bugün

insanın ergenlikteki deli dolu haline vereceği öğüttür. misal:

(bkz: yat da zıbar)

bir gün aynanın büyüten tarafında yüzüne baktığında, gözünü geçince sağda, kırşıklıklar göreceksin, şaşırma. hep uyku düzensizliğinden oluyor. sonra sabahın beşinde sözlüğe yazarsın işte böyle, bir süre sonra uyku da cilt de düzelmiyor. sana tabi hikaye bunlar... kime diyorum.
sevgili ergenliğim

makbule'ye dikkat et. şimdiki sivilcelerine aldanma, felaket bir şey olacak, başımızı yakma, ileriyi düşün.

ha bir de at ulan o sigarayı şerefsiz, ben alışmam diyip durma.
evde otur. normal biri olmaya çalış. olamıyorsun biliyorum ama çalış.
hepsi zamanında anne - baba tarafından verilmiştir, kendi ergenliğimize veremeyeceğimiz öğütler de çocuklarımızın ergenliğine aktarılacaktır.
-fazla çekince boy uzamıyomuş necati + iktidarsızlık yaparmış büyüyünce !
+ ...
eleştirilere kulak asma. herkes basketbol oynayabilecek diye bir şey yok. sen zaten ileride cool olacaksın.
jiletlemesene evladım.
sivilcelerin kanıyor dangalak..
Hem çıkıyor da ne oluyor bu sakal denilen şey.
yemin ediyorum zulümden başka bi'şey değil..
sevgili ergenliğim sana neden sevgili dediğimi bilmiyorum. öğüt dinler misin onu da bilmiyorum. o zaman bağlaç olan de yi ayrı yazar mıydın onu hiç bilmiyorum. o kıza keşke söyleseydin be ergen. söylemedim sana seni hiç sevdiğimi diyebilseydin be ergen. ne deyim disleksi olmuş beynin.
kapıları çarpma evladım. hem sopa yiyosun hemde senin evinin kapısı yıpranıyor. bir faydası yok yani.
bu yazıyıyı ergenliğime yazdım başlığının açılmasını sağlayacak başlık, öğüt.
sivilcelerini sıkma.
sakin ol, biraz susmaya çalış, herşeye karışma, o mutasyona uğrama evresindeki sesini daha az kullan, isyanları kes biraz tüm dünya sana karşı değil. etrafında olan biten ne varsa herşeyden birilerini sorumlu tutmayı, başkalarını suçlamayı bırak. tekrardan sakin ol. sakin. sakin.
annene iyi davransaydın keşke!
2 kasım 2002'de bir kızla tanışacaksın. gitmemesi için elinden gelen her şeyi yap, sonra çok özleyeceksin.

yıllar sonra gelen edit: bırak gitsin. yeniden aşık olacaksın ve 12 temmuz 2012'de o kişi ile evleneceksin genç. hem sevecek hem de sevileceksin.
sigara içen o arkadaşım dediğin dalyaraklardan uzak dur. sigaradan uzak dur. basketbola yoğunlaş. yolun açık diyor herkes, durma çalış. o kızdan sana hayır yok be koçum. sadece yatmak için birlikte olduğun hatun için sevdiklerini kırmaya değmez, yapma. öyle ota boka para harcıyorsun. harcama. biriktir, üniversitede lazım olacak; olmazsa ileriki hayatında lazım olur. barlarda canlı müzik yapıp piyasaya yön vereceğim diye yorma kendini. okulunu uzatma. burada bitecek ergenliğin ama askerlikten korkma. ya da siktir et, yaşa istediğin gibi. öyle de ulu olmayacaksın, böyle de. ama asla pişmanım deme. duyarsam amına koyarım.
son sınıflardan sana aşık olup peşine takılan çocuğu basketbol sahasında sıkışırıp burnunu kanatma yoksa disiplinle başın belaya girer.

edit:aaa ben hala ergen sayılırım doğru ya.neyse 3 sene önceki bene tavsiye olsun bu.
bok var makina mühendisliğinde...
sivilce falan yaptığı yok, çok yaparsan ilerde kısır kalma diye bişey de yok..
asıl evladım, fırsat buldukça asıl..
Dünyanın merkezi sen değilsin. Annene de boştan yere bok atmayı kes.
dünyayı tanımaya çalış. bu kadar ders çalışma. sonra ileride ders çalışılması gereken zaman bile çalışmıyorsun. kendini ezik görme. sonra loser olup çıkıyorsun.
çık dolaş, gez, sinemaya git, seviş, iç, sıç doya doya yaşa hayatını.ergenlikte enysen gelecekte de o bok oluyon hiç bişey degişmiyo.
kiminin,yaa sen aynen devam et,harika yerdesin,senle gurur duyuyorum,şeklinde vereceği öğüttür.benim öğüdüm değildir.