bugün

Ben bırakmıştım.
sigaraya bile o kadar bağımlılığım yok ama kola başka bir şey ya. dünyada kola diye bir şey olmasaydı ben yine kola içmek isterdim.
maalesef bende olan şey. utanmasam suyu bile kolayla içicem.
sahip olmadığım için şükrettiğim bağımlılık, aslında kafein bağımlılığıdır.
coca cola efsanesi de doğru mudur bilinmez.
çocukken daha çok içerdim, son yıllarda neredeyse ağzıma değdiği yok.
anneme müteşekkirim, çocukluğumda sürekli sağlıksız şeyler tüketmeme izin vermediği için. çok kısıtlamacı, aşırı bilinçli geçinen bir anne olmadı ama ev yemeğine alıştırmaya çalışan bir anne oldu hep.
çocukken içtiğim çürük meyve ve koruyucu eldesi yapay meyve sularını da bugünkü aklım olsa içmem.
köftenin yanında falan ayran içerim. kolayı bir yoğurtlu makarna-mantı türü şeylerin yanına, fantayı da tavuk köftesinin yanına yakıştırırım.
karadut-frenk üzümlü mor sodanın tadının da koladan güzel olduğuna bahse girerim, zararlı da olsa en azından bir faydası var b vitamini ve magnezyum içeriyor kolada o da yok.
düştük yine.
her yemeği kolayla yerim. bende de bi bağımlılık haline geldi artık.
hep içen bir tip değilim geçen bir alayım dedim, aldım bir 2.5luk.
allah korudu valla, en son 5 bardağı gördüm az daha içsem kalpten gidiyordum.

aman bulaşmayın bu illete. mesafe koyun.
kurtulamıyorum arkadaş. Her yemeğin yanında illaki olacak (babam da alkolik)
rahat bir on senedir içmiyorum öncesinde çok içiyordum şimdi istesemde içemiyorum kırk yılın başı bir yerde ikram ederler çok ısrar ederlerse ayıp olmasın diye bir bardak içerim tadıda bozulmuş eski tadıda yok ya bana öyle geliyor.
Günde 4 litre içerim, bağımlılık falan yaptığı yok. Sizde neden öyle oldu acaba?
olmadığım bağımlılıktır. Hiç bir şeye bağımlı değilimdir aslında.
"dünyadaki ilk kola olan coca-cola, mayıs 1886’da john doc eemberton ve frank robinson’ın çalışmaları sonucunda üretildi.coca-cola, 1800’lü yıllarda morfine ve onun bağımlılık yapıcı niteliklerine alternatif olarak ilk çıktığında, büyük ölçüde kokain içeriyordu ve 20. yüzyılın başlarına kadar kokain içeceğin bileşenlerinden biri olarak kaldı."alıntı"

simdikinde de alışkanlık yapıcı madde olmadığına inanalim mi sizce?
(bkz: kafein bağımlılığı)
Kötü birşey, sonunda reflü'ye sebep olabilir. 2 yıldır reflü ile boğuşmaktayım.
yıllardır içmiyorum gerekse dengesiz fiyat artışı gerekse anlamsız bir mide rahatsızlığı.

Ancak düşündüğüm kadarıyla sanırım, kolaya kokain koyuyorlar. Çünkü kola içenler sürekli olarak içmeye devam ediyorlar ve durmuyorlar. Miktar olarak belki azdır ama öyle olması muhtemeldir. Ayrıca kol içenlerde kilo alımı da göbekten başlıyor. Gözle görülebilir etkileri mevcut.
ne yazık ki bende olan bağımlılık eskiden günde en az 1.5 litre içiyordum bundan dolayı (bkz: miğde küçülmesi)sorunu yaşayıp neredeyse ölecek düzeye geldiğimde bir kaç hafta hastanede yattım doktor biraz daha geç gelsen ölürmüşsün dedi ama ne yazık ki kolayı hâla birakamadım ama azalttım şimdi haftada 1 litre içiyorum.
sonunda sağlığınızdan olmanıza neden olabilecek bağımlılık.

eskiden bende de vardı bu bağımlılık. günde kaç litre verirseniz verin hayır demez, içerdim. sonunda bir gün " içmiyorum bundan sonra " dedim ve birkaç senedir ağzıma hiç sürmedim.

kurtulmak mümkün, ama kararlılık şart...
üç senedir istediğim sevdiğim hiç bir şeyi yiyemiyorum. midem iflas etti ve bu kola bağımlılığı yüzünden. 2 seneyi geçti bıraktım ama geç oldu ne yazık ki.
alış veriş yaparken kola şişelerinin önünden geçerken kokluyorum ortamı inanmazsınız. eskiden kilolu kişilere ve alkol bağımlılarına ' amq sizde yemeyin, içmeyin olsun bitsin' diyordum içimden ama gördüm ki sadece bu aptal içeceği bile bırakmak inanılmaz zormuş.
mümkünse içmeyin ve asla ama asla çocuklarınıza içirtmeyin.
Şeker bağımlılıdır. Bunun tıpta bir adı varsa uzman arkadaşlar ekleyebilir. Şekersiz kolaya geçerek bir nebze azaltılabilir.

Diş hastalıkları ile başlayıp çiş hastalıklarına kadar vücûda ciddi zararları vardır. Hem gavur ürünüdür satın alınıp yerlere protesto amaçlı dökülmemeli, protesto için hiç alınmamalıdır.
Yaklaşık 1.5 aydır içmiyorum ve aramıyorum kendisini.
Bir tür eroin bağımlılığı gibidir.
canım hep kola istiyor ama cok sık almıyorum.aslında canımızın istediği o asit ve serinlik. o yüzden beypazarı maden suyu içiyorum. o tatmin ediyor kola isteğini. sadesini için.
Bir ara yaşadığım bağımlılıktır. Cidden bi süre bağımlı olduğunuzu bile anlamıyorsunuz. Ben kahvaltılardan sonra içmediğim zaman midem bulandığında ve günde 2.5 lt içtiğimi farkettiğimde anlamıştım. Zamanla azaltarak bıraktım. Şimdi günlerce haftalarca içmiyorum arada 2 3 bardak o kadar.
damardan almaya kadar yolu olan pis bağımlılıktır. yıllardır gülümseyerek dinlerdik "içerisine bağımlılık yaratan madde katiyürler" söylemlerini. kendimi bildim bileli kolayı nadiren içerdim. yani belli başlı yemeklerin yanında sadece. ta ki şu son 3-4 ay öncesine kadar. gerçi kola değil pepsinin limonlu olanı ve şekersiz olanı ama olsun neticede kola işte. emuğa fiskelediğimin emperyalistleri sizi milleti bağımlılara çeviriyorsunuz basit bir içecek ile.