bugün

olamaz mı ? Olabilir .diyebileceğim projelerdendir.kabuğunda servis edilir hatta , güzeldir yani.
ilerde filminide yaparlar he.
edit:imla
olamazmı? olabilir diyemeyeceğim projedir. çünkü soru eki -mı ayrı yazılır.
hali hazırda varolandır.
tadı kötüdür.
var olandır ama film için romantik olmayandır.

--spoiler--
bana sevme şansı vermediler ben de karpuz reçelini sevdim vay be yok muydu başka kibar reçel
--spoiler--
--spoiler--
Karpuz reçeli yapımı için yeşil kısımları temizlenen kabuklar küp şeklinde parçalara ayrılır. Karpuz reçeli yaparken, küp şeklinde parçalara ayrılmış karpuz kabukları kireç suyuna konur ve bir gece bekletildikten sonra şurupla pişirilir. Bunun için 250 gr. sönmemiş kireç 4 litre suda karıştırılarak söndürülür. Kireçli su bir müddet kendi halinde bırakılarak durulması beklenir. Üst kısımda toplanan duru kireç suyu karpuz kabukları üzerine dökülür. Bir gece bekletildikten sonra kaynamakta olan şurup içine atılarak pişirilir.

Karpuz reçeli hazırlanırken;

1 kg. karpuz kabuğu,

1.5 kg. şeker,

750 gram su,

1 limon suyu veya 1 .5 gram limon tuzu hesap edilir.

Şurup içinde pişen karpuz kabukları şeffaf bir durum alır. Şurup koyulaşmış, istenilen normal kıvama gelmişse limon suyu veya limon tuzu ilave edilip 1-2 dakika daha kaynatılarak pişirmeye son verilir. Sıcak olarak temiz ve kuru kaplara doldurulur.
--spoiler--
Bozcaada'da tattığım mükemmel reçel.
Böyle bir şey olmaz; zira karpuz yüzde 90 küsur sudan oluşan bir meyvedir.
Olsa olsa kabuğunun beyaz kısmı şerit şeklinde kesilerek yapılan karpuz kabuğu reçeli olur, aroma vermesi için karanfil eklenirse güzel olur.
Hayret nasıl yapıyorlar merak ediyorum. Koca karpuz küçücük kavanoza girer mi demişler nasreddin hocaya.