bugün

Migros’taki iZdihamı görüp hayret ettiğim telefon.Daha kepenk açılmadan millet hücum ediyor.Çoluğun çocuğun rızkını veren insanlara acımıyorum.Millete hava atacağınıza tencereyi kaynatın.iş adamı eşi olan arkadaşımın giyimi telefonu o kadar sıradan ki.Onlar yemeye içmeye gezmeye para harcıyor.kılık kıyafete telefon modeline değil.Zenginler bu kadar lüks yaşamıyor.Bu da yurdumun tezatı olsa gerek.
asla bir samsung s10 değildir android hiç değildir.
(img:#1940914)

Hayırlı olsundu bana.
2020 senesinde hala bir telefonu prestij aracı olarak görecek kadar küçük dünyaları olan insanlar görmek ne acı...
Önüme gelen tüm çekilişlere katılıp asla kazanamadığım telefondur. Evet.
Bir insan nasıl iphone almakla Android bi telefon almak arasında kararsız kalır anlamıyorum. Android telefonlarınız kasıla kasıla Siz de kafayı yemişsiniz
Yaşadığım yerde böbrek mafyası olsa iPhone alırdım herhalde.
Öncelikle hayırlı forumlar. Kesinlikle huavei al ekranı full hd bile olmayan ve ios gibi çok stabil ama beceriksiz bir işletim sistemine sahip bir telefona bir çuval para dökmenin hiç bir anlamı yok.
çok büyük olan telefondur. Satın almayı düşünüyorum da çok büyük be abi.
10 s max kullanıcısı olarak imkanın varsa pro düşünmeden al. Ama 11 için aynı şeyi söyleyemem.
iPhone a ön yargımı kırmak uğruna almayı düşündüğüm 950 Euro fiyatıyla da Uygun gelen telefon modeli.
iphone 11 al kafan rahat etsin.. androidlr uğraşma..

Not: samsung s9+
bununla huawei p30 pro arasında gidip geliyorum, tavsşyelere açığım , yardım pls.

fiyata göre bakalım birisinin giriş modeli ile diğerinin üst modeli denk fiyatta. sonradan satmayı falan düşünmem alır kullanırım. yenisini alınca eskisi yine bende kenarda durur.

iphone 11 ips ekran diye çok gömmüşler ekşide. kamera ve ekran çözünürlüğü olarak çinliler önde gözüküyor.

uzun süredir iphone kullanıcısıyım. ama apple tv veya macbook kullanmadığım için ekosistemin tam içerisinde değilim. sadece ipad var. ios müthiş hızlı, çökmesi falan olmayan güzel bir os. kötülemiyorum ios u ; açıkçası biraz arayüzden sıkıldım değişiklik istiyorum . itunes falan çok baydı beni. samsungu da eleyince tek seçenek bu kalıyor.

ama işte alıp da pişman olmak var. buna benzer bir duyguyu daha önce şu şekilde yaşadım ; yaşı yetenler tombul nokiayı bilir. 6600 zamanının en güzel modeli. o zamanlar da nokiadan sıkılıp aynı dönem telefonu olan ve ilk megapiksel telefon olarak lanse edilen arka kamerası 1,3 mp olan siemens s65 i almıştım. fiyat olarak nokia dan biraz daha yüksekti. tabi zaman geçtikçe tombul nokia efsane olurken siemens sadece güzel bir telefon olarak kaldı. kamerası iyiydi lakin ekranı , hızı vs gayet tokatlanmıştı. nokialar uzun süre giderken siemens çöp olmuştu.
hayatımda hiç iphone kullanmadım ama zaten iki hafta sonra amerika'da olacak olmam ve herkes bir şansı hak eder mantalitesi ile iphone ye bir şans vermek istiyorum iphone 11 pro ile. amerika fiyatı bin dolar kadar. 11 pronun türkiye'deki fiyatı 11 bin civarında diye biliyorum. alma ımeı attırma toplamda her türlü daha ucuza geliyor ancak kafama takılan sorular var.

1. apple amerika'dan alınan cihaz türkiye'de garantisi geçerli mi? bazı yerlerde değil, bazı yerlerde 1 yıl geçerli yazıyor.

