bugün

Ülkenin %99 u müslüman çıkarımını yaptırır.

Birçoğumuz kimlikte yazdığı kadarıyla müslümanız ama yine de elhamdülillah müslümanız(!)
Gereksiz ve salt kişiyi ilgilendiren özel bilgidir.

Hıristiyansam, daha az trafik cezası mı ödeyeceğim, yahudiysem, banka hesabı açamayacak mıyım, ateistsem nikahımı kıymayacak mısın?

Nedir yani?
Seni ilgilendiren nedir?
Yenisinde yazmıyor ama sistemde görülüyor.
Müminler kendileri gibi olanları da olmayanları da iyi bilirler.
1000 defa da islam yazsa inanmadıkça müslüman olamaz ahiret günü Rabbin rahmetinden de uzak olursunuz bu kadar dert etmeyin.
Gülünç değil mi(!)
Daha doğarken bize sormadan yapılan değildir.

Benim kimlikteki din hanem boş. Öyle bıraktırmış çünkü ebeveynlerim. Daha seçmedi, seçince yazdırır demişler.

Gelin görün ki kimliğimi değiştirtmeye gittim, fotoğraf için. Ygs'ye falan girerken sıkıntı olmasın diye yeni fotoğraf koydurmaktı maksat.

O kendini bilmez hanımefendi ne yapmış? Boş olan din hanesine büyük harflerle "islam" yazmış. Sordun mu dümbük?

Fakat beni daha da çok sinirlendiren şey kimliğimde yazmakta olan kan grubumu silmiş olmasıydı.

Dinimi eklemiş, kan grubumu çıkarmış. Yaralanırsam ve bilincim kapalı olursa bir müslümandan kan verin, yeter. Kan grubu mühim değil.

Bir yerleri parçalayasım geldi yine ya. Ve ben bunu daha 1 sene önce falan fark ettim. Bakmamıştım bile arka yüzüne, yeni kimliğimi alırken.
Yeni kimlikler için geçerli değil.

iyi oldu kaldırıldığı saçma sapan bir şeydi zaten.

Bir saçmalıkta ℅99 u müslüman olan ülke zırvalığı.

Saydın mı lan göt?
Daha doğarken size sorulmadan yapılandır.

Oraya dinsiz diye yazdırmak istiyorum.

Sıgacaksa dinsiz,kitapsız,allahsız. Diye.
Cok bos is. Ha eger bi alet varsa insanin dinini tespit edip kimlige yaziyosa sorun yok o zaman.
zamanında yunanistan'da ortodoks papazların, bizde ise onların büzükdaşı olan malum yobaz papazların destek verdiği, insan haklarına ve ab kurallarına aykırı uygulamadır.

sahi şu yobazlar eskiden ab'yi ne severlerdi değil mi? akp'nin kapatma davası sürerken, gapçık ağızlarını yavşata yavşata, abileri lafını ettiği için duydukları "efendim venedik kriterleri" teranelerini, çok bir boktan anlıyormuş, pek sevmişler, pek benimsemişler gibi tekrarlarlardı.
Harbiden salakca eylem sanki başka dinden insanları yaşatmışlarda gerci bazıları kendi kaşındı silkilmeye ama yinede anca kendimizi pohpohluyoruz nüfusda öyle ibare olmasına.
Boş bıraktırılarak boşa çıkarılacak uygulamadır.
saçmalıktır. nüfus müdürlüğü benden bilgileri istediğinde, din kısmını bos bıraktırmak istemiştim. onun yerine kan grubu kısmını boş bırakmıştı geri zekalılar. baya kimlikte kan grubum yazmıyor amk. yarın öbür gün başımıza bişey gelse, hangi kanı verelimden önce hangi duayı okuyalım diye düşünecekler.
insanların öldüğünde nasıl defnedilmesi gerektiğini anlamamıza yarayan kimlik hanesidir. Bu anlamda yararlıdır.
Köhnemiş, özgürlükler söylemiyle çelişen, ayrımcılık için zemin oluşturan, fişleme görevi gören, faşist bir sistemden kalan kimlik hanesidir. herkes istediği inancı yaşasın ama kimse inekler gibi damgalanmasın, ne gerek var?muhafazakar dünyalılar bu söylemi din düşmanlığı olarak görebilir fakat soruyorum:
-etnik kökeni
-ilk milli olduğu tarih
-okuduğu kitaplar
-sevdiği diziler

haneleri de olsa nasıl olur? (e olmaz tabi ne alaka...)
"din" ve "isim" konusunu aynı kefeye koyanları da göstermiştir bize bu hane. yaa bi de cinsiyetimiz belirleniyor değil mi? bak allahın hikmetine. sonuçta allah istediği için biz o cinsiyette, toplumda ve dinde doğmuşuz değil mi mü-min kardeşim. hadi bak olayı kadere bağlayıp tatlıya da bağladık. her zaman ki gibi.
isim yazmakla kesinlikle karıştırılmaması gereken bir durumdur.
türkiyede neden %90 müslüman olduğunun göstergesi.
güzel ülkemizin sözde laikliğini göstermektedir.
saçmalıktan başka birşey değil. dinini bebekken seçemiyorsun. ailen neyse onu seçiyorsun. benimkinde de islam yazıyor lakin ateistim ve onu görmek beni sinir ediyor. mahkemeyle kaldırabilirsin hüloooooooooooooooğ diyen arkadaşlarım var da neden uğraşayım arkadaşım? kaldır gitsin işte çok gereksiz bir ibare.
oldukça saçma bir uygulamadır. insanlar herhangi bir din içerisine doğmazlar. böyle bir hane olacaksa bile kişiler bunu en az 25-30 yaşından sonra kendi beyanlarıyla istedikleri gibi düzenleyebilmelidirler. çünkü özellikle ergenlikte din algısı; hem koyu şakirtlerce hem de havalı görünmek için ben atayiztim diyenlerce saçma ve yanlıştır. tam anlamıyla oturmuş bir kişilik söz konusu değildir.

"herkes öldükten sonra dini durumuna uygun şekilde uygulamalar yapılmalıdır" diye saçma bir savunma. ulan benim babam ölse (tevbeee) ben şimdi; benim babam hinduydu. onu yakıp küllerini ganj nehrine savurmam lazım mı diycem. (aslında çok da görmek istiyorum oraları ama neyse).

gerçi zorunlu din dersi bile varken eleştirdiğimiz şeye bakın di mi sayın yazar kişileri.
gereksizdir. yıl olmuş 2011 millet neyin peşinde. derhal kaldırılmalıdır.
çokta önemli olmayan bir hanedir. orada müslüman ya da başka birşey yazması onun o inancı benimsediğini mi gösterir? din insanın ruhuyla alakalı bir durumdur. adam inanmak isterse kimliğinde dini şu bu yazsa ne değişir cennete daha mı bir yaklaşacak? tersinde düşünmekte mümkün. gittikçe kozmopolit bir yapıya bürünen bir toplumda insanlar daha çok düşünme yoluyla vardıkları kanı bu din hanesinin olmamasıdır. çokta isabetli bir uygulama olur. devlet kimsenin dinini belirleyemez. inanmak ya da inanmamak kişinin kendisiyle alakalıdır. e o zaman ne diye duruyorki kimliklerde arka cebimizde sadece islam yazan bir kimlik var o kadar. sadece bir yazıdan ibaret.
güzel memleketimin en büyük saçmalıklarından biri.
bence derhal kaldırılması gereken hanedir.
inancı olmayanların ;

(bkz: dinsiz ateistin teki)
diye yazdırmaları makbuldür.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar