scarlett johansson’un başrolünde olacağı film. konusu 10 yaşındaki çocuğun almanya’nın faşist döneminden bunalıp kendisine hayali bir arkadaş olarak hitler’i yaratması anlatılacak. Çekimlerine başlandı...
2. Dunya Savasinda, 10 yasinda hitler gencligine siki siki bagli cocugun annesinin catida bir yahudi kizini sakladigini ogrenmesiyle gunleri degisiyor. Cocuk da biraz sikintili, kendeine hayali arkadas olarak hitleri yaratmis.
Son zamanlarda izlerken en keyif aldigim film oldu. Kesinlikle izlenmeli.
ikinci dünya savaşına dair bir trajediyi, absürd bir dil ile anlatan komedi filmi. Çocuk oyuncular çok başarılı. Drama yakın ve dram kısımlar arası bölümler absürt olmayı bırakıp tebessümle izletiyor; film aslında bu şekilde olsa çok başarılı bir film derdim. Fakat işin içinde katiller, soykırım ve savaş olunca bu absürtlük film boyunca izleyiciye kahkahalar attırmıyor.
Belki de biraz tiye alınsa idi ve komedi kısmı malum drama yakın kısımlardaki gibi -mesela yanlış anlama gibi- olsaydı iyi olurdu. Şarlo da zamanında benzer bir şey yaptı ama o zaman ortada ne bir soykırım vardı ne de başlamış bir ikinci dünya savaşı. Bazı fotoğraf tadında görüntüler şahane. Yalnız tarafsız bir yapım değil; ruslar da naziler kadar acımasızdı ve şehire girdiklerinde almanlara neler yaptıkları malum. Bu es geçilip kamera hemen amerikan bayraklı jipe dönüyor.
buruk bir tebessüm. filmin özeti bu bence.
--spoiler--

+ Şimdi ne yapacağız?
-
görsel
--spoiler--
filmin aldığı puan nedeniyle yarısına kadar izlemeye çalıştım ama başıma bir gelmeyecekse beğenmediğim filmdir.
tıpkı Inglourious Basterds gibi absürd komedi (eğer tanımı buysa) bu tarz filmleri beğenmiyor olabilirim. belki de 50 milyon insanın bir hiç uğruna hayatını kaybettiği bir savaşı, mizaha alamıyor da olabilirim.
2. dünya savaşı ile ilgili çok fazla şey zaten biliyoruz. hatta apocalypse gibi muhteşem bir film belgeseli bile yapılmıştır. bu kadar detay bilinen karakterlere bir şekil verme bana çok gerçekçi gelmiyor. sevenlerine sözüm yok.
E hadi bakalım
görsel
Güzel editlere
Başrol oyuncusundan daha ziyade arkadaşı olan bebeyi sevdiğim filmdir.

--spoiler--
Belki de nazi olmak için iyi bir zaman değildir ha?
--spoiler--

görsel
Oscarda En iyi kostüm ödülünün gerçek kazananı. Akademinin dönem filmi fantezisini bırakması gerekiyor artık.

Ayrıca çok tatlı, güzel bir film. Mutlaka izlenmeli.
görsel
--spoiler--
bir sahnede jojo'nun evinde tesadüfen karşılaşan sivil polisler ile subay arasında geçen diyalogda subay polislere "ne yapıyorsunuz?" diye sorunca polislerden kıdemli olanın "we were heil hitlering" ("heil hitlerliyorduk") demesi yarmıştır. nitekim az önceki sahnede evdeki çocuklarla karşılıklı olarak "nasılsınız?" , "daha daha nasılsınız?" modunda her biri sırayla "heil hitler" çekip durmaktaydı.
--spoiler--
bu filmde yaralandığı için geri hizmette çalışan bunalmış subayın yanında sekreterlik yapan tombul kadının psikopatlığı öyle böyle değildir.

--spoiler--
her türlü önyargısını böğrünün derinliklerinden gelerek saçmakla kalmadı, filmin sonlarında çoluk çocuğa bomba verip "hadi aslanım bunun pimini çek, sonra da hemen ilk gelen düşman askerini uzun uzun kucakla" diye diye veletleri intihar görevine saldı resmen.
--spoiler--
Son yıllarındaki nazi filmlerinde bi tuhaflık hissediyorum, yani eskiden nazilerin yaptığı vahşet anlatılırdı, işte piyanist, işte çizgi pijamalı çocuk (kitap uyarlaması), işte schindler in listesi vs.

Daha yakın yapım yılı olan filmlerde ise böyle bi nazileri dövmeli, alaya almalı, karikatürize etmeli filmler çıkıyor; soysuzlar çetesi, bu. Yeni bi film geliyormuş o da finlandiyadaki nazi avcısını anlatıyormuş. Falan. Nerdeymiş baba bu avcılar, sam amca olmasaydı almanca konuşuyorduk.

Neyse, gerzek bi film olduğunu düşünüyorum, milyonlarca insanın öldürülmesini komik bulmuyorum. Ayrıca bir şey daha var, aristo mu diyordu; karşı çıkarlar, alay ederler, kabul ederler. Sanki 2. Aşamaya geçildi gibi. Avrupada göçmen sorunu ve islami terör 4. Reich i çıkartmasın da.