bugün

"jordan sadece oyuncu değildi, çok asildi, liderdi bla bla" diyenler jordan'ın saha içinde trash talk denilen konuşmayı en çok yapan oyunculardan biri olduğunu biliyorlar mı acaba? veya sırf takımda jordan var diye ayrılan oyuncuların farkındalar mı? kör ölür badem gözlü olur misali herkes unutmuş jordan'ın yaptıklarını. tamam büyük oyuncu da hatta belki de en iyisi ama yaptıklarını görmezden gelemezsiniz. "kobe çok yönlü değil, lider değil, anca sayı atıyor" diyenler de basketboldan gerçekten hiç anlamıyorlar. kobe bryant'ı son 2 sezondur izleyenler takıma yaptığı liderliği başka kaç skorer oyuncuda görmüşler acaba? sadece sayı atıyor geyiğini zaten umursamıyorum çünkü kobe bryant gibi en iyi savunma beşi'ne defalarca seçilmiş bir oyuncuyu nasıl sadece hücumcu olarak niteleyebilirsiniz ki?

"kobe winner değil" iddiaları ise başka bir saçmalık. kobe tam anlamıyla bir winnerdır ama bu özelliği jordan kadar göze batmamaktadır. çünkü kobe zaten geleneğinde kazanmak olan bir takımda, los angeles lakers'da oynamaktadır ancak zamanında jordan'ın oynadığı chicago bulls için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. kısacası at gözlüklerini çıkarıp bu versusa baktığınızda kararsız kalmanız veya bir tarafı seçmeniz doğaldır. ancak gerçek şudur ki aktif oyuncular içerisindeki tartışmasız en büyük olan kobe bryant, jordan'la beraber tarihin gördüğü en iyi 2 shooting guarddan birisidir.
basketbol severlerin hatta sevmeyenlerin görebileceği en büyük kapışmadır. hatta kapışmayı bi kenara bırakıp kobe bryant feat. michael jordan olursa basketbola yeni kurallar getirmek zorunda kalınabilir. mesela şov yapmak yasaktır gibi...
Kobe'de büyük oyuncu ama jordan bambaşka birşeydi. Kobe kıyaslansa kıyaslansa lebron ile kıyaslanır, onuda zaten sık sık görmekteyiz.
aslında ikiside boş adamdır vessellam.

banada ver dennis rondman, steve kerr, scottie pippen ve h.grant gibi adamları bende ligin tozunu attırayım.

banada ver shaq oneal, nick van exel, robert horry, gasol, odom, bynum gibi adamları bende şampiyon olayım.

asıl ''0'' dan takımı yöneten lider, chauncey billups dır.

ben wallace ve rasheed wallace gibi odun uzunlarla, playoff un 2 sezon tozunu attırmıştır.
biri takımının en iyi oyuncusuyken 6, diğeri ise takımının en iyi oyuncusuyken 1 şampiyonluk kazanabilmiştir. gerisi de benim için hikayedir zaten.
biri küçük kızlara tecavüz eder * diğeri rakip takıma.
jordan maradona'dır, kobe c.ronaldo... *
jordan döneminin uzunca periyodunda savunma 3 saniye kuralı yoktu bu da pota altında daima 210cm +++ pivotların power forvetlerin olduğu anlamına gelir ki kobe nin bir çok sayısı boş olan pota altına penetre edip vurduğu smaçlardandır.
arz ederim.

kobe jordanı aktif bir oyuncu olduğu için belki (imkansıza yakın) istatistik olarak yakalayabilir (geçer demiyorum buraya dikkat) ancak iş sadece istatistikte değildir, saygınlık çok önemlidir. buna örnek olarak miaminin 23 numaralı formayı hiçbir bağlantısı yokken jordan a saygıdan ötürü emekli ettiğini de basketbolseverlere, sevmezlere hatırlatmak isterim.

grant hill ile yapılan ropörtajda, jordan için ne söylemek istersiniz dendiğinde;
eğer sözlüklerde basketbolcu diye bir kelime olsaydı karşısında michael jordan yazardı.
dedi..
bunu da arz ederim.

