1. 1.
  ilk bakışta türk gibi anlaşılsa da kendisi fransız bir mareşaldir. napoleon bonaparte'nin en büyük destekçisidir. kendisi bir suvari generalidir.waterloo'da bile napoleon'u yalnız bırakmamıştır. ki çok atılgan ve cesur bir generaldir, en ön saflarda askerlerle beraber savaşmıştır. fakat siyasetten anlamamasına rağmen napoleon onu Napoli kralı yapmıştır, doğaldır ki başarılı olamamıştır. fakat askerliği dillere destandır, zamanın her rus askeri kendisini iyi tanır ve napoleon'un çöküş dönemlerinde bile kendisinden savaşlarda çok korkulurmuş. 1767-1815 yılları arasında yaşamıştır.
  4 ... terzioglu
 2. 2.
  napoleon un devrim sonrası sivrilttiği askerlerdendir, hemen her seferinde napoleon a sorgusuz sadakatle hizmet etmişse de 1815 yılında kurşuna dizilmiştir.
  1 ... disco inferno
 3. 3.
  Joachim- Napoleon Murat, 25 Mart 1767 - 13 Ekim 1815 Fransız mareşal, Grandük ve Napoli kralı.

  Murat, Napolyon dönemini yansıtan sosyal değişimin büyük bir örneğidir. Hancının oğlu iken Napoli Krallığına yükseltilmiştir. Bir süre baba işini yaptı. Sonra, sıradan bir asker olarak orduya yazıldı (Şubat 1787). Monarşinin düşüşüyle devrim ordusuna girdi ve hızla yükseldi. 1795' te Paris' te Napolyon' u destekledi. italya ve Mısır seferlerinde onu takip etti.

  Napolyon' un kız kardeşi Carolina Bonaparte ile evlendi (iki kız iki erkek çocuğu oldu). 1800 yılında vekil olarak seçildi. Fransa meclisi onu, Birinci Tümen Kumandanı ve Paris Valisi olarak atadı. 1804' te imparatorluk Mareşali ve iki yıl sonra Grandük oldu. 1808' de Napoli Kralı ilan edildi.

  Asker ve süvari kumandanı olarak, bütün savaşlarda Napolyon ile beraber oldu.
  1808' de Napolyon, onu Napoli Kralı olarak atadı. Napoli' de yeni kral halk tarafından iyi karşılandı ancak ruhban sınıfı tarafından sevilmedi.

  Kısa krallığı boyunca 1808' de Köprüler ve Caddeler Mühendisliğini kurdu. 1811' de Tıp Okulu kurdu.

  Yeni görevi, Murat' a, kumandanlığa devam etmesine engel olmadı. Rusya seferine ve Lipsia savaşına katıldı. Bu bozgun sonrası, Avusturya ile ayrı bir barış yaparak tahtını korumaya çalıştı. Fakat bir yıl sonra 1815' te Avusturya ile Tolentino savaşında tekrar imparatorun kanadında yer aldı. 20 Mayıs 1815' te yapılan antlaşma düşüşünün onaylanması oldu.

  Napolyon' un ikinci düşüşü sonrası, Murat, nufuzunu yükseltmek için Korsika' dan Napoli' ye kaçtı. Yakalandı, yargılandı ve bizzat istediği kanuna göre ölümle cezalandırıldı. Calabro' da kurşuna dizildi (13 Ekim 1815)

  idam mangası önünde gözlerinin kapatılmasını reddederek son sözlerini söyledi:
  -Kalbe nişan alın, Ateş!

  Kaynak: Wikipedia.

  Cesur adamdı, cesur bir şekilde öldü.
  4 ... conspirator