**

yaygın bir erkek yahudi ismi.
(bkz: isaac newton)
(bkz: mister ishaaak)*
ibranice, gülen insan.
bir onat kutlar eseri. saklı su adlı kitaptan ;

ishak'ın 1985 baskısına yazdığı " on yedi yıl sonra "yı - onat kutlar bunu kitabın 1977 baskısına yazmış - o enfes girişi okuyun. özeleştiri ile alçakgönüllüğün ama hep yazar olmuş birinin kendi aracılığıyla edebiyatçıyı, okuru betimleyişi.
on yedi yıl sonradan bazı bölümleri aktarmadan edemedim. hem okur hem de yazar arkadaşlar için :
" ishak'ı yirmi yaşlarındaykan yazdım. büyük kente yeni gelmiş bir taşralıydım o sırada. bere'den ve kaşe kumaşlardan hoşlanır, faulkner'ı fransızcadan, hafız'ı farsçadan sökmeye çalışır, goldberg çeşitlemelerini severdim. ama, kadırga yurdu'nun sibirya koğuşunda, fatih'te arabın kahvesinde gürültü ve soğukta yazdığım öyküler hep çocukluğumun kentiyle ilgiliydi : antep.
öylesine uzaktır ki anadolu, kimi aydınlarımıza, onlara bir avrupa tadı verir. yakın olmadıkları gerçeği değiştirilmiş sanırlar. ishak'ı on yedi yıl önce çok erken, on yedi yıl sonra da çok geç yargılayan kimileri, alaybeyi'nin udçusunu kafka'nın prag'ından, horozlar'ın büyükannesi'sini mansfield'in yeni zelanda'sından, hacıköprü'nün çiftçisini camus'nün oran'ından getirilmiş sandılar. ne kadar kötü okuyorlar yunus'u, orhan kemal'i, yaşar'ı ... "
hz. ibrahim'in oğlu ve hz. ismail'in kardeşidir.