bugün

kamyonlar kavun taşır ve ben
boyuna onu düşünürdüm,
kamyonlar kavun taşır ve ben
boyuna onu düşünürdüm,
niksar'da evimizdeyken
küçük bir serçe kadar hürdüm
sonra alem değişiverdi
ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak
sonra alem değişiverdi
ayrı su, ayrı hava, ayrı toprak
mevsimler ne çabuk geçiverdi
unutmak, unutmak, unutmak
anladım bu şehir başkadır
herkes beni aldattı gitti,
anladım bu şehir başkadır
herkes beni aldattı gitti,
yine kamyonlar kavun taşır
fakat içimde şarkı bitti

(bkz: cahit külebi)
(bkz: yaşar kurt)
'içimde şarkı bitti' dizesiyle vuran yaşar kurt şarkısı.
sözleri cahit külebiye ait,bestesi ise yaşar kurta ait bir şarkıdır.kamyonlar kavun taşır-1 ve kamyonlar kavun taşır-2 olmak üzere 2 ayrı bestesi vardır yaşar kurtun.son derece güzel bir parçadır.şarkının sonundaki içimdeki şarkı bitti sözü ile şarkının bitmesi ise çok daha güzel kılmıştır
ne olursa olsun,anlamlı anlamsız her şeyde aklımdasın demenin en ince yolu
aslında, bir cahit külebi şiirinin, bir mısrasıdır.
kamyonda karpuz bile taşısam aklımda sadece seninle yiyişmek vardır demenin başka bir modeli.
nereye çekersen oraya gidecek mısradır.
(bkz: kavun)
(bkz: karpuz)
(bkz: minibüslerin arkasına seni ben yazdım)
farklı bir romantizm anlayışını yansıtan söz.
(bkz: erkeklerin romantizm anlayışı)
kamyondaki kavunlarla düşündüğü kişi arasındaki bağı anlatır.

Ne demişler "Kavunun hamı,bilmem neyin a*"
yaşar kurt 'un korku ve alışamadım şarkısından sonra mutlaka dinlenilmesi gereken parça.
"kamyonlar kavun taşır
fakat içimde şarkı bitti"

içteki şarkının bitmesi durumunu güzel özetlemiş şarkı.. işte bu nedenle içteki şarkının bittiğinin fark edildiği anlarda dinlenilmemesi gerekir..
bir işkence aleti yerine de kullanılabilir.. kişi delirtilmek istendiği an bu şarkı açılır, gönderilir.. kişi orda acılar içinde kıvranırken keyfe bakılır.
kamyonlar kavun taşır...artık bu şehir artıktır.
kavunun pek sevildiği bir yerdir, belki.kavun en çok rakıya meze ediliyordur, orada, belki.herkes, aldatıldığı için o kadar çok içiyordur, belki.mezeye meze katan şarkı bitti.içindekiler bölümüne bilinçli bir tercih ile konulmamış kitabın en güzel öyküsü gibi.artık bu şehir artıktır.
oturup özellikle dinlediğim bir şarkı değildir aslında, ancak her rastgeldiğimde bünye güvenli kip'e geçer kendisine zarar vermemek için. çok fazla şeyin özetlendiği müthiş bir eser, içimdeki polyanna'yı konuşturup buradan bir optimist'lik bile çıkarabilirim. hiç niksar'a gitmedim ama ben de küçük bir kuş kadar hür'düm, kamyonlar kavun taşıyordu. sonra herkes beni aldattı, gitti. içimdeki şarkı bitti. ama hala kamyonlar kavun taşıyor. hiçbir şey bitmiş değil kısacası.
istanbul (kamyonlar kavun taşır) şiirinin tahlili:
"kamyonlar kavun taşır ve ben boyuna onu düşünürüm" kısmında cahit külebi'nin düşündüğü yer niksar'da çocukluğunun geçtiği evdir. o evi düşünme nedeni orada bir kuş kadar hüür olmasıdır. özgürlüğü orada öğrenmiştir. büyük kentin sıkıcı, kasvetli halinden sıkılmıştır. kamyonlar burada şehri temsil eder.
ikinci kısımda müzik katmak, ahengi sağlamak amacıyla : "sonra alem değişiverdi" cümlesini iki kez tekrar eder. köyün havası, suyu ve toprağı iile şehrinkileri kıyaslar. "unutmak, unutmak, unutmak..." niksar'daki evi ve anıılarını unutamadağını söylemek ister, unutmak kavramını soorgular zihninde.
bu şehrin başka olduğunu, onu aldatttığını söyler. içindeki şarkının bitme nedeni, hüznün içini kaplamasıdır. şarkı keyifli anlarda söylenir, içinde şarkı yoksa şair üzgündür.
kamyonlar yine kavun taşır.
yak bir sigara denize karşı çek içine derin derin o zaman bu şarkıda red edilmeyi, acıyı, yanlızlığı hissedersin hemde en derinde. dinlenesi yüksek şarkılardandır.
çok tatlı huzur verici bir parça moral bozuk olduğunda dinleyin anlamsızlığı kabullenip yaşadığınız için mutlu oluyorsunuz.

kamyonlar kavun taşır ben hep seni düşürdüm.
http://www.youtube.com/watch?v=2gjhwqdv578

adresinden canlı performans şeklinde yaşar kurt abimizden dinlenilebilecek insanı bağlayan şarkıdır.
düşünmek değil aslında aklından çıkarmamak onu. bu parça ile hatırlamak belkide hatırlanmak. ben hep seni düşünürdüm.
cahit külebi'nin istanbul adlı şiirinde geçen dizedir.

ayrıca:
kamyonlar kavun taşır
cahit külebi'nin başyapıtıdır diyebilirim.

yaşar kurt ise başka bir şey çıkarmış bundan ki o da çok güzel...

http://www.youtube.com/watch?v=2gJhWQDV578

--spoiler--
yine kamyonlar kavun taşır,
fakat içimdeki şarkı bitti.
--spoiler--
hikayemsi-eleştirel şarkı.
akustik gitarla rahat çalınabilen Yaşar Kurt şarkısıdır. C G Am G akorlarıyla çalınabilir.
şu anda kapalı bir havada,

yağmur yağmak üzereyken

dinlenen şarkı...

huzur verendir.