1. 187.
    matta 27:3 isa'ya ihanet eden yahuda, o'nun mahkûm edildiğini görünce yaptığına pişman oldu. otuz gümüşü başkâhinlere ve ileri gelenlere geri götürdü.

matta 27:4 “ben suçsuz birini ele vermekle günah işledim” dedi.
    onlar ise, “bundan bize ne? onu sen düşün” dediler.

matta 27:5 Yahuda paraları tapınağın içine fırlatarak oradan ayrıldı, gidip kendini astı.
    3 -5 ... stein
  2. 184.
    hristiyan literatüründe incil diye bir kelime, bir kitap yok.

adamların kabul etmediği, kullanmadığı bir kelimeyi neden ısrarla yapıştırmaya çalışıyorlar, anlamak mümkün değil.

incil, kur'anda geçen bir kelimedir. isa'ya verildiği yazar.

ama bu incile ne olduğu, başına neler geldiği, nereye kaybolduğu bilinmiyor.

isa'dan çok sonra, yüzlerce yazar 'kutsal kitap' adını verdikleri yüzlerce kitap yazdı.

( 500 civarında ).

hristiyan otoriteleri bunlardan 4 tanesine kutsallık verdi. diğerlerini reddetti.

daha sonra tevratla birleştirilip '' kutsal kitap '' adı altında yaygınlaştırıldı.

incilin ve incil kelimesinin bunlarla hiçbir ilgisi yok.
    2 ... spin quantum
  3. 183.
    Dünya üzerinde ki en büyük dogmadır. Atomu parçalayan bilim adamları dahi incili parçalamaya cesaret edemezler.
    1 ... the sakal
  4. 182.
    baştan sona yani -mektup kısımları hariç- matta, markos, luka ve yuhanna olan dört bölümünü de okuduğum kutsal kitaptır.
    incil 4 farklı kitaptan değil 4 farklı bölümden oluşur. incil’in anlamı müjde demektir.
    hristiyanlar tevrat değiştirildi demezler bilakis onu kabul edip incil’in onu kapsayıcı olarak geldiğini savunurlar bu yüzden de tevrat’ı eski ahit olarak incil’i de yeni ahit olarak adlandırırlar.
    ek olarak diğer yazarların da belirttiği gibi dini menkıbelerden oluşmuş bol tasvirli okuması keyifli bir kitaptır. daha çok isa mesih yaptıklarıyla öğüt verir.
    ... sicacikbikahve
  5. 181.
    Hiçbir yerinde isa'ya hangi karıların helal olduğu gibi evrensel ve ulvi bir sorunu aydınlatan bölüm görmediğim tırt kitap.
    2 -1 ... dinsiz kitapsiz kafir
  6. 180.
    en azından bir kere de olsa alıp okumayı düşündüğüm kitap.
    2 ... enemyy
  7. 179.
    şiirsel bir yapıya sahip olan okumasò keyifli din kitabı.
    3 ... yazar cizer34
  8. 178.
    Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça...

Diğerleri gibi...
    4 -3 ... mavi huydur bizde
  9. 177.
    Kuran gibi değiştirildiğini düşünüyorum. Tabi kuran kadar değişmemiştir ama.
    3 -3 ... 300 ispartali
  10. 176.
    şiirsel ve akıcı bir din kitabı ne yazık ki daha önce başlayip bitiremedim vakit bulursam okuyacağım.
    ... yazar cizer34