bugün

kader denen olguya bir nevi hakaret etme biçimi. bir bünye, artık söyleyecek ve yapacak bir şey bulamayınca; çamuru, kadere atmakta bulur. bir nevi rahatlama şeklidir. *
ece erken'in programına davet ettiği şarkıcı kader'i bu şarkıyla karşıladığı, zavallı kader'inse bütün program boyunca girdiği şoktan çıkamadığı söylenir.

(bkz: bir şehir efsanesi olarak ece erken)
hayatta hiç bir başarı elde edememiş , hep düşeş attığında yek gelmiş insanların suçu kadere atma tamlaması.

zira sen çalışma didinme , aklını kullanma , sonunu düşünmeden her şeye atla. ondan sonra dibe vurunca da suçu kadere at. yok öyle

(bkz: sensin kahpe!)
sezen aksu'nun insanı hareketlendiren parçalarından biridir. kader adlı bir sevgiliniz varsa yanında ''kadeeer kahpe kadeer, ağlarınııı...'' diye mırıldanmanız sağlığınız açısından tavsiye edilmez. buyrun sözlerini de verelim tam olsun;

''A benim avanak, arızalı, arsız gönlüm
Feleğin çemberine takılıp döndün ya
Arayan bulur elbet, aradın buldun, pes
Hanya'yı Konya'yı gördün ya

Ben sana ne ettim, yollarımı çıkmaza bağladın
Üç gün mutlu olduysam, üç ömürlük ağladım
Yalnız geldik, yalnız gidiyoruz, anladım
Tokatını yiye yiye, gerçeğe aydım ya

Kader, kahpe kader
Ağlarını ördün mü?
Yardan yok hiç haber
Yar kaldın mı, öldün mü?''
hayat her zaman hepimize adaletli davranmaz. kimimize yüksek standartlar sunarken bazılarımıza acı dolu bir dünyada yaşama zorunluluğunu yaşatır. işte bu zorunluluğa mahkum insanlar kahpe kader insanlarıdır.
her dinlendiğinde ayrı bir zevk veren şarkı. hiç eskimeyeceksin sezen aksu...
kaderin kendisidir zaten. kahpelik özelliği vurgulanmak için söylenir.
mirkelam'ın güzel bir şarkısı.
Şu günlerde salak gibi demet akalın'ın türkan şarkısını dillerine dolamışlara tokat niteliğinde bir şarkıdır bu. Gerçi siz dinlemeyin bunu zaten abi. Velhasıl; Doksanların en iyilerindendir aynı zamanda da.

Öyle bir ambiyansı vardır ki, ne kadar acı içinde dinlersen dinle adama tebessümle eşlik ettirir. Nitekim acı tebessümle. Sözleriyle insanın kendi kendine göt olmasını anlatır, şapa oturmayı eğlenceli hale getirir. Hafiften bi Altına sıçmış çocuk rahatlığıyla, salmışlıkla, koyvermişlikle dinlenir. Etkisi uzun sürelidir, fakat sonrası için garanti veremem. Velhasıl buyrun efendim;

www.youtube.com/watch?v=arUDqckmE6g&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DarUDqckmE6g&gl=TR

Kayıp şehir dizisinde de aysel karakterini canlandıran gökçe bahadır söyledi bunu bi de. Fakat o biççim söylemiştir özellikle giriş kısmıyla ve şarkıya eşlik ederken yüzde oluşan mimiklerin neredeyse tamamını tıpkısınının aynısı şekilde yansıtmıştır. Mümkünse de böyle hoplaya zıplaya dinlenmelidir. Çok konuştum ulan buyrun;

www.youtube.com/watch?v=nleLBBasxYQ&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DnleLBBasxYQ&gl=TR

he dur bu da sözleri varmış ama olsun yazayım kendi elleriminen bilekleriminen ;

"a benim avanak arızalı, arsız gönlüm
feleğin çemberine takılıp döndün ya
arayan bulur elbet aradın buldun (pes!)
hanyayı konyayı gördün ya

ben sana ne ettim yollarımı çıkmaza bağladın
üç gün mutlu olduysam üç ömürlük ağladım
yalnız geldik yalnız gidiyoruz anladım
tokadını yiye yiye gerçeğe aydım ya

kader kahpe kader
ağlarını ördün mü
yardan yok hiç haber
yar kaldın mı öldün mü..."
sezen aksu klasiğidir.

a benim avanak arızalı, arsız gönlüm
feleğin çemberine takılıp döndün ya...
bla bla bla .
Kader diye bir şey yoktur, tüm kahpelik parmak izimizde.
Yıl 1999, bodrumda canlı arto dinlerken,yaş daha 17 iken,kaderin henüz kahpe olabileceğini tahmin edemezken dinlenen, çok sevilen sezen şarkısıdır.
sen bana ne zaman güleceksin, ah bir joker bu eve ne zaman geleceksin?

(bkz: mirkelam)
Hayata karşı olan yaşama isteğimi söndüren şey.
Kadeerr, kahpe kader ağlarını ördün mü ?
(bkz: Sezen Aksu)