1. 1.
  dersim ve çevresindeki bir bölgeye verilen kürtçe isim.
  1 -1 ... keyfkesh
 2. 2.
  sivas'ın imranlı ilçesinin eski adıdır.
  1 -1 ... cemali
 3. 3.
  (bkz: kocgirl)*
  2 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
 4. 4.
  sivas'ın doğu kısmını içine alan, büyük göç anlamındaki batı dersim asıllı kürt-alevi aşireti olan koçgiri aşiretinin yaşadığı alan. doğrusu koçgîrî
  dilo yeman adında güzel bir türküsü olan yer.
  2 -1 ... isheyaramas
 5. 5.
  defalarca yazdık çizdik! kürt alevisi olmaz, aleviden kürt olmaz dedik! aynı tas aynı hamam aynen devam ediyor. pespayelik.
  4 -3 ... goliaht
 6. 6.
  1921 yapılan Dersim Katliamı.
  1 -1 ... albatroshaski
 7. 7.
  kökleri orta asyaya dayanan bir boy şuan kendilerini alevi kürdü olarak görürler ve kurmanci konuşurlar.
  1 -1 ... zettabyte
 8. 8.
  aslen oğuz oymağı olup, izol aşiretler federasyonuna dahil olan ve kürtleşen aşiret.

  kürtleşme hikayeleri epey karışıktır; anadolu'ya gelişleri, geliş güzergahları ve yaşadıkları tarihsel süreçler bu oymağı kürt dili kullanmaya itmiştir.

  dil asimilasyonunun ne denli mühim bir olgu olduğunu anlamak isteyen köçgiri'ye bakmalıdır, dillerinden başka hiçbir şeyleri kürt olmayan bu aşiret ilk kürt ayrılıkçı ayaklanmasını gerçekleştirmiştir.
  4 ... kizil oguz
 9. 9.
  aslen oğuzların avşar boyuna mensup olup, 1600'lü yıllarda izol ve milli aşiretleri tarafından dilleri yok edilen, kürtleştirilen bir türkmen oymağı.
  4 ... ateistvaiz
 10. 10.
  Aslen türk olup bölgeye atanan kürd beylerinin baskısıyla kürdleştirilen aşiret. isimleri bile türkcedir. En son giresun alayları tarafından yerin dibine gömülmüşlerdir. Ne koçgiri bıraktık ne şeyh said. Adam olucaksınız. Birde bunlar gibi asimile olan büyük bir lolan aşireti vardır onlarda zazalaşmıştır.
  ... sultaniiinci hayvan cafer han