bugün

karaman'ın en güncel haber sitesi. https://www.karaman.gen.tr
türk dilinin başkentidir. yunus emre'nin memleketidir demek isterim, tabi yunus emre'yi sahiplenen başka şehirler de vardır, neyse. ama ünlü türk denizci piri reis'in diyarıdır.
halk arasında "nörün?" denir, karşığında "eyyim sen nörün?" denir. şehir küçük olsa da sakindir, rahattır. ulaşım sıkıntısı yoktur, varsa nadır.
deprem riski en azdır. ve daha neler neler...
kozanoğulları'ndan Karamanoğulları'na selam olsun!
sever sayarız.

üstelik karaman yöresi sınırları itibariyle küçük bir bölge değildir.
Kozan gibi 6.500 - 9 bin km2 arası bir yörenin merkezidir.
il olsak karaman gibi olacağımızı düşünüyorum.
Karamanoğulları beyliğinin merkezi olan şehir. Eskiden Konya'ya bağlı bir ilçeyken 1989'da il olan, 70 plakalı şehrimiz.
görsel
görsel
görsel
kahramanın koyunu sonra çıkar oyunu.
coğrafya dersinden: yurdumuzda başlıca 3 çeşit koyun vardır: kıvırcık, dağlıç, karaman.
Ermenek ilçesindeki madenciler hak arama yürüyüşüne çıkmışlar.

Arkadaş referandumda evet diyen sizsiniz,

her yere tayyip erdoğan ın, devlet bahçeli nin posterlerini asan sizsiniz,

Şimdi devletin jandarması iç işlerinin yayınladığı yasağı uygulayıp yuruyemezsiniz diyor

Karşı çıkıyorsunuz.
referandumda evet diyerek cumhuriyet karşıtlığını göstern kent.
Maske takana deli gözüyle bakılan şehir.

Amk yerinde kimse maske takmıyor Lan, çoluk çocuk yaşlı genç kafalarına göre geziyorlar.
atatürk ve cumhuriyet sevgisi olmayan kent.
kültürel, coğrafi, siyasi, tarihi kısaca her açıdan bir nevi küçük konya.
zaten il olalı 30 yıl gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen insanların zihnıine HâLâ konya/karaman olarak yer edinmiştir.
şehir uzun süre karamanoğulları'na başkentlik yapmıştır ve bu yüzden de aynen konya gibi şehirde selçuklu mimarisi baskındır, osmanlı mimarisinin pek bir izi görülmez.
eski ismi larende olan karaman'ın merkezinde konya'daki alaaddin tepesine benzer bir küçük tepe ve bu tepenin üzerinde de karaman kalesi yer almaktadır.
şehir merkezi oldukça düz olmasına karşın yakınlarında sönmüş bir volkanik dağ olan karadağ tüm heybetiyle arz-ı endam etmektedir.
konya'da ise karadağ'ın yanında oldukça sönük kalsa da küçük bir volkanik dağ olan takkeli dağı yer almaktadır.
bu karaman, oyunu sonradan çıkan koyunun memleketi midir diye meraklandırır.
Gece hayatı efsane olan şehir.
Özellikle ermenek ilçesi içkilerle dolu olan şehirdir.
Gece hayatı efsane olan şehir.
Yanılmıyorsam iq ortalaması 104 olan şehir.
Karaman: Benim de Biraz denize kıyım olsun lütfen, ben de açılayım denize.
Antalya ve Mersin: Yoo,olmaz.

https://pbs.twimg.com/media/DhgL6yLWkAIydho.jpg
türkiye'nin en çağdaş şehirlerinden(?) biridir.

izmir'in ardından gelir.

yürü len karaman.
deprem olması imkansız olan yer.
Cidden çok acayip bir şehirdir. Birde bu şehirde üniversite falan var.

http://m.hurriyet.com.tr/...-docent-araniyor-40631785

--spoiler--
Şeytanla mücadele edecek yardımcı doçent aranıyor
Karaman’da 2007 yılında eğitim-öğretime başlayan Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, islami ilimler Fakültesi'nde çalışmak üzere aradığı yardımcı doçent için verdiği ilan şaşkınlık yarattı.
--spoiler--
üniversite sayesinde gelişmeye çalışan bi şehir.

istasyon caddesindeki kafeler şehrin döner sermayesidir.

öğrencilere, yürüyen tl muamelesi yapan esnaflar mevcuttur.

etli ekmek i konya' dan güzel yaparlar.

dindar geçinen topaçlarla dolu bi şehir.
Karaman'ın şehir olduğunu Karamanlı bir arkadaştan öğrendim ben hala ilçe sanıyordum.
Şaka maka böyle bir şehrin varlığını daha yeni öğrendim. Dalga geçmiyorum lan, vallahi.
(bkz: günah şehri)

Bu kadar mutaassıp gözüküp, her boku yiyen insanların bir arada toplandığı şehirdir.
aramızda, türkiye'de yaşayıp halen daha 81 ilin ismini bilmeyenler var. (türkiye'de değilse sözüm geri)