bugün

30 gün gece ( 30 days of night)
Karda kışta mahsur kalma, vampir, korku, gerilim hepsi bir arada, Harika bir film.
(bkz: The Hateful Eight)

Tam aranan kan olmasa da rh farkından kurtarabilir.
Tarık Akan'ın yol filmi.
-Yaşamak için (alive). Gerçek bir olaydan alıntı yapılmış filmdir. Bir grup yolcu uçakları ant dağlarında düştükten sonra hayatta kalmak için arkadaşlarını yemek zorunda kalırlar.
-dyatlov geçidi- bu da gerçek bir olayın kurgulanmış filmidir. Bir grup dağcı dyatlov geçidine geldiklerinde kamp kurarlar ve sabah her biri bir köşede garip bir biçimde ölmüş olarak bulunur. Filmin kurgu kısmı ise korku filmi formatındadır.
-dağcı (cliffhanger)- sylvester stallone filmi. Sağlam bir aksiyon filmidir.
-donmuş (the frozen)- 3 arkadaş kayak yapmak için dağa çıkarlar ama son telesiyejle aşağı inerken mahsur kalırlar.
(bkz: arrival) karda kışta mahsur kalmak yok ama güzel film izleyin.
(bkz: the mountain between us)

Senaryosu basit kalsa da oyunculuklar ve duygu geçişleri gayet başarılı bir film.
bir iki tanesi dışında bir anlamı olmayan önerilerdir.
the thing, fritt vilt(seri), frozen filmlerini ya da siberia, helix, trapped dizilerini izlersen o aradığın atmosferi yaşayacaksın kardeş ben seni anladım.
frozen (2010).
Kaç yapımı olduğunu hiç hatırlamadığım 'dikey limit'
Everest'in zirvesine ulaşmak isteyen bir grup dağcının çığ nedeniyle bir dağın içinde mahsur kalışını ve kurtuluş çabasını konu eden film.
Belgesel de olur.
Fantastik bilim kurgu da olur.
O bir film vardi. Ucak dusuyordu. Dagin basinda bir yer. O yalniz rahatsiz edici bir filmdi. Adini unuttum. Guney amerika‘da bir yerdi o. Hatirlarsam editlerim.

Edit: alive (1993).
Türk filmi derseniz 1984 yapımı Şerif gören imzalı derman filmi çok güzeldir.
Mutantlar.

Fransiz filmi olmali, izle, seversin.
deli deli küpeli diyecektim sisli geceler yazmış benden önce.
Size birkaç tane söyleyeceğim süper hepsi de.

1)30 gün gece
2)şeytanın oteli
3)everest

Ben beğendim.
Karda kışta kalmalı değil ama, şehir hayatından bunalan bir insanın sibirya'ya kaçıp kendince yaşadığı hayatı konu alan "sibirya ormanlarında" filmini tavsiye ederim.

Film Çok sürükleyici olmasa da, izleyiciye, olağan üstü iklim şartlarının insanı ne denli zorladığını ve insanların yaşama tutunma çabalarını harika bir görsel şölenle aktarıyor.
(bkz: into the white)
Frozen, beyaz intikam.
(bkz: dikey limit)
(bkz: vertical limit)
fritt vilt.

The thing.

Frozen.
(bkz: doctor zhivago)
(bkz: the day after tomorrow)
the Grey tabi ki.
The day after tomorrow.
önereceğim de ismi aklıma gelmeyen filmdir. bir grup arkadaş karlı dağlarda bulunan bir evde mahsur kalıyor. kar adamı filan var ondan kaçmaya çalışıyorlar vs.
mads mikkelsen'in "hayatımın en zor filmi" diye nitelediği "arctic" tabi ki...