1. 1.
  basa gelen bir olayin* kabullenilmesi anlami tasir..
  ... tiriviri hanim
 2. 2.
  kişini kaçtığı şeyler başına gelirse derin bir of çekmeli ve "ne yapalım kaderin cilvesi buymuş" demeli. der atalar.
  3 ... uvjb
 3. 3.
  altıncı nesil yazar. koştursun efenim sözlükte. *
  ... peynirciks
 4. 4.
  kaderin şakası anlamındaki deyim. oo jübiter bizi yaratmakla ne soğuk şaka yaptın
  ... sukurusu
 5. 5.
  kötü yola düşürülen bir kızla, onu kurtarmaya çalışan bir babanın öyküsünü konu alan bir sadri alışık filmi.

  köyde yaşamlarını sürdüren papatya (filiz akın) ve babası ahmet (sadri alışık), köy yolunda kaza geçiren ekrem’e (muzaffer tema) yardım ederler. evlerinde konul olduğu süre içinde ekrem papatya’dan hoşlanır, evlenme teklif eder ve sahte bir nişan töreni sonrası papatya’yı istanbul’a götürürr. yaşamında ilk kez istanbul’a gelip şaşıran genç kız, ekrem tarafından modern bir kent insanına dönüştürülür. ekrem bir gece sarhoş ettiği genç kız ile birlikte olmayı başarır. evlenme vaadinin yalan olduğunu anlayan genç kız yıkılır ve artık köye de dönemeyen papatya intihar aşamasında iken kendisini gören ve bir barda çalışan ayşe (çolpan ilhan) tarafından himaye altına alınır. büyük kentte tek başına parasız ve işsiz kalan papatya ayşe’nin teklifini kabul ederek barda çalışmaya başlar. bir gece kulübünde müzisyen olan yusuf (yusuf sezgin) papatya’yı, bar çıkışında tacizde bulunan saldırganlardan kurtarır. tanışırlar. papatya kısa sürede aşık olduğu yusuf için işini değiştirip terziliğe başlar. yusuf’la evleneceklerdir. tam o anda kızının kötü yola düştüğünü sanan baba ahmet öfkeyle istanbul’a gelir. namusu için ekrem’i ve kızını öldürecektir. ekrem ve papatya sahte bir düğün düzenler. genç kız yusuf’a da babasının hasta olduğunu, köye gitmesi gerektiğini söylemiştir. ekrem bilmeden düğüne müzisyen olarak yusuf ve arkadaşlarını çağırınca gerçek ortaya çıkar. papatya yusuf’la konuşmak için gece kulübüne gittiğinde hakaretle karşılanır. o arada ekrem de gelmiş, kavga başlamıştır. o kargaşada yere düşen ekrem’in silahını alan papatya, utancından kendisini vurur. son nefesinde yusuf’u sevdiğini söyleyen talihsiz genç kız ölür. dışarıda acımasız bir yaşam varlığını sürdürmektedir…
  ... ejderham
 6. 6.
  Baska sehirlerde de hacze gitmek istiyorum diye cırpınıp cırpınıp sonunda bu istegini kabul ettirmek ama gidecegin sehrin bursa oldugunu dahasi gidilecek yerin kayhan da oldugunu ögrenmek. Bana kaderimin bir oyunu mu bu sözlük? Noluyo leyn
  ... sensensen
 7. 7.
  1958 yapımı, siyah beyaz türk filmi. yönetmen ihsan yurdakul, oyuncular orhon m. arıburnu, sedat demir, muzaffer nebioğlu, muzaffer arçay, muazzez arçay.
  ... ejderham
 8. 8.
  kader denen olgunun insana ne zaman, ne yaşatacağının belirgin olmamasıdır. genellikle kaderin insanların karşısına çıkardığı olumsuz veya ilginç anlar, durumlar için kullanılan bir söz öbeğidir. kader değiştirilebilir bir şey midir, o ayrı bir tartışma konusudur ama insanlar sanırım küçük hamlelerle ona yön verebilirler.
  ... yassiyastik
 9. 9.
  Kaderin bana en buyuk cilvesi her firsatta nefret ettigimi dile getirdigim Yunanistan'dan belli araliklarla is teklifi almam sanirim.
  1 ... duygusuz koala
 10. 10.
  Nazilli gibi kar yağışının yirmi beş yılda bir o da toplu iğne başı büyüklüğünde görüldüğü, yaz mevsiminin neredeyse nisanda başlayıp ekimde sona erdiği bir yerde yaşayıp bedava kar ayakkabısı kazanmak.
  1 ... asuregibisurat