bugün

her kula nasip olmayacak kadar güzel şeydir. bir de yobaz bir ailede büyümek vardır ki, düşünmesi bile korkunç.
gerçek anlamda kemalist, atatürkçü düşünceye bağlı, modern ve ileri görüşlü bir aile de büyünmüşse, güzel ve olması gereken durumdur.
kemalizm sarı kırmızı renkli bank asya birinci ligi takımı değildir, o bakımdan '' benim oğlum ille de kemalist olacak ulayyyynnn '' diyen babanın fikir evreninden şüphe ederim. bu hikaye olmamış, ama takiyye şart tabi fetocu akımda, yalan dolan katmadan ibretlik bir paylaşım olmuyor..
Şimdi bende bir hikaye anlatıyım.

Zamanında hukuk okumuş, ülkesi adına herşeyi göze almış biri varmış. Yazın Balıkesir/Akçaya gitmişler. Halası illaha gel bak sohbet var gidelim diye tutturmuş. Hanım kızımızda - her fikri bilmek, öğrenmek lazım ki hatalarını gösterebilesin insanlara, demiş. Leş gibi kokan bir cemaate evine girmişler.* Hatun kişi almış eline kitabı vır vır vır vır okuyor. Okuyor ama yorum yok bilgi yok fikir yok sadece düz metin okuması gibi.

Bizim kız dayanamamış - arkadaşım o kitabı ben evdede okurum, ezbere iş yapma demiş. Varsa bilgin dök ortaya yoksa saçma salak şekilde önündeki kitaba kutsal bir kitap havası katıp okuyarak burdaki öğrencilere empoze etme demiş. Kadın susmuş, ortam gerilmiş. Duaya başlanmış. Hatun kişi dua ederken - Anam babam sana kurban olsun fetoş efendi demiş. Kız delirmiş - Ben sizin dininize mensup değilim, sizde müslümanım diye geçinip hiç fetva verip buralarda gezinmeyin yazık. hem yaşına hem o başına taktığın türbana yazık. Sen kimsin Allaha kurban verebiliyorsun anneni, babanı şaklaban demiş. Basmış gitmiş.

Sonra ne olmuş? Orda yaşayan öğrencileri kız evlerine yemeğe davet etmiş. Evde televizyonu görünce kızlar yiyicek gibi yapışmış. Sadece zaman gazetesi okumaktan yılmış kızlar. birazcık sohbetten sonra öğrenci kızların gayet medeni sadece aile zoruyla yada onun bunun lafıyla iş yaptıkları anlaşılmış. O kızlar çok hoş bir yurda yerleştirilmiş.

Şimdi soruyorum; Dinini milletin ağzıyla yaşayan bir insan ne denli akıllı bir insandır. insan dediğin her fikri bilmeli araştırmalı. incili, tevratı, Kuran'ı okumalı. Sol görüş ne demek kemalist ne demek bilmeli. Sktiri boktan kelimelerle oturup başlık sıçmamalı.

(bkz: sıçım sıçım başlık sıçmak)
(bkz: bu sene buralar çok troll verdi)

Edit: Fetoyu bırakıp yurda geçen kızlardan birinin annesi kanserdi. Kız evden ayrıldı diye yardımı kestiler. Nerde kaldı yardım severliği zartı zurtu. Bizim oralarda buna skemeyeceğin eşşeğe yem vermemek denir.

büdüt: Bizim oralarda * Allahın için namaz kılınır, din kişi ile yaratan arasındaki bir olgudur. Kuran-ı kerimde başınızı kapatınız diye bir ibare yoktur. Kişinin tercihidir. Etrafında iki tel saçla orgzm olucak kişiler varsa kapatır, açar. işin o kısmı beni germez. Ama çok bunaldıysa islamda da yeri vardır boşanmanın. Yolda yavru kedi bulupta evine alıp bakan iyi yürekli ev sahipleri moduna getirmesin bu zihniyet.

ve
(bkz: götümle gülüyorum butonu kurulsun artık)
bi insanın hayatı boyu başına gelebilecek en
büyük şansızlıktır. hamdolsun allah bize bunu göstermedi.
türkiye'de çocukluğunuzun, ergenliğinizin, gençliğinizin ve yetişkin hayatınızın mükemmel kalitede ilerlemesiyle sonuçlanır.
Hiç yaşamadığım ve bilemeyeceğim bir şey. Yine de en azından cemmatçi bir ailede de büyümedim.
çok büyük bir şanstır. herkese nasip olmaz.
kemalist sayılabilecek (klasik muhafazakar olmaktan çok uzak ama rakı içmeyi medeniyet sanan bir aile de değil) bir ailede büyüdüm. belli bir yaşa kadar kemalist yetiştim. zamanla kendi aydınlanmamı yaşadım. şimdi atatürk'ü, bu ülkeye büyük faydaları dokunmuş, önemli şeyler kazandırmış ve tarihteki yerini almış bir şahsiyet olarak görüyor ve saygı duyuyorum. bunun dışında genel eğilim olan atatürk kişi kültünü kabul etmiyorum. resmi tarihte anlatılan atatürk mitine inanmıyorum.

ailenizi kendiniz seçemezsiniz ama ne olacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız.
Aklı hür vicdanı hür irfanı hür yetişmiştir.

Normal veya finansal badelenmez.
şanstır. çok şükür.
ananızın babanızın şeyhin bade çeşmesinden içmediği manasına gelir.
gerizekalıların içinde büyümektir. ortamda akıl denen nimetten eser yoktur.
çok büyük şanstır öyle bir aile sizi ne tarikatın kucağına bırakır ne de batıl düşüncelerle sizi zehirler ve siz ailenizi her zaman iyi anarsınız ve onlara minettar kalırsınız.
Gerçekten çok yazık.