bugün

Kanal 7 de şuan devam etmekte olan milyonlarin ekrana kilitlendiği bir programda, prof cevat akşit'in. Bir soruya verdiği cevap.

Başkasının cocuguna evladım diyen melunmuş. Peygamber demiş.

Evlatlik almayın dedi. Evet bunu dedi.
dini kaynaklara göre evlatlık alınan çocuk, evlatlık olduğunu bilmelidir. uygun yaş 6 olarak belirtilmiştir.

tek kaide budur.
evlatlık almak vardır; sadece evlatlığın evlat gibi görülmesi (yani hukuki olarak) yoktur.
insan olarak ne tür bir kural olursa olsun inanmayı reddettiğim durumdur.
düşkünü mutlu etmek başlı başına iyi bir davranıştır, düştüğünde kucaklayacağını bildiği bir kişi olduğunu bilmek herkesi mutlu eder.
Çok ciddi olarak "islamda evlatlık almak yoktur" dedi.

Kuran'da " bu sizin uydurmaniz" diye ayet var dedi. Peygamber " evlatliga evladım diyen, babasına baba diyen melundur" demiş.

Hadi bakalım.
yanlış bir bilgidir, islamda evlatlık vardır, evlatlığın kız olmasına, erkek olmasına göre de bazı kuralları vardır bu olayın.
çünkü yoktur.

--spoiler--
250 gram beyniyle din öğrenmeye kalkanlar, hatta ona bile gayret etmeyenler, din öğretmeye kalkarken, sırf hükmü hoşuna gitmedi diye, bahaneyi ilahiyatçıya atarak, allah ın cc hükümlerine itiraz ediyor, farkında olmadan küfre düşüyor..

kendinize gelin kardeşim, kafir oluyorsunuz. ne demek lan "bence var"! allah cc diyor ki evlatlıklarınız evladınız değildir. sen tutup "bu benim evladım" dersen allah a isyan etmiş, hükümlerini inkar etmiş oluyorsun. diyorsan ki ben bir yetim kız çocuğunu alıp büyütmek istiyorum. o zmaan ona söyleyeceksin babsı olmadığını. ve buluğa erince yanında tesettüre dikkat edeceksin. hem evlatlığın hem sen. hatta aynı odada yalnız dahi kalmayacaksın. uzar gider bu böyle. cevat akşit gibi tam ehli sünnet, tam bir alim, şeker gibi bir hoca efendiyi, o pis ağzına almayacaksın kardeşim. haddini bil biraz. hep ben bilirim ben bilirim diye dolaşıyorsunuz. sözlük ortamının tamamına yakını böyle ama biraz da haddinizi bilin. en azından allah a peygamber e inandığını söyleyen, müslüman olduğunu beyan edenler dikkat etsin. senin keyfine göre hüküm mü verecek alimler ? karılar kızmasın diye cariyelerden, dört eşten bahsetme, hatta yok say, evlatlık büyütenler büyüyenler kızmasın diye onlara ayrı kıvır, hırsızlar gücenmein diye el kesmek bugünün şartlarında yok mok bilmem ne de, kıssası inkar et.. ee ?!?! nereye kadar gidecek bu böyle ? gavurlar kızmasın diye, "hristiyan ve yahudilerde cennete girer canım" de. nah! girer. a buraya kadar getirdiler işi. o kızmasın bu darılmasın, kimsenin rab teala yı düşündüğü yok. sen kimsin onun hükmünü keyfine göre değiştiriyorsun ? neyse allah cc affetsin cümlemizi. ama insan şunu bilmeli, en güzel bilgi, haddini bilme bilgisi. az susun da! bunu da bilmeyiverin. evlatlık diye bir müessese yoktur kardeşim, yoktur. bu yoruma açılamaz. sen allah ın cc hükümlerini tartışmaya açamazsın. inanırsın ya da inkar edersin. o kadar.
--spoiler--
çok ciddi olarak saçmalamıştır... bu ilahiyatçı takımından bir tane din adamı çıksa dişimi kıracağım. alayı kafasına göre takılıyor tiplemelerin...
Niye diye sorduran bir insanımsı söylemi. Burda muhtaç bir çocuğu mutlu etmek söz konusu neden olmasın islamda? Saçmalamada sınır tanımıyor bazıları.
zeyd bin harise efendimizin evlatlığı değil miydi?
--spoiler--
"şahid olun, zeyd benim oğlumdur. o bana mirasçıdır, ben de o'na mirasçıyım!"
--spoiler--
islam da bi konu da görüş belirtmesin artık dedirten bilgimsidir.
evlatlık alınan çocuk ergenliğe girdikten sonra ya annesine ya da babasına namahrem olur. "ama ben onu evladım gibi seviyorum." lafını islam kabul etmez. evli çiftlerden erkek olanının kardeşinin kız çocuğunu ya da kadın olanının kardeşinin erkek çocuğu evlat edinilebilir. o zaman namahremlik olayı olmaz. tabii evlatlık olduğunu çocuğa bildirmek gereklidir. *
“allah, evlâtlıklarınızı oğullarınız gibi tutmanızı meşru kılmadı. bunlar, sizin dillerinize doladığınız boş sözlerdir. allah ise gerçeği söyler ve doğru yola o eriştirir. onları (evlât edindiklerinizi) babalarına nisbet ederek çağırın. allah yanında en doğrusu budur. eğer babalarının kim olduğunu bilmiyorsanız, bu takdirde onları din kardeşleriniz ve görüp gözettiğiniz kimseler olarak kabul edin. yanılarak yaptıklarınızda size vebal yoktur.” (ahzab sûresi, 4-5)

