bugün

kimine göre saçmalık, kimine göre değil.. alkol almamış olmayı bir bokmuş gibi lanse etme durumu.

alkol almış olmak önemli bir şey veya elzem olduğu için söylemiyorum; ancak bazıları cennete girip orada hurilerle şarap löpürdetmeyi hayal ettikleri için bu dünyada alkol almıyorlar ve bunu din kisvesi adı altında yapıyorlar.

işte bu bana saçma gelmektedir.
marifet değil gurur duyulacak bir durumdur.
çevrenizde sizi içmeye zorlayanlar varken, doğru bir davranış olur.
söz konusu tavrın takınılmasındaki nedenin tamamen sağlık veya Allah korkusu olması sonucunda "doğru" olarak nitelendirilebilecek davranış olmakla birlikte aksini bildiren herhangi psikolojik durum söz konusu olduğunda "gerizekalılık" kavramına denk gelmektedir.
içki içmek de içmemek de marifet değildir. her insan kendinden sorumludur. marifet olup olmadığını iddia eden de benmerkezci ve boş beleş bir insandır, uzak durulasıdır. mümkünse aynı hava solunmayasıdır.
allah ın bir emrini yerine getirmenin rahatlığını hissetmektir. bu demek değil ki içenlere hakaret edeceksin. kim ne yaparsa kendine yapar. içki içmemek marifettir hem de çok büyük marifet. asıl olan içki içmeyi marifet sanmaktır. içsen ne olur sanki, sıkıntı ve dertlerin bitecek mi ? içki içip de sorunları çözülen bir insan daha görülmemiş bu dünyada.
hayattaki o büyük keyiften mahrum olmanın verdiği ezikle bastırma psikolojisinin devreye girmesi olayıdır.
içki içmiş olmayı marifet saymak ile aynı derecede mallıktır.
Başka marifeti olmayan kişilerce benimsenen yegane durumdur.
içmemek marifet değildir. içmekte öyle. ama hayatında bir kere bile çakırkeyifliği tatmamış insan biraz eksiktir. sürekli 2.viteste giden arabaya benzer. arada bir vites değiştirmek, boşa atmak lazım gelir.
içmek marifet değildir.
içmemekte marifet değildir.
içipte sıçmak marifet midir.
ya içmeden sıçanlara ne demeli.
içmediği halde içenleri görüp sıçanları saymıyorum bile.
alkol alırsam benim karaciğerime, almazsan senin karaciğerine...

alkol alırsam benim benim kaypak kafama, almazsan senin beton kafana...

alırsan ekime, almazsan ...

kime ne lan kiminin şarabından!
sağlığına dikkat eden insan davranışıdır.
dinle alakası olmayabilir bu davranışın. ki hiç bir sağlık kitabında demez ki alkol yararlıdır içiniz diye.
(bkz: züğürt tesellisi) *
(bkz: içki içmeyi marifet saymak) *
içki içmemek yani alkol almamak eğer allah'tan korkulduğu için yapılıyor ise çok büyük bir marifettir. lakin allah, insanları kendilerinden emin oldukları konularda daha çok denemektedir, sınamaktadır. yani kesinlikle büyük konuşmamalı, bunu içinde yaşamalıdır kişi. büyük lokma ye ama büyük söz konuşma demiş atalarımız.
bunu bir büyüğe danışmak lazım.. *
tamamen haklı yapılan bir harekettir. sıcak bir yaz günü, denizden çıktıktan sonra o buz gibi birayı içmemiş, akşam yenen hafif bir yemekten sonra güzel bir peynir ve bir iki meze eşliğinde 4 derece sıcaklıktaki tekirdağ rakısının tadına hiç varmamış, sevgilisiyle veya arkadaşlarıyla eğlenirken insanı içine çeken smirnoff greenapple'ın kokusunu içine çekmemiş birisi iseniz, hayatınızdaki bu zorluklarla pek tabi övünebilirsiniz.
aklına değer verdiği için onu uyuşturan şeylerden uzak duran kişinin hazzıdır. Hatırlayın ilkokulda ne demişti öğretmenimiz:
-evet çocuklar, hayvanlarla insan arasındaki fark nedir?
+akıldır ööretmeniim.

Ayrıca cahil adamın en önemli özelliği çok şey bildiğini düşünmesi ve başkaları için 'ya bu kadar açık bir saçmalığı nası anlamıyolar yaa bunlar hakkaten salak' demeleridir. Oysa bilse ki cennette şarap vardır ama o aklı götürmeyen, sarhoş etmeyen bir şaraptır... ne biliyor ki bunu bilsin... PALDIR-KÜLDÜR konuşmak varken ne gerek var öğrenmeye, okumaya değil mi? 'ben çağdaşım, akılcıyım' demek yeter bu memlekette.
(bkz: içki içmeyi marifet sanmak)
iki türlü yaklaşılabilir bu olaya.

1) her türlü alkollü ortamda bulunup, alkol al al diye şeytanların tepende dolaştığı misal karılı kızlı ortamda, sağlam bir konserde, o kılap senin bu kılap benim diye dolaşan adam bütün bunlara rağmen alkol almıyorsa büyük marifettir. harbi islam'a göre yoğun bir nefis mücadelesine girişmiştir. saygı duyulası elleri öpülesi adamdır.

2.si ise zaten böyle bir ortamı yoktur, aklını çelecek bir şey de yoktur, arkadaşlarının gazıyla belki bir yudum bira almıştır onun da tadını beğenmemiştir içsem ne olur içmesem ne olur demiştir, günah da demiştir.

bu pek marifet değildir, şartları olgunlaşmamıştır zaten içesi yoktur.
nefs kazanma yolunda muhteşem bir adımdır. ama abicim, sizin bu nefs kazanma şeylerinizde iyice geyiğe bindi. bir türlü kazanamadınız nefsinizi. ya da yenemediniz. her neyse. ya da nefs nefs diye bizi kandırıyorsunuz, ya da nefs kazanıyooz işte diyerek milleti uyutuyorsunuz, fabrikayı bir türlü bitirmeyen devlet adamları gibi.
yıllarca köpek gibi içtikten sonra alkolizme atılmış en büyük kazıktır dolasıylada evet marifettir.
haram olduğu için içmiyorsan marifettir.
içmiş olmayı marifet sanmakla aynıdır, oysa marifet, insanın kendine yakışanı giymesidir.