bugün

eskişehir'de büyük ve ucuz bir kitabevidir. sakindir, sahibi de sevecendir, aramadığınız kitapları bulabilirsiniz burada. eskişehir'e her gittiğimde uğradığım mekandır.
yeni açılan dost kitabevi'ni düşününce, inşallah bundan etkilenmez, hizmete devam eder dediğim, kitap konusunda eskişehir için bir nevi merkez olan mekandır.

eskisiyle yenisiyle iyi bi arşive sahip olmakla birlikte ellerinde olmayan kitapları da istediğiniz takdirde çok kısa bir sürede getirtmektedirler. kitap almak, dolaşmak gibi niyetlerin dışında; adalardaysanız ve kısa süreliğine biri(leri)ni beklemek zorundaysanız, sağındaki solundaki salak cafelere oturmaktansa giriş kısmındaki kitaplara, posterlere, dergilere bakarak da dilediğiniz kadar zaman geçirebilirsiniz.
sahaf olanının insanı ömür boyu okumaya teşvik ettiği kitabevleri. içeri girince resmen boyut değişiyor.
bahçe kitapları sayesinde kitaplığıma zenginlik katan, çoğu zaman cebimdeki yol parasını bile bıraktığım, sevecen bir sahibi bulunan, üyelik formu doldurularak yeni gelen kitaplardan, kampanyalardan haberdar eden kitabevi. yalnız üyelik sadece eskişehir de ikamet edenlere yönelikmiş.
2,3 ytl ye oldukça okunuşlu kitAplar satan eskişehir adalar ın içinde bulunan mekan.
Eskişehir' in en iyi kitabevlerinden biridir ve bir köşesini ayırdığı 2 milyon ile 5 milyon arasına satılan kitaplarla okuyucuyu ihya eder.
şubelerinin falan açıldığını okuyunca şaşırdığım sahaf. (bu arada benim için adı hep eskisi gibi insancıl sahaf olarak hatırlanacaktır)

vay be!. "esnaf sarayının sol yanında" , "su boyunda" , "dershaneler sokağında" şubeler açtı demek... eski zamanlarda bir tane insancıl sahaf vardı. o da astsubay orduevinin arkasından stadyuma, hava hastahanesine doğru giden yolun ara sokaklarından birindeydi. küçük, karışık ama kendi içinde bir düzeni olan bir sahaftı. bir amca dururdu dükkanın başında. çok güzel eski kitaplar, dergiler, plaklar, kasetler satılırdı. benim için çok başka bir dünya sunardı insancıl. denkleştirdiğim harçlıklarımla oraya gider ya bir kitap, ya bir stüdyo imge , ya bir fast break dergisi alırdım. ama ekseriyetle ikinci el kaset alırdım. o zaman eskişehir de sıfırını bulamayacağınız çoğu albümün orjinal ikinci elini bulabilmek insancılın bana sunduğu en büyük hizmetti. zannediyorum istanbul'dan ankara'dan birileri getiriyordu bu şekilde. bir black sabbath ın heaven and hell ini, sabbath stones unu, red hot chilli peppers ın Blood Sugar Sex Magik ini, aklıma gelmeyen bir çok nadide albümü, insancıl sayesinde komik paralara satın aldım ve o zamanki zorluklar altında bu albümleri rüyamda görebilecekken edinebildim. ve -bazıları bilir- emin olun şu an 5 dakikada ulaşabildiğimiz çoğu albümü o zaman edinebilmek pek mümkün olmuyordu. (zira "sanal" diye bir şey yoktu o zaman. fiilen bir kaset bulmanız gerekmekteydi *

neyse uzattım. anılar işte... o salaş sahafın bugün bu hale gelmesi bi yandan içimi burktu ama bi yandan da çok mutlu oldum.

(bu arada bahsettiğim dönemi merak edenler olabilir. dönem 1994-1998 arası)
Eskişehir'de bulunan kitap severler için velinimettir.
ilk etapta verilen üye kartını alanların çoğunluğu kartlarını kaybetmektedirler.
Kitap fakiri eskişehir`in (sözüm ona öğrenci kenti) güzide kitapçısı.

Not: eskişehirliyim.
iki adet şubesi bulunan kitapçıdır. şair fuzuli tarafından alınan kitaplar 4 ay içerisinde geri verilmesi durumunda kitabın %75 ücretiyle baska bir kitap alınıyorken, adalar subesınde bu rakam %50 imiş.
kargoyla istediğim kitaplardan 2 tane eksik göndermişler. muhtemelen ellerinde yoktu. çabuk göndermeleri ve hediye olarak gönderdikleri kitap hoşuma gitti.
iki gündür gidicem diyip usengeclikten gidemediğim kitabevidir.
Adı gibi çalışanları da aşırı insancıllardır.

Dnr falan hikaye gelir bu kitabevinin yanında.

Hele ki sahaf olan 2. Dükkânının alt katında yatası gelir insanın. Beni buraya gömün bile diyebilirsiniz.

Yada ben aşırı manyağım.