Nude ile karıştırılır alakası yoktur.evet
de ayrı...
Jude law da yahudi hukuku mu demek oluyor o zaman? *
almanca yahudi demektir.
thomas hardy'nın jude the obscure kitabından sinemaya uyarlanmış; 1996 yapımı Michael Winterbottom filmi. Jude'un; dogmalara ve toplumun tüm dayatmalarına körü körüne inanmayıp, onları sorgulamayı, yaşamayı, aşkı, öğrendiği sue'nun aksine; sessiz, sakin, idealist jude'dan; tüm çektiklerine rağmen kendine ihanet etmeden, kendi olmayı haykıran anarşist jude'a ilham verici dönüşüm hikayesi. jude kendi olmayı her şeye rağmen başarırken; sue malesef din ve toplumun dayatmalarına büyük kaybının yol açtığı ruhsal kriz nedeniyle boyun eğmekte; kendine, aşkına ve jude'a en büyük ihaneti yaparak kendini cezalandırmakta...

roman yazıldığı dönemde sert eleştirilere maruz kalmış; çağının çok ötesinde bir anlayış ve duyarlılığa sahip olduğu aşikar. jude'un dediği gibi;
--spoiler--
dünya değişene kadar taşınacağız...
--spoiler--

dünya hala çok da değişmiş değil malesef...

filmin sonlarındaki kilise sahnesindeki ve veda bölümündeki diyaloglar çok vurucu:

--spoiler--
sue: ne istiyorsun benden?
jude: eve dönmeni.
sue: ne kadar kötü olduğumu bilmiyorsun.
jude: evet biliyorum. inancından nefret ettiriyorsun. tanrı ya da her neyse hiçbir şey seni bu kadar küçültemez.
sue:acı çekmeyi hak ettim.
jude:hak etmedin. bir kadın kendini böyle küçültmeyi hak edemez.
--spoiler--

--spoiler--
sue: gitsem iyi olacak.
jude: seni takip edicem.
sue: hayır.
jude: denemekten hiç vazgeçmiycem. sana söz verdim.
sue:jude.
jude:beni seviyor musun? beni hala seviyor musun? istediğin buysa bir daha gelmiycem ama bilmek zorundayım.
sue: bunu zaten biliyorsun.
--spoiler--

finalde; jude sue'nun kayıplarının acısı nedeniyle saplandığı, cezalandırılmayı hak ettiğini tüm hücreleriyle hisseden sefil ruh haline ve tüm dünya'ya asıl gerçeği haykırır;
--spoiler--
bu dünyada evli iki kişi varsa o da ikimiziz!..
--spoiler--

seyirci de jude'A ses verir;

''bu dünyada aşık biri varsa o da sensin jude!..''

http://www.youtube.com/watch?v=MSXRECXrV4Q
izlenmesi gereken filmlerden..

görsel
her karesinde hüzün barındıran, filmin başından itibaren o hüzünlü havayı gitgide arttıran sonunda ise sizi en uç noktaya ulaştırıp bir anda çok yüksekten düşüyormuşçasına şok etkisi yapabilen toplumsal değerlerin katılığı temasıyla harmanlanmış muhteşem film. *
soyadı "law" olanı pek bi hoş pek bi aşmıştır.*
(bkz: jude law)
(bkz: Jude Christodal)
akraba evliliğinin yasak olduğu bir dönemde kuzenine aşık olan ve ondan çocuk yapan bir kadının inancındaki kırılma ve tanrı ile çatışmasını anlatan aşk-din çatışmasını tüyler ürpetici bir dramatürji ile irdeleyen 1996 yapımı film.
(bkz: jude law)
(bkz: hey jude)
diğer bütün filmleri gibi, harika bir winterbottom filmi.
toplumsal yargıların büyük aşkların önünde nasıl bir engel teşkil ettiğini gösteren , duygusal , hayal kırıklığı temalı film. jude the obscure romanından uyarlanmıştır.
kate winslet ve Christopher Ecclestonın başrollerini paylaştığı bir Michael Winterbottom filmidir
Almanca'da yahudi demektir.Aynı zamanda Thomas Hardy'in romanından uyarlanmış bir Michael Winterbottom filmidir.