1- evlat edindiğimiz çocuk kız olursa babalığa, erkek olursa analığa mahrem olacağı için beraber yalnız kalma ihtimaline göre caiz değildir. bu konu süt emzirmekle çözülebilir. bir bayan iğne yaptırarak göğsünden süt getirtirse bu sütü bebeğe içirerek süt anne olabilir. ancak kocası süt baba olamaz. bu sebeple bir bebeği evlatlık olarak almayı düşünenler, başka da çocuğu yoksa evlat edineceği bu çocuğun erkek olması isabetli bir karar olacaktır. kız olursa mahremiyetten doğan sıkıntılar oluşur.

2- evlatlık alanlar, çocuğun esas anne ve babasının vereceği şefkat ve göstereceği merhameti gösteremeyebilirler. bu açıdan çocuğun gerçek anne ve babasından mahrum bırakma sorumluluğu vardır. bu da çocuk açısından önemli bir durumdur. ancak kimsesiz çocuklar için bu sakınca olmayabilir.

3- evlat edinen ailelerin kalacak mirasları bu çocuğun olacaktır. halbuki, o miraslar akrabalara kalması gerekirdi. bu da başkasının hakkının evlatlığa verilmesi demektir ki caiz değildir. bu konuda bir çözüm olarak gerçek mirasçılarla helalleşilir ya da evlatlık mirastan kanunen mahrum bırakılarak çözüm aranabilir.

bu üç sebepten dolayı evlat edinmenin doğru olmadığını söyleyebiliriz. bu üç engeli de dini açıdan çözebilirsek evlat edinmek inşallah haram olmaz.*
doğru bir bilgidir. prof cevat akşit, islam fıkhında otorite bir insandır, bu konuya hümanist yaklaşanlar, kendi mantıklarıyla hareket edenler olmuş, islami kurallar kişisel mantıklara göre yontulamaz sana yanlış gelebilir fakat bir müslüman bu kuralları sorgulamaz, sorgulayacaksa başka dinlere geçebilir kendi bilir.

anne ve baba olmak sosyal bir statü değildir, sonradan kazanılamaz, anne olacaksa bi kadın o çocuğu 9 ay karnında taşıyacak sıkıntısını çekecek, o doğum evresine kadar anne karnında o çocukla anne arasında nasıl ruhsal ve fiziksel bağların kurulduğunu zaten bilim adamları açıklıyor.

öyle doğurmakla anne olunmaz baba olunmaz geyiklerini de bırakın, elbette olunur. doğurmadığın bir çocuğa ne kadar bakarsan bak onun ancak dadısı olursun, anne babası değil, sonradan meslek gibi kazanılan şey değildir anne babalık, bir çocuğu doğurmadıysan asla onu doğurmuş gibi olamazsın.

haa yetime öksüze bakılır o ayrı konu, fakat asla ona evlat gözüyle bakılmaz, mirasını da bırakabilirsin ona da müsade var yalnız evlat muamelesi yapmamak şartıyla. çünkü o çocuğun gerçekte annesi de başka babası da başka, sonradan senin demenle anne baba sıfatı kazanamazsın hepsi bu. anne ve baba sıfatını sana tabiat verecek.
” … (allah) evlatlıklarınızı öz oğullarınız olarak tanımadı… onları babalarının kim olduğunu bildirerek çağırın. allah yanında en doğrusu budur. eğer babalarını bilmiyorsanız onlar din kardeşleriniz ve dostlarınızdır.” (ahzab 33/4-5)

evlatlık yasaktır, ama kimsesiz çocukları büyütüp yetiştirmek sevaptır. bu bir durumda şunlara dikkat etmek gerekir:

1 – çocuk, yanında büyüdüğü kimselerin gerçek annesi ve babası olmadığını bilecek.

