bugün

Adrenalinlidir.

Her an bicaklanacakmiş hissi,Ralli yapan otobüslerin altında kalma korkusu,yürürken bir yerden kafana bişey düşecekmiş hissi,her an kapkaca maruz kalma heyecani,trafikte dayak yeme,hayırdır birader ne bakiyon gibi sebeplerden çıkan kavgalar.

Bu kadar adrenalini bir arada hangi şehir barındırabilir ki? Avrupa insanı da can sıkıntısından kendine otenazi yaptirsin. Sıkıyosa istanbul da hayatta kalabilsinler görelim.

Tabi bu ekşınlardan hicbiri onlarda yok adrenalinsiz ve rutin bir şekilde yasiyorlar.
dünyanın başka hiç bir noktasında tadamayacağı şeyleri tadan insandır.

istanbul gibi bir şehir dünyada yok. herkes bir yerlere koşuşturuyor, kimse kimseyi ziklemiyor yani açlıktan düşüp bayılsanız pantolonunuzu sıyırıp... neyse. herkes alabildiğine fırsatçı, herkes potansiyel hırsız. hayvan bağlasan durulmayacak evler bin liradan aşağı değil. şehrin kendisine göre trafik kuralları mevcut, kimse sinyal vermez, herkes her deliğe sokulu verir. önünde 1 araç boşluk olsun hızla gelir dalar. otoparklar sizden para isteyen değnekçilerle dolu.

çok garip bir şehir her noktasında ayrı bir şey var. o kadar absürd ki bu tadı alanda bırakamıyor işte. ne kadar küfürde etse burada yaşayan başka bir ilde yaşayamaz kendisine çekiyor.
Düşündürücü eylem. Zor olduğu kesin kalabalık sürekli hareket geçim derdi zor. Bu hayatta bir kişi isterse yaparım yoksa olmaz yaşamam. Evet.
Özel bir çaba gerektiriyor kesinlikle.

Yaşayanları tebrik ediyorum almayım.
mesela istanbulda yaşayanlar cevaplasın; Yerebatan Sarnıcına gittiniz mi hiç?
Yaşamıyorum, oraya da gitmedim, ama zorla kendimi misafirliğe davet etcem
Vermezlerse kaçacam
3 sene yaşadım.. Para yok işyok. Dene 2000 bin civarları.. Beğenmedim..
her türlü imkan vardır, her türlü imkan olunca her türlü pislikte vardır. zordur.
yaşamak mı?
görsel
rahat şartlarda istanbul'da yaşamaya alışmak, muhtemelen türkiye'nin başka hiç bir yerinde yaşayamamakla sonuçlanacaktır.

parası olana istanbul'da yaşamanın dünyada pek eşi benzeri yoktur.

parası olmayan için istanbul tam anlamıyla bir kaostur.
Trafik ve bozulan insan yapısı ile yaşaması oldukça güç bir şehirdir.

Gerçekten çok zor. Birine dert anlatmak.
istanbul'da yaşamak; iş imkânı, maaşı, sosyal imkânları, gezilecek görülecek yerleri ve insana kattıkları ile gerçekten paha biçilemez. Fakat bir de buz dağının görünmeyen yüzü var. istanbul’da yaşamak sanıldığı kadar kolay değil.
Enteresan bir his. Önce alışmaya çalışıyorsun sonra başka şehirde yaşayamayacak duruma geliyorsun. Trafiğinden, kalabalığından, kaosundan, yerdeki taşından bile şikayet ediyorsun ama biri sana ‘taşın, bırak git.’ deyince de küfretmiş gibi yüzüne bakıp ‘asla’ diyorsun.

Kim ne derse desin. Para olduktan sonra dünya üzerinde yaşanabilecek en güzel şehir istanbul. istanbul’da yaşayan kime sorarsanız sorun mutlaka şikayet eder ama başka bir şehre aynı şartlarla taşıyın üç güne ‘ah istanbul’ diye ağlar.
Öyle bir şey yok.

Yaşamaya çalışmak var, yaşamak için çaba göstermek var.
Başke yerde yaşamak istemiyorum. Her şeye rağmen aşktır istanbul.
bak şunu söyleyeyim. insanı oyalayan yalnız ve ancak başka insanlardır.
trilyonların olsun. dünyanın en güzel şehrinde yaşa yanlarında rahat hissettiğin insanlar yoksa yaşamıyorsun ya da az yaşıyorsun demektir.

bu yüzden istanbul un trafiğinden şikayet edip köye gitseniz yanınızda insan yoksa mutlu olamazsınız.
trafikte, yanınızda neşeli, eğlenceli, muhabbetli biri varsa hiç takmazsınız.

yani, hayat insanla güzel, meta ile değil.
istanbulda yaşamazsın. hayatta kalırsın.
Yaşamamaktır...
Simit ve çay ile bu asi, hoyrat, cibiliyetsiz hayata baş kaldırılır.
Ne güzel demiş şair : nefes alıp vermek değildir yaşamak.
allah sabır versin şehri...5 gündür istanbul'dayım, bu gece evime dönüyor olmaktan çok ama çok mutluyum.
istanbuldayım takılıyorum. (bkz: nil karaibrahimgil)
15 milyon 67 bin 724 kişinin bir bildiği olmalı...
Kalabalıkta kaybolup, bogulmaktir. Küçük bir şehirde üniversite okuyunca fark edildi bende. Aklı olan birisi koşa koşa o pisliğin içinde yaşamaya gitmez zaten.