her zaman okumak istediğim ama yanlış anlaşılma korkusundan okuyamadığım kutsal kitap. malum ülkemizde oruç tutmayanın evini ateşe veriyorlarken kitapla yakalanırsak sonumu düşünemiyorum.
Cogu kisinin dusundugu gibi Allah tan gonderilen kitap degildir kendisi. Isa nin hayatini ve ogretilerini icerir. Kelimelere degil, onun anlamina onem verir hristiyanlik dini. O yuzden degistirildi, degistirilmedi gibi takintisi yoktur. Kur'an a gore cok daha yumusak bir yapisi vardir. Kimse icin cihat farzdir demez, ellerini capraz kestirmez. Not : Hristiyan falan degilim, degistim. Ama Kur'an ida, incilide ve daha bircok kitabi birkac kez okumuslugum vardir.
hristiyan dininin kutsal kitabı.
Kuran-ı kerim den önce inmesi hasebiyle hükümsüzdür. Bağlayıcılığı yoktur.
yaklaşık 24.650 kopya ve 6 milyar dağıtım sirkülasyonuyla, dünyanın en çok okunan ve en iyi korunan kitabı ünvanını almaktadır. bu bağlamda, en iyi korunan ikinci kitap homeros'un odysseia dır ki bu sayı 643 tür. aradaki skalanın genişliği dahi, hıristiyan kelamı yeni antlaşma nın cezaretini ortaya koymaktadır.
paulo coelhonun simyacı adlı eserinin başında bir kesitinin bulunduğu kitabın içinde de yer yer alıntıların yapıldığı hazreti isaya gönderilmiş kutsal kitap.
http://altinisikmurat.blo...imyac-paulo-coelho_7.html
inanmak isteyen kişiler tarafında tevrat ve kuran ile birlikte okunması gereken kitaptır.
dinin evriminde çığır açmış kitaptır. bilimsel olarak kuranla veya tevratla karşılaştırılması yanlıştır çünkü aynı tarihlerde yazılmamıştır.
matta versiyonunu 5 yıl önce okuduğumdur. isanın mucizeleri yer almaktadır.
dili hafiftir, sadedir.. anlaşılması son derece kolaydır. zaten, isa öğretisini yayarken, bolca metafor ve benzetme kullanarak, anlaşılma düzeyini artırmıştır. kur'an-daki gibi anlaşılması güç, bol edebi sanat yüklü kullanımlar pek görülmez. bu açıdan, üzerinde tartışmaya düşülebilecek pek ayrıntısı da yoktur.

"ben asmayım, babam ise gerçek bağcıdır. asmadan tatmayan, bağcıyı göremez.." bitti!

tanrıya layık bir kul olabilmeniz için, öğretimi tasdik edin diyor mesih. bu kadar basit işte.
hristiyan aleminin kutsal kitabıdır. içeriği hz. isa'dan sonra değiştirilmiştir. hatta her önüne gelen incil yazmıştır. daha sonra 4 tanesi kabul edilmiştir. bilirsiniz bu hikayeyi, tüm incilleri bir masaya koyuyorlar. masayı sallayınca 4 tanesi kalıyor. bunları kabul ediyorlar.
isa zamaninda yazilmaDigi ve dahi isadan sonraki 100 sene icinde derlendigi icin; bilgisizler, kara cahiller, dinler ve tarihinden bihaber insanlar ve kulaktan dolma bilgilerle gudumlenen boş muzlumanlar tarafindan degistirildigi iddia edilen kutsal kitaptir.
hristiyanlığın kutsal kabul edilen kitabıdır. orjinalinden kopma 4 adet kul yapımı vardır. matta , markus, luka ve yuhanna olarak isimlendirilir. isimleri yazarlarından gelmektedir.
var olan şekliyle kur'an-ı kerimden farklı olarak hikaye şeklinde bir anlatıma sahiptir. kur'an da da olaylardan bahseden kısımlar var ancak hz.adem döneminden hiç duyulmamış konular hikaye biçiminde anlatılır ve çokça isim anılır, ancak bir çoğunun kim olduğu hakkında fikir sahibi olunmadığından bazen kim kimin oğlu, kardeşi karmaşaları yaşanır.
Hristiyanlığın kutsal kitabı.

Kuran'ı düşündüğümde aklıma gelen imgeler hep kötü şeyler: kaos, kargaşa, cehalet...

Incili düşündüğümde ise: pazar günü kiliseye gidip tanrıdan af dileyen iyi insanlar, eşsiz mimari, sanatsal resimler...
Roman veya hikaye tadında olan kutsal (!) kitap.
ortaokuldayken bir öğrencinin "incir" diye dalga geçtiği din kitabı.
insanları sömürmek için yazılan dört ' kutsal(!) ' kitaptan biridir.
tevrat ve kuran ile birlikte türkçe olarak inceleyip analizini yapmaya çalışacağım 3 kutsal kitaptan birisi. hayatı öğrenmenin en iyi yollarından biridir diye düşünüyorum kutsal kitaplar.
bir kitap yazsaydım adı incil olurdu.

karizmatik bir isim ne demekse.
Şu anki halini kısaca özetlemek gerekirse; Roman.
tanrı'nın oğlu olduğunu iddia eden bir çılgının ilgi çekici serüvenleridir bu.
bursa setbaşı'nda bulunan fransız kilisesinin, kiliseye gidince ücretsiz olarak verdiği kutsal kitaplardan biri.

biraz inceleyebildim ama okuyup okumama konusunda kararsızım ne kadar orjinal tartışılır.
hz.ısa tapinaktan kurban ticareti yapan,faiz işlerini yürüten din adamlarini "babamin tapinagini pazar'a çevirmeyin" diyerek kovduğu halde,bebek ısa figürleri,haçlar,hz.meryem biblolari satılarak kendi tanrı'sini mukemmel bir sekilde satmayı başarabilen ruhban sınıfınin okuması gereken kitaptır.
Gerçek incil bu değil.