1. .
  mustafa kemal atatürk ün ileri görüşlülüğünü bir kez daha göstererek yaptığı akıllıca davranıştır, işgali daha kolay ve çok güzel bir şehir olduğu için, ilerde çok kalabalık olabileceği düşünülerek başkent yapılmamıştır.
  2 -2 ... dr rocco amca
 2. .
  o dönemde istanbul işgal altındadır. bu kadar basittir. atatürkün yaptığı her işte bir şifre arama yapmaya gerekte yoktur. unutmamak gerekir ki en güzel olan en kullanışlı olandır.
  1 ... arude50
 3. .
  atatürk ün anadoluyu geliştirmek istemesinin örnek gösterilebileceği sebeplerdir. ortada olan bir şehir başkent olursa çevresindeki şehirleri de geliştirir düşüncesiyle ankara yı seçmiştir.
  ... witch
 4. .
  iyi durumdaki bir istanbul u kötü durumdaki anadolu ya tercih etmek atatürk devrimleri nin ruhuna aykırıdır. o yüzden ankara dır.
  -1 ... rommel
 5. .
  merkez bankası'nın istanbul'a taşınmak istenmesiyle atatürk'ün taaa o zamanlarda görebildiklerini bizim ılımlı islamcıların ve onların şakşakçıları olan yeşil sermayenin (tersi de doğru olabilir. kim kimin şakşakçısı belli diil) hala görememesi nedeniyle ileride tersini tartışacağımızdan korktuğum sebeplerdir.
  -1 ... nokia şarzı
 6. .
  istanbul'un batıya yakın işgali zor olmasıdır. hatta bir ara, başkentlik sıfatı kayseri'ye taşınıyordu.
  ... maksat muhabbet
 7. .
  (bkz: ben istemedim)
  1 -3 ... karga
 8. .
  şartlar.
  1 ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 9. .
  istanbul dünyanın baş şehridir ki türkiyenin baş şehri ankara olmuş çokta önemli değildir.
  -1 ... vezir tonyukuk
 10. .
  türkiye cumhuriyetinin osmanlının bir devamı olmadığını vurgulamak, güvenlik ve stratejik açıdan istanbulun işgale müsait durumu.
  ... silte