bugün

standartlara göre izlenebillirligi mumkun olan ve dogrulugu kanitlanmıs olcu aleti ya da cihazlarla karşılaştırılarak, sapmaların belirlenmesi ya da ayar yolu ile ortadan kaldirilmasidir.
Ozellikle kalite kontrol laboratuarlarinda kullanilan ve cok hassas olcumler yapan cihazlarin dogru olcum yapmalari bazen hayati oneme sahiptir (ornegin: ilac uretimi)
ölçüm aletlerini uluslararası kabul edilmiş tekniklerce ayarlanması.
kumpas ve mikrometrelerin kalibrasyonu johnson mastarlarıyla (ölçme blokları) yapılır. ölçme bloklarının kalibrasyonları da johnson mastar kalibratörüyle, komperatör (ölçü saatleri) nin kalibrasyonu ise komperatör kalibratörüyle yapılır.
kalibrasyon en az 3 noktadan yapılır. tek noktadan ölçüm alınıyorsa bunun adı validasyondur. kalibrasyon süresinin ilk defa belirlenmesi ciddi bir mühendislik sezgi ve yeteneğidir.
(bkz: metroloji)
aynı zamanda yeni bir yazardır. hoşgelmiş.
ölçülen herhangi bir analitik sinyal ile analiz derişimi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.
Fransızcadan dilimize giren Kalibrasyon kelimesi, kelime anlamı itibari ile belirli şart ve koşullar altında doğruluğundan emin olunan referans bir ölçüm standartı yada ölçüm sistemini kullanarak diğer bir test/ölçü aleti veya sistemin doğruluğunun ölçülmesi , sapmalarının belirlenmesi ve rapor edilme işlemine kalibrasyon denir.

(bkz: benim eyyorlamam bu kadar)
Ayari bozuk yazar. Dedemin son sözleriydi bu bana ettiği. Beni taniyamamisti son ziyaret ettiğimde ve bu sözler benim için değerli. Köftehor senii.
kalibre etmek.