"Açıklamalarla vaktini harcama; insanlar sadece duymak istediklerini duyarlar."
Paulo Coelho-
"kimseyle alay etme, asla kimseyi küçük düşürme, kalbinin en ücra köşesinde bile yapma bunu. insan yaşamı alaya alınmayacak kadar hüzünlü ve ciddidir."
Erdemlerimiz de, günahlarımız da yaşadığımız koşullara fazlasıyla bağlıdır.

Bir kadının zevk anıları- john kleland
"ona çok benzeyen birini bulursun. ve bu, zafere en çok benzeyen yenilgindir."
Tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan tanıştığımıza memnun oldum demek beni öldürüyor.

Çavdar tarlasında çocuklar- j.d salinger
''ben şimdi kimden korkayım,
korktuğum ile yâr oldum.''

(Divan-ı Yûnus Emre)
mutluluğun sırrı şudur; ilgilerinizi olabildiğince genişletin; sizi ilgilendiren şeylere karşı tepkilerinizin düşmanca değil, olabildiğince dostca olmasına bakın.

mutlu olma sanatı - bertrand russell
yılbaşı gecesinde sıcak odanın birinde 4 adet mum yanarmış ve bu mumlar bütün dünyayı izlermiş. Bununla beraber yılbaşı gecesi mumlar üzüntü içerisinde birbirleriyle konuşmaya başlamışlar.

Birinci mum: Benım adım "barış" fakat insanlar hep savaşıyor sanırım bana ihtyiacları yok demiş ve alevi yavaş yavaş soluklaşarak kaybolup gitmiş.
ikinci mum: Benım adım "inanç" fakat tüm dünya tanrıyı anlamaya çalışmıyor ve hep böyle cahil kalıyorlar demiş ve oda titreye titreye ağlayarak kaybolup gitmiş.
üçüncü mum: Benim adım "aşk" ve birinin beni bütün saflığımla bulacağına emindim ama herkes kendisini düşünüyor ve sevdikleri kişinin kişiliğinde kaybolup gidiyorlar demiş ve ağlayarak yavaş yavaş sönmüş.
Ve dördüncü muma gelmiş sıra: Tam o sırada odadaki küçük çocuk ağlamaklı bir sesle bağırdı! "Durun bizim size ihtyiacımız var" dedi fakat mumlar ışıklarını kaybetmeye devam etti ve sündü. Bunu gören çocuk ağlama başladı ve dördüncü mum tamda o anda "sorun değil ufaklık çünkü benim 'umut' ben burada olduğum sürece tekrar o mumlara ışık verebiliriz" dedi.

Sıcacık umutlarla kucaklanan çocuk ağlamayı bıraktı ve cesaretle mumları tek tek yakmaya başladı ve bir yeni yıl gecesi daha ışıklar arasında geçti.
yaşam, verdiği tüm mutluluklara karşın aynı zamanda önlenemez bir trajedidir.
(bkz: karen horney)
"daha o gün anlamıştım feride, ben ömrümce seninle sınanacaktım. çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır."

(Çalıkuşu)
"kuşlar yemek yerken ürkmesinler diye yolunu değiştiren insanı dünya elbette incitir."
Ne bileyim huzur tuhaf şey arkadaş ancak kaybedecek bir şeyin kalmadığında gelip seni buluyor.
görsel
"dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında bir tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır tanrı. oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz."

(bkz: Veronika ölmek istiyor)
“ihtiraslarım, özentilerim her zamanki mariz hırçınlığın yüzünden keskin, yakıcıydı... okumaktan başka yapılacak işim, gidecek yerim yoktu, çünkü çevremde saygıya layık, beni içine çekebilecek bir meşguliyet bulamıyordum.”

(bkz: yeraltından notlar)
(bkz: fyodor dostoyevski)
- dikenim çiçek açmış gördün mü?..
Aylarca yanından geçtim gittim, yüzüne bakmadım, bir çift laf olsun konuşmadım. Ne yaptı etti, açtı o çiçeği.
- kal demiş sana.
"dış dünyâ'yı tek başına ve şahitsiz seyretmek isteği..."
"...yüzünde ocakta kor olmuş dökülen bir odunun çıtırtısı çiçeklendi."
sanıldığı gibi insanı yıkan çektiği acılar değildir. insan, çektiklerini paylaşamadığı için kendi acısıyla söyleşmeye başladığında yıkılır.
ceviz sandıklar ve para kasaları / ali ayçil.
Herkese yürümüşsün caddeler boyu bana gelince yorulmuşsun...
Aslında günümüz dünyasını özetlemiş:

görsel
' Bazı insanlar vardır, asla bir düşünce üzerine kafa yormazlar; o dönemde ne modaysa kendilerine onu seçerler. '

Lev Tolstoy, bütün mutluluklar birbirine benzer, sayfa 48.
"bu çok etkili bir perişan olma yöntemi. Benimle konuşmak istiyormuşsun gibi davranma, benden nefret ettiğini biliyorum."
"Akıntıya karşı kürek çekerek, durmaksızın geçmişe doğru sürükleniyoruz."

Muhteşem gatsby.
bir çember kendini
döner döner döner.

-otların uğultusu altında.
Bu paragraf bana birisini hatırlattı yanında oturup ağlamak istediğim birisini ama bilin bakalım ne eksik gözyaşım.
görsel