bugün

(bkz: ali otuzbiroğlu)
(bkz: gaffurcan tırtoğlu)
(bkz: imdat)
hayatı boyunca hiç sevmediği ve sevmeyeceğim babaannesinin/anneannesinin veya dedesinin ismini taşıyan insandır.
yaşlılar şefkati hak eder görünse de geçmişlerinde yaşananlar ve yaşattıkları kendilerinden ve isimlerinden tiksinilmesini hak eder.
annenizin çok canını yakan ömründen ömür çalan kadının ismini taşısanız ne yapmak gerekirdi? ben olsam ilk fırsatta nüfus cüzdanıma reset attırırdım doğrusu.
(bkz: adolf)
muhtemelen cisminden de utanan insandır.
cisimden neyi anlarsınız artık bilmem. orası sizin hayal gücünüze kalmış.
fuzuli isimli (bkz: fuzuli) kişi.
herhangi bir şeyi fethedemeyip ismine layık olamayan fatih tir.
Olgun PORTAKAL.
Bir kaç örnek;
(bkz: Nadir Verir)
(bkz: Satılmış daldı)
(bkz: Şöhret sıçan)
var böyle bir yavşak tanıdık.
çocuk doğulu, kürt bir aile mensubu ve ismi de doğuda yaygın kullanılan isimlerden birisi: abdurrahim.
çocuk ne diye değiştirdi diye beğenirsiniz?

barış.
neden? nedeni arka sıradakiler filmindeki barış isimli gerizekalı ruh hastası ile kendisini özdeşleştirmiş. mal mal dolanıyor ortalıkta.
asimilasyonun bu kadarı da olmaz ama..
(bkz: tecavüzcü coşkun)
resmi bir ortmada çakma isim kullanmak zorunda kalır.
geçenlerde tanıştığım biriyle aramızda geçen dialog;
+: selam
-: selam
+: kardeş adın ?
-: ben efsane ...
+: Efsane mi ? * heheheh hadi ordan gerçek ismin nedir ?
-: Efsane işte gerçek derken ne bekliyosun ?
+: Ya kimlikte ismin işte ...
(Kimliğini çıkarır ve bana gösterir harbiden ismi efsane ... )
+: Çok değişik bir ismin varmış doğrusu ...
-: Sahi senin adın ne idi ?
+: Muhterem ...
-: muhterem mi ? heheheheheh
benden daha alaycı bir ton ve izlenimle gülmeye başlar...
+: evet ne var bunda şimdi ?
- kardeş bana gülüyodunya *
kelsin köre gülüyosun o hesap oldu seninki * ...
almanyada yaşayan bir türk ile diyaloğumuz şöyle gerçekleşti:
ben: türklere benzettim sizi abi aslen nerelisiniz?
(tabi soru yabancı olarak dile getirlir)
şhs: türküm zaten
ben:isminiz nedir
şhs:cenabettin
ben:nie burada yaşadığınızı şimdi anladım
şhs: ..?
isminiz uniseks bir isimse, bir anlamı da adi mal demekse utanabilirsiniz. utanmayabilirsinizde. ben seviyorum lan ismimi. adi mal anlamına da gelse.
(bkz: döndü yandanverdi)

bilmiyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış ama görmüştüm bir gazetede. insanın ismi bu olursa tabi doğal olarak insan kendi içine çöker.
benim kadar şanslı ise sorun etmemesi gereken insan
efenim ilkokulda köyde başlamışım ve henüz nüfusa kayıtlı değilim,sanırım 3. sınıfta bana kimlik çıkartılması için nüfus müdürlüğüne gittik oradaki tanıdık nüfus memuresi bu ismi nüfusa kaydetmemiz yasak ne olsun senin ismin dedi ve ben doğmadan kısa süre önce ölen dayımın hiç sevmediğim isminden kurtuldum. Gerçi ailem köydekiler ve üçbeş eski tanıdık hala o isimle çağırıyor ama o gün bu gündür benim kendim seçtiğim ve çok sevdiğim bir ismim var.
Anne babasının ağzına kürekle vurulası insandır.

Ulan satılmış nedir, ökkeş nedir, yosma nedir döndü nedir hangi kafayla koydunuz bu isimleri...
saldıray adlı bir arkadaşım adını mahkeme kararıyla değiştirmişti. (bkz: bir demet tiyatro)
Adı okşan olan her kadın utanıp ismini degiştirmeli. Aile şakasına kurban gitmiş...