bugün

insanların birbirini anlamamasını, birbirine düşman olmasını sağlayan iki aşağılık durum. ve günümüz insanında oldukça var. bu ilkel insanın bir hastalığı değildir. bu ilkel insanla modern insan arasında sıkışmış kişilerin bir özelliğidir.
gezi parkında başlayan olayların isyan görüntüsüne bürünmesinin yegane sebepleridir.
işleri çığırından çıkaran iki şeytani duygu.
(bkz: rte)
bir insanın en büyük zaaflarından. ne korku, ne nefret, ne cehaletten değil bu hastalıklı bir düşünce hepsi bu şeytan vesvesesi gibi. nereden biliyorum? kendimden biliyorum bende fazlasıyla vardı bu ikisinden şimdi kurtulmaya çalışıyorum yolda biri omuz atsa pardon diyorum, bir hata olsa kendime dönüp bakıyorum, kimseye kin tutmuyorum
her başlığın altında rte görmekten bıktık.bu adam demek ki hakkaten de kuyruğunuza çok kötü basmış.kimin kuyruğuna kötü basmış çok iyi biliyorum ben.
rte de bolca bulunur. ihtiyaci olan gidip alsin diyecegim de, adam gunahini vermez.
beynin ve vicdanın kullanımını önleyen iki kötücül huydur. hele ki, bu kötücül huylar, cehaletle harmanlanıp bir ülkenin başına çöreklenmişse, vay o ülkenin haline !
her iki duyguda da kişi kendi zararlı çıkar. ikisi de taşıyana zarar verir, onu yaralar, incitir; karşısındakini değil...
Genel olarak bu ikisini taşıdığımı düşünmememe rağmen bazen ara sıra nadiren ayda yılda bir de olsa davranışlarımda bunların etkisini sezinliyorum. insanı kendisinden soğutacak türden bir şey. En büyük korkularımdan birisi.