabrikatörler inşaata yöneldi.

Son olarak barınma insanların en temel haklarındandır. Kapitalizme yem olmayın.
(bkz: kont dracula)
düşük faiz oranları ile şişen fiyatlar düşüşe başlamış. malûm sitede favoriye aldığım ilanların çoğu haftada bir fiyat düşüyor. hele bir yıl sonu yaklaşsın, daha da düşeceğine inanıyorum.
görsel
malı satmıcan aga. değerleniyor .
1+1 500.000tl den başlıyor.
dünyanın en ahmakça şeyi deprem olup hasar ve zarar göeceği apaçık belli olan istanbuldan feci fahiş fiyatlara ev almaktır. lan o eve yatırıcağın parayı güzelce yıllara bölüp para kazan ye git gecekonduda otur o eşşek yüküyle hiç bir anlamı olmayan 1 milyon üstü ev fiyatları nedir ne saçmalıktır. zaten kaç sene yaşıyacaksın.
Maaşlı çalışanların alamayacağı seviyeye çıkmıştır.
araplar ve mülteciler ve karadenizli sikik müteahitler yüzünden insanlara 1+1 daire bile hayal oldu. 2010 da istanbul da 100 bin 150 bin tl arası güzel evler alınabilirdi . şimdi 30 yıllık daire bile 800 bin tl ye satılıyor. bu insanlar sokakta mı kalsın amına koyduklarım .
2023'e göre çok ucuzdur.
Ev satın almak maalesef imkansız hale geldiği gibi, kiralık ev bulmakta büyük sıkıntı! hem kentsel dönüşüm hem de göçmenler nedeniyle kiralık daire bulunamıyor.
görsel
30 yaşındaki eve 1,800,000 yazmışlar. abv.