(bkz: basketbolcu)
birisi çok iyi bir basketbolcu ötekisi ise efsanedir.
michael jordan, yanlış hatırlamıyorsam kendisine sorulan "aktif oyuncular arasında en iyisi kim ?" gibi bir soruya "ben sadece kobe bryant'ı izliyorum" cevabını vermiştir. fakat bu kobe'Yi, mj'den iyi yapar mı ? asla. michael jordan tam bir efsane. sahadaki duruşu, yürüyüşü, koşuşu bile ayrı havalıydı adamın. sahaya yakışıyor yani. kobe bryant'ta da bu özellikler yok değil aslında. ikisini de ağzım 10 karış açık izlerim her zaman. fakat hiç kimse michael jordan gibi olamaz bu tür kıyaslamalar yapılmasın artık. phil jackson bile kobe bryant'a şöyle demiştir : - ben jordan'a sahada ne yapması gerektiğini söylemiyordum. ama sana söylüyorum..

bu söz de aradaki farkı ortaya koyar fazlasıyla.
kobe ve jordan dönemlerinin şartlarını da göz önüne almak gerekir jordan dönemi savunma çok daha sertti ve buda ikilinin karşılaştırılmasında mj için dezavantaj.*
ayrıca iş sadece skor üretmek değil takımı her yönüyle taşımak şampiyonluğu almaktır.
mj'in hırsını,agresifliğini,sanatını izlememek bambaşka,kobe'de çok büyük bir oyuncu ama tabi ki forever mj.
günümüzün en iyi basketbolcusu vs gelmiş geçmiş en iyi basketbolcu.
ancak kobe 47 yaşına gelip basketbolu bıraktığı zaman istatistiklere bakılarak bir sonuca varılacak versus.

kobe her türlü galip benim gözümde, neyse.
jordan 10,
lebron henüz 8' dir. ama 11 olabilir.
kobe' de maksimum 8' dir.

evet hepsi bu işte.
en iyisi magic johnson bence.

gerçi o, yukarıdaki entry'lerde okuduğum kadarıyla iltifat etmiş jordan'a ama jordan'da her şey olsa bile bir şey yoktu: basketbolun bir takım oyunu olduğunu bilmemek. benim gibi bireysel yetenekten çok takım oyununa inanan insanlar için jordan iyi bir oyuncu sayılmaz. bizler magic johnson, larry bird, john stockton gibi kendi oynamaktan çok yanındakileri oynatan oyuncuları tercih ederiz.
kobe bryant'ın üstün olacağı karşılaştırma. mantık olarak michael jordan zamanında takımların defans özellikleri gelişmemişti o sayede kolay atıyordu ama kobe bryant günümüz basketbolunda ondan daha kolay atıyor.
cristiano ronaldo vs diego armando maradona. *
mj maradona, kobe'de messi'dir. bakın nasıl.

maradona dünyanın en iyisi olarak kabul edilmekte hala, ama hiç kimse nesil farkından bahsetmemekte. 80 li yıllarda var mıydı sistemli futbol? hayır. kademe anlayışları vs. yine 80 li yıllarda kaç tane futbolcu sayabilir babalarımız bize? 3-5 tane anca.

messi'de bugünun en iyisi kabul edilmekte. peki ya bugün ki futbol nasıl ? onlarca taktiksel anlayış, onlarca harkulade futbolcu. bi sezonda yaklaşık 40 gol. 80 li yıllara göre bugün kaç yıldız futbolcu sayabiliriz ? onlarca; c.ronaldo, ronaldinho, gerard, lampard, rooney, iniesta daha sayayım mı? yeterli sanırım.

ve gelelim sonuca. ikisini karşılaştırmak mantıksızdır. phill jackson şuna benzer bişey söylemişti sanırım ' kobe'ye ön plana çıkmamasını söylüyorum, ama buna mecbur kalıyor'. bu adam bu halde neler yapıyor görmekteyiz.
mj için birşey diyemem pek yakalayamadım ben onun dönemini. ama gerek yokmuş magic johnson'ın phill jackson'ın söylediklerinden sonra.

anlıyacağınız shaq daha iyidir.*
(#8292557) nolu yazının devam niteliğini ve ne kadar haklı olduğunu gösteren ektir;
leron james miami heat takımına transfer olmuş, bunca senedir 23 numaralı formayı giyen yeni süper yıldız, miami heat in 23 numaralı formasını jordan a saygıdan ötürü emekli ettiği için lebron james forma numarasını değiştirmek zorunda kalmıştır.
(bkz: air jordan)
kobe basketboldur,jordan ise onu oynayandır.
karşılaştırılmaları gereksizdir.
çünkü majesteleri bir ekoldür.
kobe bryant ise sadece o ekolün bir temsilcisidir.
biz 20´yi çoktan devirdik. (bkz: michael jordan)
jordan basketbolun maradona'sıdır, kobe ronaldo'sudur.
jordın keko basketçilere karşı kazana kazana kolay şampiyonluklar elde eden, iyi diyebileceğim bir basketbolcuydu kankulicanlarım. ama kobii. o bir ilah. tarihin en güçlü bostonunu ezerek şampiyon olan, henüz 5 yüzüğü bulunan bu evrenin gördüğü gelmiş geçmiş en büyük basketbolcu.

hacılar, kobi denen efsanenin 81 atmışlığı var. jordın en fazla kaç attı? bana bunu söyleyin de bileyim. hatiiii.