bugün

paça kısmı normalden 2-3 kat daha geniş olan, 1970'li yılların giyim tarzı, pantolon türü.
90 lı yıllarda levi's 515 modeliyle turkiye'de jeanlerde gozuken bir pantul modeli....genelde (bkz: bursa da) bayanların rağ-bet ettiği 515 modeli bazı erkeklerce de (bkz: 2 arkadas) gıyılmıstır
(bkz: paça)**
salsa, cha cha, merengue vb. latin danslarını yapan erkeklerin sahnede giymek zorunda kaldıkları, ayak hareketlerinin muazzam şekilde görülmesini sağlayan, 1970'li yıllarda herkezin göz bebeği olmuş pantolon paça şekli.
90'ların başından ortalarına kadar tekrar gelmişti modası bunların. ne kadar berbattı. üstü daracık alt desen rüzgarda dalgalanacak kadar geniş... insan içinde böyle dolaşırdık, bir allahın kulu da uyarmazdı n'apıyorsun sen diye.

arkadaşımın doğum gününde ispanyol paça pantolonumla rap yaptığımı hatırlıyorum ya. bu nasıl bir kimlik, kişilik bunalımıdır. çok zor bir çocukluk geçirdim sözlük, çook...
özellikle bayanlar üzerinde çok çirkin ve itici duran paça türü.
(bkz: abajur)
(bkz: bendeniz)
bulunursa alınması gereken güzel pantolon türü.
(bkz: bi bulsam)
özellikle kısa ve şişmanlarda iğrenç duran pantolon türü.bir ara uzunlar ve zayıflar giysin diye taksim meydanın da pankart açmayı düşündüğüm pantolon türüdür ayrıca.düşük beller içinde aynı şey aklıma geliyor sık sık.....
dönemin ispanya kralı olsam türkiye'ye acaip alınacağım, nota vereceğim, savaş açacağım kadar çirkin bir modaydı. koskoca adamı hop diye bitirirdi. o zamanlar portakalda vitamindim gerçi ama filmlerde görüp hala ara ara ürperiyor insan. umarım yeniden moda olmaz.
kesimi normal pantalondan dar bile sayılan, paçaları ise insanın ayağından bile büyük olan eski moda.
ne kadar garip durursa dursun yine de bir estetiğe sahip olan pantolon paçası türü.