insan hayatının normal amacı dört mevsim de, yani hayatın dört çağında da fazla hoplayıp zıplamadan yaşamak ve son güne kadar hayat kadehinin hiçbir damlasını israf etmemektir. Ağır ağır yanan ateş, ne kadar şairane olursa olsun şiddetli bir yangından daha iyidir.
Milyonlarca çocuğu bozucu, körletici bir eğitimin pençesinde bırakıyorsunuz. Erdem çiçekleri açabilecek bu körpe fidanlar gözlerinizin önünde kurtlanıyor; büyüyüp suç işledikleri zaman, yani içlerine çocukluktan giren kötülük tohumları acı meyvelerini verdiği zaman ölüm cezasına çarptırıyorsunuz onları. Sizin yaptığınız nedir, biliyor musunuz? Asma zevkini tadabilmek için hırsızlık yaratmak.
Utopia- thomas more
Bütün insanlardan yapılmış ve hepsi kadar değeri olan ve herkesin kendisi kadar değerli olduğu bir adam işte.

Tabiki de sartre.
"Bir insanı melek diye sevmek budalalıktır. insanları bütün pislikleri, hırsları, zayıflıkları ile sevebilmek bir kahramanlıktır. Dostlarımızda, kendimizde bulunmayan yücelikler aramak insafsızlıktır. Bütün insanlar birbirinden farksızdır. Ayşe, dışarıya karşı değil, kendine karşı düşün, göreceksin ki hep aynı malız."
Hıfzı topuz- başın öne eğilmesin
[Sabahattin Ali'den ayşe sıtkı'ya mektup]
Anladığım kadarıyla, herkesin payına bir mucize düşüyor. Mesela muhtemelen bana hiç yıldırım çarpmayacak ya da Nobel Ödülü alamayacağım. Ama bütün ihtimal dışı şeyleri düşünürseniz en azından biri muhtemelen başımıza gelebilir. Marsa ayak basabilirdim, gökten kurbağa yağdığını görebilirdim. Ama benim mucizem farklıydı. Benim mucizem seninle tanışmaktı.
''Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. insan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var.''

Franz Kafka - die verwandlung
bereket versin, anadolu'nun bu yalnız kendisine mahsus dertleri yanında bunların gene yalnız kendisine mahsus çareleri vardır. bunlardan en birincisi 'rakı'dır.
Kuyucaklı Yusuf
Ejderhalar ile fazla savaşırsan sende onlardan birisi olursun...
The Walking Dead kitabından bir söz...
(bkz: the walking dead)
(#36818497) bu bir kitap cümlesi değil bir psikoloğun günlüğü fakat eğer kitap cümlesi olsa iz bırakırdı. benim çocuğum illa da en iyisi olsun, herkesten yüksek alsın diyen anne ve babalara adeta ders niteliğinde.
görsel
Beş parasız olup kadının tarafından terk edilmek kadar kötü bir şey daha yoktur. içki yok, iş yok; duvarlar sadece oturur duvarları seyreder ve düşünürsün. Buydu kadınların intikamı, ama onlara da acı veriyor, onları da zayıflatıyordu.
''iyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir.''
"Benim yaşımda aşk kimin kollarında öleceğine karar vermektir. Aslında her yaşta öyledir."
"Tam bağımsızlık demek, elbette siyaset, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulus ve yurdun gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir." - Nutuk
De ki, size, o istediklerinizden daha hayırlısını haber vereyim mi? Korunan kullar için Rablerinin yanında cennetler var ki, altlarından ırmaklar akar, içlerinde ebedî kalmak üzere onlara, hem tertemiz eşler var, hem de Allah'dan bir rıza vardır. Allah, o kulları görür.
Ali imran/15.
" birden içini bir yere, bir şeye geç kaldığı duygusu kapladı. yirmi sekiz yaşındaydı, tedirgindi. "
" bu dünyada aramakla bulunamayacak birini arıyorsun! ama onu tanıdım, her halimi ona sergileyebildiğim için karşısında kendimi olduğumdan daha önemli hissettiğim o büyük insanı, o yüreği hissettim. onu asla unutmayacağım, ne onun sarsılmaz aklını, ne de tanrısal sabrını unutacağım."

genç werther'in acıları - goethe
her canlı ölümü tadacaktır.
Kuran ı kerim.
allah.
Vazgeçtiğimi sandığınız şeyi, yıllarca beklemişliğim var.
bazen insanlar çok güzel oluyordu.
görünüşleriyle değil.
söyledikleriyle de değil.
sadece varlıklarıyla.

hiç kimse sıradan değildir - markus zusak
' yaşamak, tabiatın en küçük kımıldanışlarını sezerek, hayatın sarsılmaz bir mantık ile akıp gidişini seyrederek yaşamak; herkesten daha çok, daha kuvvetli yaşadığını, bir ana bir ömür kadar çok, hayat doldurduğunu bilerek yaşamak. ' k.m. madonna.

' anlamaya başlıyorum, inanmayı yitirmenin pahasına. ' nazım hikmet.

' oysa kökü güçlü ve az yapraklı ağaçta can suyu binbir güçlükle dolaşır. kökler ve yapraklar aynı ölçüde gelişmelidir, olayların içinde ve üzerinde olmalısın, ancak böyle gölge ve sığınak sunabilir,
ancak böyle doğru mevsimde çiçekler ve meyvelerle donanabilirsin.ve sonra, önünde pek çok yol açılıp sen hangisini seçeceğini bilemediğin zaman, herhangi birine, öylece girme, otur ve bekle. dünyaya geldiğin gün nasıl güvenli ve derin derin soluk aldıysan, öyle soluk al, hiçbir şeyin senin dikkatini dağıtmasına izin verme.

bekle ve yine bekle, dur, sessizce dur ve

yüreğini dinle. ' susanna tamaro
''hepiniz anlayın ki ne köle olmak için doğdunuz, ne de efendi olmak için; sizler hür insanlarsınız; fakat ancak hayatın en yüce kanununu ifa ettiğinizde hür ve aklı başında olursunuz. bu kanun size bildirilmiştir ve yapmanız gereken tek şey bu kanunu perdeleyen yalanları defetmektir. bu kanunu 'sevgi' oluşturur ve saadet ancak bu kanunun ifasında bulunur. bunu idrak edin, o zaman ancak hakikaten hür olacak ve hiçbir şeye inanmayan ve aklı karşık insanların yüzünden kapıldığınız karmaşık araçlarla boş yere aradığınız şeylerin hepsine ulaşacaksınız. ''
insanların hayatta payına düşene razı oldukları tek şey akıllarıdır. montaigne - denemeler.
Güçlü bir hafıza, ağır bir cezadır.

Orhan Kemal
kür şad ölmüş, fakat attan düşmemişti.
ölmüş, fakat yenilmemişti.