bugün

Avrupa Konseyi, enayiliklerimizden birini daha daaan diye yüzümüze vurdu: Kimliklerden 'din hanesi' kaldırılsın! Kimlikte din yazan tek ülke Türkiye!

Bazı 'ulusalcılar' bunu 'dinimize de karışıyorlar' şeklinde algılıyorlar. Milliyetçilik ve muhafazakarlık ayağı koşulacak ya, aman muhafaza edelim... Neyi? Hatalarmızı.

Bir vatandaşın kimliğinde niçin dini de yazar? Bunu bilmenin kime ne yararı vardır?

Hadi diyelim ki cumhuriyetin ilk yıllarında 'mübadeleden sonra gitmeyip burada kalan Rumlar'ı ayırdetmeye' yarıyordu... Diyelim ikinci savaş yıllarında 'Almanlar geleceği zaman' bazı kişileri Gestapo'ya daha kolay teslim etmeye yarayacağı düşünülüyordu!... Bugün ne anlamı vardır?

Günün birinde gene sabun yapmak istenirse teşhisi kolay olsun diye mi?

Bir zabıta olayında ya da bir kontrol noktasında benim kimliğimi soran polis dinimi öğrense ne olacak, öğrenmese ne olacak? Müslüman olduğumu görünce cezada indirim mi uygulayacaklar?

Yoksa şeriat düzeni kuracaksınız da, Ramazan'da gündüz gözüyle oruç yiyen vatandaş 'ben Hristiyan'ım abi' diye kimlik gösterip kurtulacak mı?

Bu yanlış uygulamaya son verilirse, 'Alevilik islam'ın içinde midir dışında mıdır' tartışmasına da çanak tutulmaz. Nüfus kağıdında din hanesi olmayacağı için, oraya Alevi diye 'yazmaya ya da yazmamaya' da gerek kalmaz.

'Kimliklerde din hanesi kalsın, dokunmayalım' diyecek olanlar bana bir tek gerekçe gösterebilecekler mi? Gösteremezler.

Peki, ille yazacaksanız, 'ben dinsizim' diyen herifi ne yapacaksınız? 'Ateist' mi yazacaksınız kimliğine?

Fakat adam 'Tanrı'ya inanırım ama dine inanmam' diyorsa ne olacak? Bu kez 'deist' yazmanız gerekiyor.

'Kuşkuluyum, henüz karar verebilmiş değilim' diyorsa? O zaman da 'agnostisist' yazmanız lazım.

'Ben Satanist'im aabi yaa' diyen genç bir kıl çıkarsa? Ayıkla pirincin taşını.

Ama diyeceksiniz ki bütün bunlara gerek yok, çünkü nüfus kağıdı çocuk yeni doğduğunda çıkarılıyor... Çocuğun büyüyünce hangi inancı seçeceğine karışmaya ne hakkınız var? Belki adam din değiştirecek ileride?

Bu uygulama, Nazi işgali altında bulunan ülkelerde vardı savaş sırasında.. Yahudi'lerin kimliklerinde koskoca bir 'J' harfi bulunurdu, içeri tıkması kolay olsun diye... Bizde bugün de bulunması bir utanç kaynağıdır ve bundan vazgeçmeden Avrupa Birliği'ne girmeniz falan da sözkonusu değildir!

Madem kimliklere yazıyorsunuz, o zaman göğüslere de yazın... Yahudiler gene kocaman bir sarı yıldız eklesinler göğüs ceplerine, Hristiyanlar ıstavroz taksınlar, biz de hilal taşıyalım, rengi de yeşil olsun... Kimlik sormaya bile gerek kalmaz, uzaktan bir bakışta anlarsınız!

Bu laiklik mi? Hayır, hıyarlık.

Tıpkı bunun gibi, 'baba adı' meselesi de, soyadının olmadığı, 1934 yılı öncesinden kalma 'arkaik' bir uygulamadır... Benim adım soyadım belli, babamın adını bilsen ne olacak bilmesen ne olacak be adam? Ben Hasan oğlu Hüseyin değilim ki köyden gelen, beni Ahmet oğlu Hüseyin'le karıştırmamak için babamın adını soruyorsun!...

