bugün

an itibari ile geçen karar.

https://www.politikyol.co...l-mufredattan-kaldirildi/
instagramın müfredattan kaldırılması diye okudum.
iyi olmuş. Zor ve gereksiz bir konuydu zaten.
zaten fen-edebiyat fakültelerindeki ana bilim dallarının, teker teker -kimse tercih etmediğinden ve bilime olan ilgi bir şekilde öldürüldüğünden- kapandığı bir ortamda, tüm bilim dalları ve bilimle uğraşmakta yasaklanırsa şaşırılmamalıdır.

Çok yakın bir geçmişte nasıl ki; "fizik, kimya, biyoloji öğretmenlerinin olmadığı yerlerde, derslere din kültürü öğretmenleri girebilir." gibi kararlar alındıysa, integral çıkartılıp yerine; fıkıh ya da tefsir dersleri de eklenebilir.

(bkz: Uyanma zamanı)
Mühendislik fakültelerinin 1. Sınıfı lise tekrar gibiydi zaten. Mat1 ve mat2 dersinde integral, Türev 0 dan anlatılır. 2. Sınıfta diferansiyel denklemler, soyut cebir gibi ileri matematik dersleri ilave edilir. Integrali universitede öğrenmiş şahsımı ilgilendirmeyen haberdir.
Yukarıda bir arkadaş var, 100 tane entry’sini okudum ve ilk defa “ne kadar doğru yazmış” dedim.

Kardeşim sen limit nedir, biliyor musun? Ders olarak anlatma, limit tek kelimeyle nedir? Türev tek kelimeyle nedir? integral tek kelime değil ama cümleyle nedir? Bunun mantığını oluşturmadan, neyi hesap edeceksin?

Şimdi mühendissin.. elinde bir makine var, farklı zamanlarda farklı yükler taşıyor ve yük taşımasına bağlı olarak anlık yakıt tüketimi değişiyor.. bunun belli bir çalışma süresince toplam yakıt tüketimi nedir? integralsiz nasıl bulacaksın bunu? Söyler misin bana?

Milli eğitim kavramını sktik attık, çocuklar kağıt üzerinde bir şeyler kazanmış ya da bir yerleri bitirmiş diye azalt ha azalt, okutulan dersleri…

Oldu olacak okumayı bilene ver lise diplomasını, dört işlem bileni mühendis ilan et, olsun bitsin..

Ondan sonra burada mühendis diploması olanlar yurtdışında niye markette poşete eşya dolduruyor…
yormayın çocukları öyle antin kuntin şeyler ile
4 işlem neyinize yetmiyor
bim e gittiğimizde integral ne işimize yarayacak ki.
gençlerin enerjisini integral ile almamak en doğru karar.
matematiği kaldırıp
4 işlem dersi yapmak lazım
4 işlem hayat gerisi yalan bayat.
reels videoları izliyor, fotoğraflara bakıyordum kötü olmuş...
Lise seviyesinde gereksiz bir konu olduğuna ben de katılıyorum. Zaten mezunların yüzde doksan dokuzu bu konuyu a sını öğrenmeden mezun oluyor.
türeve ters.
Cok basit dort islem bile yapamayanlar icin sevindirici haber. Hatta matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji de kaldirilsin. Onun yerine din bilgisi sorulari sorulsun.
Avrupa liselerinde integral yok diye duymuştum.
önceki neslin suçu neydi peki.
Akp döneminde gerçekleşmiştir.