1. 1.
  1849-1936 yılları arasında yaşamış olan rus bilim adamı. şartlı tepkiler* üzerine yaptığı çalışmaları başta olmak üzere, etkisi çağdaş psikolojinin pek çok alanında hissedilir.
  4 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  köpeği üzeinde yaptığı çalışmalarla tanınır

  pavlov un köpeği ünlüdür
  4 ... kısmetsiz
 3. 3.
  köpeklerin yanaklarını delmiştir. *
  1 ... mosquito
 4. 4.
  köpekçikleri bilim uğruna türlü fantazilerine kurban etmiştir,aleme maskara yapmıştır.koşullu refleksi ispatlamıştır bu sayede gerçi.
  2 ... elendil
 5. 5.
  köpekleri kendinden daha ünlü psikolog
  2 ... tufan
 6. 6.
  kosullu refleks kavraminin gelistirilmesini saglayan arastirmalariyla taninmis rus hekim ve fizyoloji bilginidir. sildirim salgilari uzerine calismalarindan oturu 1904 noben fizyoloji ve tip odulunu kazanmistir. pavlov 1898-1930 yillari arasinda yuruttugu calismalarla kosullu refleks yasalarini ortaya koydu. 1930'lardan baslayarak tepkisel kosullanmanin yasalarini insanlar uzerinde uygulamaya calisti. pavlov, karmasik bir durumu deneyin basit ilkelerine indirgeyebilme yetenegiyle kosullu refleks kavramini gelistirmistir. zihinsel surecleri bilimsel olarak incelemenin ancak bunlari olculebilir fizyolojik niceliklere indirgemekle gerceklesebilecegini savunmustur.
  3 ... hexagram
 7. 7.
  laboratuara 5 dakika kadar geç gelen asistanına sebep sorup "devrim* oldu hocam" cevabını aldığında; "bize ne devrim olmuşsa?" diye azarlamış asistanı.

  muhtemelen deneylerinin sonuçları devrim ve devrim sonrası en çok kullanılanlardan olmuş.
  2 ... caty blake
 8. 8.
  koşullanmayla edinilmiş reflekslerden kurtulunabilecegini de ispatlamış, sabırlı bilim adamı.
  1 ... sehir zorbasi
 9. 9.
  improvize:

  -pavlov nerede?
  -köpeğin çişini yaptırmaya gitti..

  -pavlov nerede?
  -bilmiyorum.. köpekler havladığında ortadan yokoluyor..

  -pavlov nerede?
  -koşulluyor..

  -pavlov nerede?
  -koşullamanın o nu koşulladığını söyleyip tatile gitti..

  -köpek nerede?
  -yanında götürdü..
  4 ... havada panik
 10. 10.
  neredeyse "köpek" kelimesinin rusçası haline gelmiştir.ayrıca bir de salya ile birlikte anılır. deneylerine kendisini besleyen kişinin yaklaştığını farkedince bir köpeğin salya salgılamaya başladığını gördüğünde durumdan kıllanarak (genellikle tüm büyük bilimsel buluşlar bilimadamlarının bu tür kıllanmaları ve işkillenmeleri sonucu çıkmıştır zaten) hemen bir köpeği labaratuarına alır bir adet zil ve biraz köpek mamasıyla oldukça ucuza getirdiği deneylerine başlar. uzun bir süre zili çalıp köpeğe mama veren pavlov'un da bir süre sonra zili çaldığında köpeğe yemek vermek konusunda şartlandığından ve köpekle birlikte karşılıklı olararak koşullandıklarından bahsedilebilir mi (bkz: neden olmasın)
  benzer bir kavram için;
  (bkz: sevgili yaklaştıkça penisin sertleşmesi)
  örnekler çoğaltılabilir tabii ki.
  4 ... ditty