bugün

-ne "kahraman" ünvanı almak için,ne de çok paralar kazanmak için bu mesleği seçen,
-düşük maaşlı,kıymeti bilinmez,
-kendi yaşamını riske atarak alevlerin içine dalan,
-tek amacı insan hayatını kurtarmak olan,
-yanmaz kırmızı kostüm giyen,
-dünyanın en zor işinde gönül rızasıyla çalışan,
-yangın ihbar telefonunu arayan sapıklarla uğraşmak zorunda kalan,
-konuşulmaya değmez insanların konuşulduğu bir dünyada,hiçbir zaman tam olarak kıymetleri bilinmemiş,
-yüksekliği ne olursa olsun yangın çıkan binaya dalıp,insanları dışarı çıkartan,
-ağaç üstünde mahsur kalmış kediciklerin baş kurtarıcısı,
-yangına savaş açmış,hayat kurtarıcı meleklerdir.
kazandığı son kuruşuna kadar helal olan kimsedir. bir de acayip adres bilir bunlar bir gün keresteciler sitesinde itfaiyeciye bir sokak adı sordum saniye tereddüt etmeden soldan 9. sokak dedi. ve kesinlikle doğruydu.
(bkz: istanbul itfaiyesi)
saffet sancaklı nın lakabı. (#1546550)
türk televizyonlarında kıt kanaat geçinen, memur, hakkını alamayan, ezik bir imajı vardır itfaiyecilerin. amerikan televizyonlarında ise itfaiyeciler hep kahramanlıkla beraber anılır.
artık belediyelerimizin alırken işletme,muhasebe,iktsat mezunu olma şartı koştukları gizli kahramanlar. ne yapacaklar derseniz bilmiyorum ama adam şart koşmuş 4 yıllık fakülte mezunu olup bu bölümlerden birinden mezun olmayı.
(#145709) yazacak pek bir söz bırakılmamış.
lisans mezunu olarakta başvurabileceğiniz meslek dalı.
herkesin can havliyle kaçtığı olay mahaline elinde hortumu, kafasında zaman geçtikçe ağırlaşan miğferi, normalde 32 kg olan fakat ıslandıkça ağırlaşan diğer techizatlarıyla korkmadan giren devlet memurlarıdır. sivil hayata ne kadar koruyucu elbise ile donatılsa bile giremeyeceği olay mahaline görev anında sırf üniforması devleti temsil ettiği için dirayetli şekilde alevlerin arasına girerler. çoğu zaman yangınlara geç geldikleri konusunda şikayet edilirler. fakat çoğu insan bilmez ki ihbar telefonu kapatıldıktan 45 sn sonra itfaiye aracı personali ile birlikte gruptan çıkış yapar. çünkü bilirler ki yangına 3 dk fazladan geç gitmeleri aslıda kendi hayatlarını riske etmeleri demektir. çünkü ev yangınlarıda 5. dakikadan itibaren ortam sıcaklığı 650 dereceye ulaşmaktadır. eğer ilk 5 dk içinde müdahale edilmezse 12. dakika dolduğunda ortamda bulunan yanıcıların cinsine de bağlı olaraktan ortam sıcaklığı 1100 dereceye ulaşır. 1100 derece sıcaklıkta bir ev yangını evin çökme riskinden, tüplerin infilak etme riskine kadar bir sürü risk barındırır. işin garibi panik halde yangın mahali adresini doğru düzgün veremeyen ihbarcı olay mahaline varıldığında önünüze geçip sizden hesap sormaktadır. fakat karşısında yangın sürerken kendisi ile tartışmaya girecek bir itfaiyeci bulamayan ihbarcı ve mağdurlar kendi kendine zarar vermeye başlıyorlar. çünkü bir itfaiye eri yangın mahalinde yangın tamamen söndürülmeden asla vatandaş ile tartışmaya girmez. ( ana, bacı ve avrat üçlemesi içeren küfürlere rağmen.)

mesleğine saygı duyan ve kıymetini bilen itfaiyeciler türkiye cumhuriyeti'nde hala meslek sınıfı olarak kabul edilmemiştir. genel idare hizmetleri sınıfı altında görevlerine sürdürmektedir.

not: ev yangınlarında itfaiye ekibi ile birlikte eş zamanlı olarak olay yerine ulaşması gereken tedaş görevlileri sizlere kafam girsin. ulan sizin bu yavaşlığınız yüzünden gün aşırı itfaiye erleri elektirik akımına maruz kalmakta. itfaiyenin işi suyla ama gel gör ki tedaş gelecekte elektiriği kesecekte itfaiye yangına müdahale edecek. o prosedüre uyulsa türkiye'de yangın sönmez. ve işin kötüsü tedaş görevlileri itfaiyecileri iplemediklerinden mağdur olan itfaiye erleri oluyor.
Baba meslegidir. Ne kadar zorluklar icerisinde calisip istanbul'un 27 yil kahrini cektiyse de, eve geldiginde o zorluklardan hic bahsetmezdi. Bize helal ekmek yedirdigi icin cok tesekkur ederim.
zeki, çevik, ahlaklı ve hızlı olmak zorunda olan insanlar.
Yata yata 5000 TL aldıklarını duyuyorum.

Şimdi böyle söyleyince beni linç edeceksiniz de, ayda 1 tane uçak inen hava alanına sahip illerimiz var.

Ve inanın bana orada görevli itfaiyeciler yata yata maaş alıyorlar.
Ithaki tarafindan cevrilmis olan joe hill kitabi. Sizin ben yapacaginiz ceviriyi sikeyim. Cumleler sacma sapan bir sekilde cevrilmis, bir yere baglayamiyorsun. Bir suru imla hatasi var. bir daha ithaki’den basilmis bir kitap alirsam siksinler beni.