bugün

turuncu bir balık çeşidi.
bakımı en kolay balık turudur, ne kadar fazla yem verirseniz verin hıc durmadan patlayana kadar yiyebilirler..
doyduğunu bile idrak edemeyen hayvancık.
hepsinin ayrı ayrı bazı dövüş sanatlarını bildiğini düşündüğüm,belli etmeseler de ruhlarından samuraylık akan koca kafalı balık türü..
aç hayvandır,gözü hiç doymayan hayvandır,devamlı yiyen,çok yedikten sonra patlayan,patladığını gören sahibini üzen,üzülen sahibinin üzülmemesini isteyen annesinin yeni bir balık alması için balıkçıya götürmesine sebep olan dertlimi dertli balık çeşidi.
akvaryum balıkçılığı kültüründe önemli bir yeri olan, balık çeşidi. ucuzdur, çok satılır. bence bakımı en az zevk veren balık türüdür. bu işe başlayanlara bakımının kolaylığı sebebiyle ilk japon balığı önerilir. çok alelade balıklardır, can sıkıcılardır. gelinliğine basılmış gelin gibi sabahtan akşama kadar seke seke yamuk yumuk yüzerler akvaryumun içinde. çok yerler çok pislerler. büyük cüsselerine rağmen kendilerini korumaktan acizdirler, ufacık tetra(tetrazone, tetrablack) lar bile ayağını kaydırabilir bunların. bu kadar seyin üstüne bunları yavrulatmakta imkansıza yakındır.(bunca yıllık balıkçıyım şahit olmadım) önermiyoruz kendisini akvaryuma merak salanlara. illede "fanus alıcaz, akvaryumla uğraşamayız, fanus ta birtek japon yaşıyomuş efendim" dersenizde beta besleyin kardeşim cillop gibi balıktır, hissiyatlıdır, agresiftir, eğlencelidir derim..
Japonyayla bir ilgisi yoktur.Kimisi 3 gün kimisi 5 yıl yaşar.
suşi olacakken bir tanesi, kaderine isyan ederek şu lafı söylemiştir;

- ölürüm de şusi olmam..
karnı şişince ters yüzen balık çeşitidir. bu durumda kaynayan suda 3-4 yaprak* ıspanağın haşlanıp* akvaryuma atılmasıyla** balığınız sağlığına kavuşacaktır. beneklisiyle, siyahıyla, kırmızısıyla, turuncusuyla akvaryumu şenlendiren canlılardır.
'bakmayın sevimli olduklarına sinsidir onlar sinsi..' yaratıkları.
8 yıl önce meraklı bir balıkçının göle bıraktığı 3 tane japon balığı gölü yavaş yavaş ele geçirmişler.
olan zavallı balıkçıklara olmuş.
(bkz: eti de yenmez ki bunun)
dobiç bir balık türü
lapistesin amcaoğludur.
patlak gözlü sevimli balıklardır,
yemleri yedikçe iyice şişip daha da sevimli hale gelen balıklardır.
vakti zamanında benim de beslediğim,
kuzenimin kolunu akvaryuma sokup yakalamaya çalışarak dehşet yaşattığı balıklardır. *
(bkz: goldfish)
(bkz: japonbaligi)*
(bkz: japon balıkcısı)
evde kolaylıkla beslenebilen ama doyduklarını anlamayarak fazla yem attgızda ölüp, sizinde iyilik ediyim derken ölüme yol açmanızla birlikte vicdan azabı çekmenize yol açabilecek nitelikteki balık modelidir..
turuncu turuncu yüzdüklerine bakmayınız, ne şeytandır onlaaar!! bunu anlamam epey sürdü, 5 leşim var. *

ne kadar yem versem yiyordu, doymadı sanıyordum bende... normal bir balığın üç katı yedi ve beni zarara soktu. birgün fazla kaçmış, öldü.

dokuz ay yaşadı, çok sevmiştim. duygusal bir bağımız olmuştu artık, gerçi her gördüğümde kendimi tekrar tanıtıyordum. unutuyordu salak. hatta 4 saniyede bir adımı söylediğim bile oldu... bir deniz kabuğu attım suyuna, öldü.

bu kez iki tane almıştım. yanında bir de siyah balık vardı, teleskop balığıydı sanırım. öpücük atıp duruyordu ya da dudaklarını öne doğru çıkarıp sapıklık yapıyordu. iki gün sonra siyah balık öldü, bizim japon onun kuyruğunu yemiş, hayvan. onu da kedi yedi, ölmüştür heralde.

komşunun balığıyla hiç görüşmedi, erkek arkadaşımın balığını da görmedi ömründe; çünkü ne erkek arkadaşım ne balığı var... nasılsa hamile kalmış, bi sürü yavrusu oldu, öldüler. o da acısına dayanamadı, öldü.

her seferinde aynısı olmuştu, ve her ölen balığımın ardından ağlamıştım. annem almamı istemiyordu çünkü öleceğini ve ağlayacağımı biliyordu. ama aldım, getirdim. ama turuncu bedeni üstünde dalmaçyalı köpek gibin benekler vardı, neyse... ertesi sabah onu akvaryumunda nalları dikmiş bulduk. hastalıklıymış, öldü.
yemesi ve tadi guzel olan balik.
genellikle turuncu, küçük bir balık türüdür. evcildir. evlerde güzel bir görünüm yaratması açısından beslenir.
(bkz: japon baliklarinin genel ozellikleri)
Sazangillerden, kaynağı Çin olan, serin sulardan hoşlanan, aslı gri yeşil renkte, ekmek dışında her şeyi yiyebilen, uzun ömürlü bir tür akvaryum ve havuz balığı (Cyprinus auratus).
çok besleyince obez olan bağırsakları kabız olabilen,kolay ölmeyen ,çatlayarak pullarını döken ama yine de inatla ölmeyen * *,tam iyileşti derken kel bi şekilde nalları diken balık.
türk kültürümüzde vardır bu hayvanları beslemek.yemek atılır ardından fonusa vurulur görsün diye ama nerden anlasın hayvancağız dimi...
bu japon balığı öyle ilginç bir hayvanmış ki, karanlık odada tutulduğunda bir süre sonra rengi beyaza dönermiş. *