2 – yanında büyüdüğü kimseler vefat ettiğinde onlara mirasçı olamayacak, ancak o kimselerin vasiyet etmesi durumunda vasiyet edilen malı alabilecek. eğer ölenin mirasçıları varsa vasiyet, toplam malının üçte birini geçmeyecek.

3 – onun, bakımı üstlenilmiş bir yabancı olduğu unutulmayacak. erkekse, yabancı erkeklerden, eğer kız ise yabancı kızlardan bir farkının olmadığı bilinecek.

akabinde şöyle bir şey var :
” yetimi himaye eden kimse ile ben cennette, şehadet parmağı ile orta parmak gibi yakın olacağız.” (buhari, edep, 24; müslim, zühd, 42)
oturup bilimsel bilimsel araştırılmış, çok da iyi olmuş konu...

ben hala ısrar ediyorum: evlatlık hukuku varsa, evlatlık yoktur da denemez. hukuku var çünkü...

pardon da zeyd kimdir sizce ya?

bırakın kardeşim, ilahiyatçıdan din mi öğrenilir?
dini neden başkalarından öğrenmek istemediğimin nedenlerinden biri.
evlatlık kavramının içini doldurmadan yorum yapılan konudur. evlatlık sözcüğünün Türkçe'de türemesi bile Kültürümüzde haliyle islam kültüründe de var olduğunun göstergesidir. Bununla beraber modern toplumlarda kimse senin öz anan baban benim diye yanlış söylemlerde bulunmaz. yani her evlatlık anasının babasının biyolojik olmadığını bilir. tam tersi modern toplumlarda bunun söylenmemesi etik değildir.

Miras konusuna gelince. Günümüzde bir çocuğu evlatlık aldığında yasal olarak o senin çocuğun olur haliyle mirastan da eş olarak yararlanır. Evlatlık alan kişi bu hukuksal durumu bilmektedir. Bu durumu bilip de alıyorsa yani kişi malının evlatlık çocuğuna da eş olarak dağıtılacağını biliyorsa ve bunu kabul ediyorsa bu konuda bir sorun teşkil etmez. Ha miras belgesinde şuna şuna şunları bırakıyorum bunu buna bunları bırakıyorum da diyebilir. sonuçta kişinin kendi kazandığıdır ve istediği gibi üzerinde tasarruf hakkına sahiptir.

Namahrem konusu ise apayrı bir konudur ki başaçıklığı veya yalnız odada kalma konusu gibi aile içerisinde saçmasapan veya süt annelik gibi günümüzde saçmasapan konular üzerinden tartışılmaz. Herhalde kimse özkızının ergenlikten sonra don sütyenle ortalıkta dolaşma halini normal hayatında devamlı olarak görmüyordur. veya sadece donla evde anasının babasının yanında erkekler yoktur. bununla beraber aynı ev içerisinde banyodan çıkınca denk gelip de evlatlık çocuğunu donla gördü diye şuna versem nasıl olur diye düşünen kadın da olmaz. Evlatlık kızına sulanacak olan varsa özkızına sulanan da vardır. oranlar nedir? evlatlık kıza sulanabilecek kişinin psikolojik yapısıyla özkızına sulanabilecek kişinin psikolojik yapısı arasında pek fark yoktur. ikisi de patolojik vakadır. patoloji potansiyeli bulunan kişiye evlatlık verilmeyi engelleyecek kurum ve kuruluşlar modern toplumlarda bulunur. Keşke patolojik potansiyeli olan kişilerin çocuk yapmasını engelleyecek kurum ve kuruluşlar da bulunsa. lakin böyle kurum ve kuruluşlar yoktur.
(bkz: şu güzel ortamı bozuyorsun mazhar abi)
islam'daki hukuki bir mevzunun yanlış yaklaşımlara alet edilme çabası ile irdelenmeye çalışılan bir ifade. islam yetimi kollamayı ziyadesiyle teşvik eder. bazı hukuki hususları vurgulamış olması, müslümanların yetimi-öksüzü bakıp kollamasına, onları sevindirmesine asla engel değildir, engel teşkil etmemiştir.
(bkz: hassiktir diyorum hassiktir)
sağır duymaz uydurur tarzı bir tanımdır. 24 tane entry girilmiş. olay basit. tartışmaya gerek yok. islamda evlat edinme, nüfusa kaydettirme manasında yoktur, yasaktır. çünkü nesillerin karışmasını, kimin kimin çocuğu olduğunun bilinmemesini önlemek ister. ancak bakma manasında imkanı olan mahreme dikkat ederek bakar, yetiştirir. bu ayrıca çok sevaptır. ahanda budur. dağılın.
evlatlıklarınız, sizler için öz çocuklarınız değildir, der kitapta.
buna göre angelina jolie'nin müslüman olmaması isabetli olmuştur.