2. yurtdışından gelince 3 ay boyunca ımeı attırmadan telefonu kullanabiliyorsun diyorlar. ben zaten 3 ay kalmıyorum türkiye'de. sonra çıkış yapıp bir dahaki türkiye girişimde bu 3 ay başa mı sarıyor yoksa kaldığı yerden mi devam ediyor?

hayırlı forumlar.
Merhaba, benim tavsiyem eğer ki ios hastası değilsen p30 pro olur gerçekten son zamanların en kullanışlı ve estetiğe önem verilmiş.
Ekşiye baktım yine kafam karıştı. Yok ekranı ips miş dandikmiş bilmemneymiş . Başkası da benchmark score paylaşmış bak iphone birinci diyor. iphone kullanıcısıyım lakin sıkıldım ve 11 pro da gereksiz pahalı. P30 pro mu yoksa bu mu alınır bilemedim.
Süper özellik diye sunulan neredeyse bütün özellikler fotoğrafla ilgili.
Eğer fotoğraf bu kadar önemliyse al birtane kaliteli fotoğraf makinası, her halükarda çok daha iyi işler çıkarır bir telefona göre.
avantajları :

4k video kaydı yapabiliyor.

yeni gelen gece modu ile birçok telefonu solluyor.
iphon x xr xs gibi telefonlarıyla kıyasladığınız zaman iphone 11 in gece modundaki iyileştirilmesini çok rahat farkedebiliyorsunuz. kısacası gece modu özelliğiyle gün içerisinde çektiğiniz fotoğralardan daha kaliteli fotograflar çekebiliyorsunuz. bu açıdan benden tam not aldı.

ultra geniş açı özelliği ile fotoğralarınızı ve videolarınızı 2 kat uzaklaştırabiliyorsunuz.
özellikle doğa fotoğrafı çekecekler için tüm manzarayı tek bir fotoğrafa sığdırma açısından avantaj. ayrıca selfilerde tüm herkesin kadraja girememesi sorunu da geniş açı özelliği ile tarihe karışıyor. ayrıca görüntüyü bozmuyor.

iphonenun en yeni telefonu ve a 13 biyonik çipi var.

kısacası gündelik işlerinizi rahatça görebileceğiniz bir telefon.

dezavanajları

telefonun camı ve arka kapağı pek sağlam değil o yüzden kaliteli bir ekran koruyucusu ve kılıfsız kullanılmasını önermiyorum.

aynı zamanda cihaz 5 6 saat aralıksız kullanımdan sonra ısınıyor.

bir çok telefon ultra hd oled ekran kullanırken bu telefon lcd ekran ve hd kalite ile ultra hd arasında bir çözünürlük kullanıyor. (adamlar resmen bu fiyata bu kalite der gibi telefon yapmış)

kutunun içerisinden 5 w adaptör çıkıyor. bu da telefonunuzu ortalama 3 3.5 saatde şarj edebileceğiniz anlamına geliyor. bu da epey bir uzun süre

önümüzdeki sene 5 g uyumlu telefonlar çıkınca bu telefonlar epey eskiyecek. bu ve bunun gibi telefonlar 5 g ye uyumlu olmadığı için 4.5 g de kalacaksınız.

özet 7300 tlık gibi küçük bir bütçe açısından kaliteli bir telefon. gündelik işlerinizi rahatça görebilirsiniz.
oysa ben çok kaliteli çekimler yapıcam daha iyi bir telefonum olsun derseniz ios için iphone 11 pro ve pro max bakın
android içinde huawei veya samsung modellerine bakın
Ne 10 bini ya, yapacağın hesaba so.. neyse.. apple ın kendi sitesinde 128 gbı 7750 tl ye satılıyor. 6500 tl para harcayıp imei attırma bilmem neyle uğraşacağına apple ın kendi sitesinden al geç.. kafan rahat olsun..

görsel
Estetik kısmı kişiden kişiye değişir bana göre güzel alımlı bir cihaz olmuş. Performans konusunda ise yine zirve. Fanboy olacak kadar salak olmadığımı düşünüyorum ve cihazı gerçekten beğendim. Fiyat konusuna girmiyorum bile...
Amerika'daki fiyatı 128 GB modelinin 749 dolar +%8 vergi olan telefon. bir ay sonra Amerika'da olacak olmam sebebiyle alacağım telefon. hesapladım Türkiye'de 1500 TL IMEI atma parası da dahil toplamda maliyeti 6.500 TL yi bulmuyor. Türkiye'deki 64 GB modelleri bile yanlış görmedim ise 10 binden satılıyor. bence güzel avantaj ama hala yüksek bir meblağ. özellikle general Mobile 5 plus isimli bin TL lik telefonu 3 yıl kullandıktan sonra geçecek biri olarak. gerçi ben 750 doları 6 günde kazanıyorum ama insanın eli gitmiyor vermeye. birde üstüne 250 dolar Apple watch almaya hiç gitmez.

yine de tavsiyelere açığım. iPhone xr da olabilir.
Var mı alıp kullanan xr dan ne farkı var kullanış açısından ?
görsel
Hiç estetik bulmadım. Fiyatı uygun olsaydı da almayı düşünmezdim sanırım. Three eyed raven gibi nedir o öyle.
Artık bir değil birkaç öküz ediyor.