bugün

görsel
O kadar çok varyantı varki hangisini ciddiye alacaksın bence bunu vatikanda bilmiyordur, barnabas bunlardan en ünlüsü mesela, herhalde hz isanın her havarisi kendisine göre yorumlamış incili.
''Ne mutlu O'nun (Allah'ın) öğütlerine uyanlara, Bütün yüreğiyle O'na yönelenlere! Hiç haksızlık etmezler, O'nun yolunda yürürler.''

Mezmurlar 119
insan eliyle yazılmıştır bu kitaplar.
hristiyanların favori masal kitabıdır.
görsel
görsel
görsel
Luka yuhanna matta markos birbirinden çelişkilidir her bir kitap isanın çarmıha gerilmesiyle ilgili farklı şeyler yazar incil ise benim için felsefi bir kitaptır zira içinde felsefi çok güzel sözler vardır.
Olum sen akıllanmadı mı
Lan yine seni çaylak yaptırim.
incil; isa'nın hayatını anlatan biyografik bir kitaptır, içinde Tevrat ve Kur'an gibi ağır şeri hükümler içermez. islamcıların yalanlarının ve cehaletlerinin aksine, gerçekte isa'ya incil diye bir kitap indirilmemiştir; incil, isa'nın ölümünden yıllar sonra yazılmıştır. incil, sayı olarak 4 adet olup incillerin orijinal dili Yunanca'dır. 325 iznik(Nicea) Konsili'nden beri Hristiyanlar tarafından sahih(doğru) olarak kabul edilen inciller; Matta, Markos, Luka ve Yuhanna incilleridir. Bu dört incil'in arasında derin çelişkiler vardır. incil, Pavlus'un mektuplarıyla birlikte 27 bölümden oluşur ve (gbkz: yeni ahit)tir.
Normalde dinsizim, bana göre incil de diğer sözde kutsal kitaplar gibi Tanrı kelamı olmayıp insan uydurması ama vahşet, şiddet ve terör kitapları olan Tevrat ve Kuran'ın aksine incil, üslup olarak daha barışçıldır. Bu da Tevrat ve Kuran'ın şiddete düşkün barbar Semitik(Sami) kavimler tarafından, incil'in ise Aryan(Ari) Roma'nın paganizm-Helenizm etkisinde yazılmasıdır.
Not: Barnabas incili gibi inciller sahtedir. Bu sahte incili 16. yüzyılda Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçmiş eski bir papaz yazmıştır.
görsel
Yaratılış incile değil, tevrata aittir.
ilk ayeti için, Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı. Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde hareket ediyordu.
Yok öyle gelmiş bi kitap falan.
hz. isa'ya gelen kutsal kitap.
18 isa yanlarına gelip kendilerine şunları söyledi: “Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi. 19 Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin; 20 size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. işte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.”

matta 28: 18-19-20

https://incil.info/kitap/mat/28
buradan internette okunabilir:

https://incil.info/
günümüze kadar sürekli değişen kitaplardan biri.
Tam olarak orjinali yoktur.

Sadece kur'an-ı kerim tamamen orijinaldir değiştirilmemiştir.
Hz. isa'nın kötü ruhu çıkarması

incil'de Luka 4:31-37'de geçen hikaye.

Kafernahum'a vardılar. isa Şabat günü dosdoğru sinagoga girdi, öğretmeye başladı. Öğretisine şaşırıp kaldılar. Çünkü onlara yetki sahibi biri gibi öğretiyordu. Dinsel yorumculara benzemiyordu.

Sinagog'da kötü ruha tutulmuş bir adam vardı. ''Bizden ne istiyorsun, Nasıralı isa?'' diye bağırdı. ''Bizi mahvetmeye mi geldin? Senin kim olduğunu biliyorum: Tanrı'nın kutsalısın.''

isa onu payladı: ''Daha fazla konuşma; onun bedeninden çık!''

Kötü ruh adamı sarstı, yüksek sesle haykırarak ondan çıktı. Herkes şaşırdı. ''Bu nasıl iştir?'' diyerek aralarında tartıştılar. ''Yepyeni bir öğreti. Kötü ruhlara bile yetkiyle buyruk veriyor. Onlar da buyruğuna uyuyor.'' isa'nın ünü hemen Galile çevresinde her yere yayıldı.
''O zaman gerçeği bileceksin ve gerçek seni özgür kılacak."

Yuhanna 8:32
Kur'an'da Maide suresi'nde Allah'ın kitabı olduğu yazıyor ve hristiyanların bu kitapla hüküm vermeleri emrediliyor. Tevrat için de aynı şeyi söylüyor.

Halbuki hacı hocalar incil Tevrat değiştirildi diyor. Ki incil ve Tevrat zaten Hristiyanlığı göre indirilmiş de değil 13 havari hahamlar vs. tarafından yazılmış haldeler.

Fena taklaya geldim ben de islam'a inanarak.
görsel
Onu ortadoğuda müslüman kanı içen Hristiyan terör devletlerine söylesen daha iyi olur.
görsel
hristiyanların kutsal kitabıdır. hristiyan olmayanlara hoşgörülü olmayabilir.
güncel Önemli Başlıklar