Muhafazakarlık edeceksek (günün modası ya) iyiyi ve doğruyu muhafaza edelim, kötüyü ve yanlışı değil.

engin ardic
sırf istatistik için yapıldığını düşünüyorum ve nedeni bu ise gereksiz bir hadisedir. çünkü bunu bilmenin, bunun istatistiğini tutmanın kimseye yararı yoktur. * *
sacmadir, baska aciklamasi yok!!! cocuk dogmus aglayip duruyo,dunyadan bihaber ama masallah dini butun bi sekilde aglıo.*
en mantıklı açıklaması, ölenlerin hangi dinin kriterlerine göre defnedileceklerini anlamak gerektiğidir. ancak öldükten sonra yakılmak isteyenler için de gerekli işlemlerin yapılabileceği bir fasilite olsa pek hoş olur, o zaman amacına tam olarak hizmet eder bu hareket.
türkiye deki en antidemokratik uygulamalardan biridir. kara lekedir. derhal temizlenmesi lazımdır. diğer temizlenmesi gereken lekeler için;
(bkz: seçim barajı)
(bkz: siyasi partiler kanunu)
(bkz: zorunlu askerlik) *
(bkz: zorunlu din dersi)
Nüfusunun yüzde bilmem kaçı müslüman ilan edilen bir ülkede artık yalama olmuş mevzudur. Oraya ateist yazsalar bile artık kimsenin umrunda olmayacak saçmalıktır.
sorun sadece laik bir devlette kimlikten din ibaresi olmasi ve bunun da neredeyse zorunlu bir sekilde islam seklinde doldurulmasi tutarsizligindan ibaret degildir. bu hane ayni zamanda devletin din, dil,irk, renk ayrimi olmadan tum vatandaslarina esit kamu hizmeti sunmasi ve kamusal olmayan alanlarda bu esitligin saglanmasini saglama zorunluguna ile ilgilidir. kamusal veya ozel bir alanda is basvuru yaptginizda veya onu birakin hastaneye yatmak icin nufus cuzdaninizi verdiginize orada musluman yazmiyorsa var halinize. bunu seriat devleti oldugunu en azindan iddia eden iran, pratikte seriat devleti olan israil yapsa bir dereceye kadar anlasilir ama anayasisinda laik oldugu yazan , ab aday ulke statusundeki bir ulkenin hala bu sacmalikta israr etmesi cok da anlasilir veya hakli gorulur bir uygulama degildir.
fislenmeye imkan verebilecegi icin sacmadir, tehlikelidir. din gibi birey ve tanri arasinda olmasi gereken bir olguyu insanlar arasinda kategori yaratacak hale getirme seklinde tezahur eden bir yanlistir.
kimlik kartında boş yer kalmasın diye uyduruktan yapılmış hanedir. din dil meshep özgürlüğü olan bu ülkede dinin kimlikte yazması yanlıştır ve kınıyorum. *
ülke nüfusunun %99'unun müslüman olarak gözükmesine sebebiyet veren saçmalık.
http://fotogaleri.hurriye...B1%20Kart%5CA13103255.jpg

