bugün

işe yaramayan taş yığınlarının tasarım açısından üst düzey olduğunun iddia edilmesi.

derhal o taş yığınlarının ve arsalarının kamudaysa özelleştirilmesi, vakıflardaysa katedrallerin yıkılıp yerlerine alışveriş merkezi, otopark gibi topluma faydası olan yapıların yapılması gerekir. sonuçta bu yapılar da ( otopark, avm) 1000 yıl sonrasının tarihi eseri olacak. geleceği düşünmek gerekir.
Marcus katedral deyince 10 beğeni alıyor. Ben bir sultan ahmet camii diyorum. Kaç beģeni gelir ????? Suphanallahhhhhhh. Allah u akbarrrr.

görsel
müthiş mimari eserlerdir.
lakin mimaride böyle detaylar verebilmeyi, böyle eserler ortaya koymayı da bizden öğrendiler desek kendimize haksızlık etmemiş oluruz.
bu tip ince işçilikler konusunda dünyaya yön veren ve uzman olan bizleriz.

bu da divriği'deki ulu cami'nin kapısı.
görsel

o bütün katedrallerdeki işçiliğin toplamından daha çok emek isteyen bir iş.
sadece bir kapı.

evet, bizim kültürümüzün yanında diz çöküp tövbe isterler.
Yapmayın muhteremler.
Tüm camilerinizi,kiliselerinizi, sinegoglarınızı ve bilumum mabetlerinizi toplasanız,

Bir keops,
bir sfenks etmez.
al işte batı özentisi bunların hepsi. bizim camiilerimiz varken gidip gavurların inşaa ettiği şeyleri takdir edin siz. biz de biliriz sultan ahmet'i, süleymaniye'yi çekip atmayı. bunların derdi hak dini islam ile sırf. siz hak etmiyorsunuz bu dini.

katılmadığım görüş. içinde şeytanın fink attığı binalara harika demek caiz bile olamaz.
Gothic dizaynın girdiği her dalı güzelleştirmesine örnektir. Mimari, moda, müzik, edebiyat, resim... hepsi başyapıt olur.
Dogru tespit.
Yenir ki bu:

görsel
Barok Helenistik dönem rönasansın şekillendirdiği mimarilerdir. Bizde 6 tane minareli cami yapıyoruz ama..
https://youtu.be/dSa0Z0Yd0J0

Bana su verdi bana su verdi...
her entryde olduğu gibi bu entryde de Türkiye'nin halı ortaya çıkıyor yazılanlara bakiyorumda gerçekten halimiz içler acısı ya bi tarafta din körü körüne bağlı insanlar başka dinlerin kendi dinlerinden daha iyi olmasını çekemeyip hemen bizim camilerimiz daha güzel yarısına girmiş öbür tarafta da sırf dine olan öfkesi yönünden kendi kültürünü değerlerini yok sayıp tüm güzelliklerin batıdan geldiğini savunanlar
ya cidden çok trajikomik ya gulsem mı ağlasam mı bilemedim hayır ilk önce yargılarımız bir kenara bırakıp camilerin de katedrallerinde bizim yani insanlığın ortak mirası olduğunu ne zaman anlatacağız acaba?
katıldığım önermedir. en güzel ve anıtsal olanlarından bir tanesi için (bkz: chartres katedrali)
samimi yapı değiller.hepsi saray gibi süslü.
Adamlar hala müslümanlardan etkilendi diyor ya !!! He amk, müslümanlardan etkilendiler.... Zaten nasa uzay mekiği yaparkende cami minaresini örnek almış. Minare olmasa aya gidemeyeceklerdi..... Çok müthiş bir din şu islam !!!!!
Diğer kültür ve dinlerin mimari eserlerinin harika olmadığı anlamına gelmez.
Derhal rekabete girip, cami örneği verme ezikliği, islamcıların tahammülsüzlügüne bir örnek.
önce insanlık olmadıktan sonra ancak kendinizden tiksindirirsiniz.
Harikalık olayını münhasırlaştırmayalım.
Evet ''st. Michael ve St. Gudula Katedrali'' bir harikadır. Ama Burada klaus schulze dinlemek daha bir harikadır.
görsel
(bkz: odtü takı tasarım mühendisliği)
görsel

Az camii gezin. Evet.
Mimari yönden mükemmel katedraller var gerçekten. Yalnız neden bazıları "bizde de vaaaar" "camilere bakın" tribine girmiş onu anlamadım. Mimariyi değerlendiriyoruz burada. Camilerden de müthiş örnekler var ama ne alaka yani.

Katedrallere eleştirim ise; çok soğuk, kasvetli bir havası var. Gotik bir mimari tipi. ibadethane huzur aranacak bir yer iken burası ürpertici biraz.