bugün

Delilik de, akıl sagligi da sabit degildir. Bilgi gelistikce hepsi değișir. Bir magara adamına Ay'a gitmenin mumkun olduğunu soylediginizde, size deli der. Modern insana Ay'a gitmenin mumkun olmadigini soylediginizdecyine deli damgasi yersiniz.iste insanların en zayıf ozelligi, gecmis ve gelecek arasindaki bu inanılmaz bilișsel uyumsuzluktur.
DAVID ICKE
Size hiç soylenmemis ama bilmeniz gereken her šey.
Sevginin kelime karşılığı saygıdır. Saygının ki ise aşk.
Nasıl bir his biliyor musun?
Oda çok geniş,
Ama sığamıyorsun!
Bak kapı orda,
Ama çıkamıyorsun!
Pencere açık ama,
Nefes alamıyorsun!
ah cemal süreyya.
Zaten en büyük aptallık, insanın kendi hissetmediği duyguları gülünç bulması, ayıplamasıdır beyefendi.ben her şeyi anlamaya çalışırım, herhangi bir şeyi mahkum etmekten de kaçınırım. Her neyse, siz yine de fazla şikayet etmeyin; bu üzüntülerin acı vermediğini söyleyecek değilim, başkalarının anlayamayacağı şeyler için insanın ne kadar azap çekebileceğini bilirim.

Çiçek açmış genç kızların gölgesinde, Marcel proust.
Mesela neden senin odanda duran, sen sandalyende ya da çalışma masanda otururken, uzanırken ya da uyurken, seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? Neden değilim?
belki haksızlık, ama bazen bir kaç günde, hatta tek bir günde olanlar bütün bir ömrün akışını değiştirebiliyor...

-uçurtma avcısı
Karanlık ormanda korkan çocukların Korkularını bastırmak için bağırarak şarkı söylemeleri gibi ben de çok büyük laflar etmiştim.
sanki ben heyecanlı bir film yahut bir dizi sezonuymuşum gibi, “Sonunu çok merak ediyorum senin sonunu,” dedi.

“Ben de,” dedim, “mutlu bir son olmayacağı kesin.”
"telefon açılınca ömrümde ilk defa sessizlik denen şeyi duydum."
birlikte geçirilen bir felaket kadar insanları birbirine bağlayan hiçbir şey yoktur.
drina köprüsü, ivo andric.
"bak sen şu dünyanın haline! anlaşılan ölmek için henüz erken. umutsuzluğa düşmek gerçekten günah belki de."

Köpek Kalbi, Mihail Bulgakov
"hayatta hiçbir zaman kafamızdaki kadar harikulade şeyler olamayacağını henüz idrak etmemiştim."

sabahattin ali- kürk mantolu madonna
"insanlığa olan sevgim arttığı ölçüde kişilere olan sevgim azalıyor. sık sık insanlığa hizmet yolunda büyük işler başarmayı düşlüyorum, gerçekten de insanların mutluluğu uğruna çarmıha gerilmeye bile giderim belki, ama öte yandan bir insanla aynı odada iki gün yalnız kalmaya dayanamam, bunu deneyimlerimden biliyorum. birisi bana bu kadar yakın olunca onurum eziliyor, özgürlüğüm kısıtlanıyor. gelgelelim, kişilerden nefret ettiğim ölçüde insanlığa olan sevgim artıyor!" (bkz: karamazov kardeşler)
'hareket etmezsen acı üzerinde birikir.'

bizim büyük çaresizliğimiz, barış bıçakçı.
Bedevilikten medeniliğe geçiş ancak eğitimle mümkün.

Görgü ve nezaket kuralları.
“ Kendi arzuladığımız kişi değiliz. Toplumun talep ettiği kişiyiz.
Anne, babamızın istediği kişiyiz. Kimseyi hayal kırıklığına uğratmak istemeyiz, sevilmeye çok ihtiyacımız vardır. işte bu yüzden en iyi yönlerimizi bastırırız. Rüyalarımızın ışığı olarak
gördüğümüz şey yavaş yavaş kâbuslarımızın canavarına
dönüşür.''

Koca bir paragraf oldu.
Bir insanı kazanmak zaman meselesi, kaybetmek ise an meselesidir.

Josh mallerman-kafes
Batı sizi bir akrep gibi sokmuş. Müslüman dünyaya Müslümanın verdiği bilgilerle bakmak sizde alerji yapıyor.
Zarifoğlu.
"eskiden kimin evde olduğunu ışıklarının açık olmasından anlayabilirdiniz, şimdiyse ışıklarının kapalı olmasından anlayabiliyorsunuz."

ray bradbury - fahrenheit 451
görsel
''Hayat bazılarına mutsuz olmakla, duygusuz olmak arasında bir tercih hakkı tanır, daha fazlasını değil.''
~Yüksek topuklar
"sadık olanlar aşkın yalnızca sıradan yönlerini bilir; aşkın trajedilerini bilenler ise sadakatsizlerdir."

oscar wilde - dorian gray'in portresi
görsel
"Zekanın en sivri noktası şüphe ve tereddüttür."

Bir Tereddüdün Romanı- Peyami Safa
Yalnızdım ama bir şehre yürüyen Ordu gibiydim.