yenilerinde olmayacaktır.
sen istedinde din hanesini değiştirmedilermi? sorusu sorulması gerekendir. korktuğumuz nüfus memurunun abuk bakışımı? zira ahirette ispat olarak önlü arkalı kimlik fotokopisi isteyeceklerini sanmıyorum. avrupa ülkelerinde yazmıyormuş bizde neden yazıyor ibaresi sıkça kullanılan bir materyal peki biz değilmiyiz genç bakış programlarında ab'yi istemiyoruz diyerek kıçımızı yırtan?
o kadar laikiz ki bizi tanimlayan nufus cuzdanlarimizda din hanesi var. cok zengin bir ulke olup asgari ucretimizin yetiskin haftaligi kadar olmasi da bu mantigin bir urunudur.
yazan islam degil ise bazılarını rahatsız eden durum..*
kimliklerimizde kan grubu yazmasina ozen gosterilmezken, tamamen kisiye ozel olan din bilgisinin yr almasi sacmaligidir. ustelik kisinin secme ozgurlugunu de kisitlamaktadir. herkes dogdugu kulturde olmek zorunda degil ya. hristiyan dogar, musluman olur. musluman dogar ateist olur. kime ne ki? gereksizdir.
mecburi kimlik gösterme günümüzde tabiri caizse ayağa düşmüştür. girdiğimiz barda, yolda, markette, hastahanede, postahanede, havaalanında kısacası her yerde kimliğimiz soruluyor ve gösteriyoruz. böyle önüne gelene gösterdiğimiz bir kartta da din hanesinin olması başta din hürriyetini zedeler.
"isteyen gidip değiştiremiyor mu kardeşim amma büyüttünüz durumu haa" mantığı var ki bu sadece işim düşmedikçe s.kimden aşşa mantığıdır. böyle bir sorunu olmayan insanları söylemidir. gidip "iyi günler, nüfus cüzdanımın din hanesinde 'islam' yazıyor fakat ben bunu değiştirmek istiyorum" demekle bitmiyor iş. zaten karşı taraf da "ah tabii bayım, hemen hallediyoruz; işte buyrun yeni kimliğiniz. iyi günler" demiyor. yığınla prosedürü bulunan bu işin aynı zamanda maddi açıdan bir yükü de var. "e kardeşim zamanında bana sordunuz da mı yazdınız şimdi silmek/değiştirmek için para istiyorsunuz" dememek işten bile değil. kısacası maddi manevi tamamen külfettir bu durum. ayrıca bu işin toplum baskısı yönü de var ki azımsanacak bir şey de değil. 70 yaşındaki babaanneye açıklama yapmak durumunda kalmak, küfürlere ve cık cık'lara maruz kalmak hatta özentilikle suçlanmak bu baskının en yaygın görülen türlerinden. varın düşünün gerisini. hala 'yazsın kardeşim'cilerdenseniz;* *
(bkz: Daksil)*
kendi hristiyan kimliğini sürekli yüzümüze yüzümüze vuran avrupa'yı zerre ilgilendirmeyen durumdur. kendilerine "sanane lan yarram" demek istiyorum.

doğrudur, hiç bir faydası yoktur. ancak hiç bir zararı da yoktur. laiklik ile arasında bir ilişki de söz konusu değildir. şimdiye kadar devlet kurumlarında kimsenin kimliğinin arkasına bakılıp da "aaa sen gayrımüslimmişsin. yapmıyorum lan senin işini. siktir git kime yaptırırsan yaptır mınakodumun kafiri" denildiğini de görmemişimdir.

buna rağmen "kaldırılsın, kaldırılsın!" diye viyaklamanın anlamı nedir?
din hanesi yazması bi kenera da, şimdi kimliğime baktım kan grubu hanesi yok. ( benimki mi eskidi acep? ) demek bi kaza geçirsek ve kana ihtiyacımız olsa, kan bulmak yerine başımızda üç kuluvallah bi elham okuyacaklar.
bekaret durumu, hatta kişinin cinsel tercihi gibi alternatif yeni önermelerle daha da abartılıp geliştirilebilecek ilerici hadise! he ayrıca bundan baska eger vasiyetinizde ben dinsizim, musluman adetlerıyle gomulmek istemiyorum gibi bir not yazarsanız, bu durumda sizi hristiyan mezarlıgına gomuyorlar! yahu madem karşındaki dinsiz, e ne diye adamı yukarı tukursem bıyık asagı tukursem sakal durumuna sokuyosun? bırak bare oldukten sonra kendi istedigi şekilde gitsin..
bir dakika içinde bir insan 35 (yazıyla otuzbeş) din değiştirebilir. kimlikte din yazması, kimlikte ruhsal durumun yazması kadar komiktir.

medeni hali - dul (dul ne lan?)
ruh hali - depresif
dini - jedi
http://www.ntvmsnbc.com/id/25051819/
(bkz: kimlikte kan grubunun yazmaması)
avrupa insan hakları mahkemesi kimliklerden din ibaresini kaldırılmasını istedi.peki bundan sonra ne olacak? olacak şu, aihmin kararları bağlayıcı olduğundan türkiye bir yasa değişikliğine gitmek zorunda kalacak.yalnız kararın ardından 3 aylık dönemde türkiye'nin itiraz hakkının bulunduğunu unutmamak lazım tabi.o kadar sene konuşuldu bu konu.bakalım nasıl sonuçlanacak?
türkiyedeki kara lekelerden biri daha. bir ülkede din bu kadar mı ayırt edici özellik olabilir ki. o hanenin orda olması neyin kanıtıdır. o hane yüzünden binlerce inanmayan öğrenci zorunlu din dersine girmek zorunda kalıyor. muaf tutulmak için ise hanenin boş kalması gerekiyormuş ki hanenin boş kalması için mahkemeyle uğraşmak gerekiyor.