bugün

bir sorunsaldır. daha önce hiç izlemediğim filmleri izlemek konusunda imdb puanı illaki göze çarpıyor. konusunu da sürprizi kaçmasın diye okumuyorum peki gerçekte imdb sizin beklentilerinizi yansıtıyor mu sorunsalıdır.
anket yoluyla; https://anket.uludagsozluk.com/s/12330/
bir sorunsaldır. güvenilebilir. açık ve net.
Bence güvenilirdir. Imdp top 250'de yüksek puan alıp orta derecedeki bir film hayranının sevemeyeceği bir film çok azdır.
Genel olarak güvenilebilir. Kişinin zevkine göre nadiren uyumsuzluk gösterebilir.
şimdi fight clubda koş forest koş lafı geçiyor. yani selam çakılmış. ama imdbde fight club forest gump'tan önde. bu bize gösteajnshk fight club ezer tabi amk ne diyonuz siz. imdb söke söke güvenilirdir.
Toplumun genel zevk anlayışına uyan bir anlayışa sahipseniz gözünüz kapalı güvenebilirsiniz, marjinalseniz güvenmemeniz gerektiğini tecrübeyle sabitlemişsinizdir.
güvenemeyenler için filmin imdb sayfasında metascore puanları da vardır. daha iyidir.
OSCAR lara güvenilmediği gibi güvenilmez olandır.
imdb'nin puan dilinden anlarsan sonuna kadar guvenebilirsin.

Mesela sisirilmemis bir aksiyon filmi 6 - 6,5 - 6,9 gibi puanlar alıyorsa iyi filmdir. Sanat filmlerinin geneli yüksek puan alır ve sen sanat filmi sevmiyorsan bu puanı aşırı fazla bulabilirsin.

Bir de ünlü yönetmenlerin filmi yüksek puan alır, bu durumda da film puanını 0,5 veya 1 puan arasında düşürüp bir beklenti içerisine girersen sıkıntı yazamazsin.

Işte imdb nin dilinden anlamam ve beklentilerinin ne olduğunu iyi bilmen lazım.
güvenilmemeli.

aslında güvenilmelidir diyecektim ama sırf memeli demek için güvenilmemeli dedim. neyse lan şakası bi tarafa , karınca adam diye bir film var. imdb puanı: 7.9 bunun. geçen izleyim dedim ve gayet güzel giderken birden sıkıcı hal almaya başladı. diğer süper kahramanların yanına bile yaklaşamazken onlardan daha çok beğenilmesi tuhaf yani. gerçekten boktan bi film ve o imdb puanını hak etmiyor.
sadece imdb puanına bakılmamalı. rotten tomatoes ve sinemalarcom'a, yorum yapan insanlara da bakılmalı. komedi filmlerinin imdb puanları genellikle düşük oluyor. bu yüzden 'o zaman komik değildir' denilmemeli. ama ciddi filmlerde 7'nin üstünde olup olmadığına dikkat edilmelidir.
Hayır bakılmamalıdır. Sanat ı sanat yapan şey herkezin farklı duygularına basmasıdır mesela (bkz: 3 idiots) u izleyen bir ünili ve lise lideki uyandırdıkları farklıdır.
merak konusudur.
kesinlikle güvenirim hatta ben imdb 7.0 ın altında film izlemem.
Şuana akdar hiç bişman olmadım.
my way filmini izleyip puanını gördükten sonra güven duymadığım hedere.
kısmen.. yüksek puanlı bir filmi beğenmediğim de oldu.. düşük puanlı bir filmi beğendiğim de oldu..
güvenilmelidir. orayı puanlayanlar her gün film izleyen, gerçekten sinema sevgisi olan insanlar. evet tüm genellemeler yanlıştır. tabiki istisnalar olabilir ama genel olarak söylediğim durum söz konusudur bu site için.
(bkz: bok da çıkabilir güvenmiyorum)
ben güvenmiyorum renksiz filmlere 9 puan nedir ya evet.
puanın nasıl verildiğini bilmiyorum öncelikle. sadece yorumda bulunmak istedim. bu tür puanlamalar anket misali yapılır genelde. mal ortaya konur ve insanları hoşnut ederse iyi puan alır almazsa hoşnut edememiştir. birde bu filmi değerlendirmek için işin uzmanlarından oluşan bir jürisi illaki vardır diye düşünüyorum. halk ve jürinin oyları oranlandırır heralde vize final gibi. vize 40 final 60 , halk 40 juri 60 gibi. ve daha sonra bu iki puanlama artık nasıl hesaplanıyosa hesaplanır 10 üzerinden puanlanır. buraya kadar olayın matematiği. şimdi gelelim değerlendirmeyi nasıl yaptıklarına.

insanlar yaratılış geregi birbirinden farklı. doğal olarak bi kısmı gerizekalı bi kısmı akıllı. sinemada oyuncu bok, meme deyince kahkaha atan tipler var (ör: recep ivedik) . çıkışta da ayy ne kadar komikti diyen hatunlar herifler gördü bu gözler. şimdi bunlarında oy verme hakları var (yaratılış gereği insan olarak doğdukları için) filmden anlayanların da var. e anlayanlarında film zeevkleri farklı onuda hesaba katmak lazım. dolayısıyla çok güvenilir bir sonuç çıkmaz ama değerlendiren sayısı arttıkça doğal olarak hata riskide azalır. yani boktan bi film sitesinde verilen puandan daha güvenilirdir çünkü dünyanın en büyük film değerlendirme sitesi sonuçta. kimbilir kaç bin kişi oy veriyo.

gelelim jüriye. jüri işten anlayan adamlardan oluşur. tabiki bunlarında zevkleri farklıdır. nasıl olacak peki bu diyosunuz şimdi. şöyle olur güzel kardeşim. bir şeyi evrenselleştirmek için kural koymak gereklidir. mesela hastaya hep sagından yaklasır doktor. amac hastayı iyileştirmek solundan yaklassada bisey olmaz ama evrensel kural budur. veya abdest alırken 3 kere agza su goturursun 4 kere degıl. amac agzın temizlenmesi ama bunu evrenselleştirmenin yolu budur. e bu heriflerinde belli kuralları vardır. mesela film hangi yıl çekilmiş, o zamanın şartları, sürükleyiciliği, son bölümün şaşırtıcılıgı, vizyon keyfi, çekim hataları, oyunculuk, verdiği mesaj, duygu, say say bitmez kuralları vardır. bunların içinde objektif olanlarda var subjektif olanlarda. e doğal olarak bu herifler hepsini değerlendiricek, mesela filmi cok sevdi ama yönetmeni kötü çekmiş veya oyuncular amatör. mecbur kısacak puanını. türlü türlü şeyler. e bide kültür farkı var tabi. şimdi bu herife tosun paşadaki 'aşk kalbimi yakan bir volkan gibidir en sevdiğim tatlı kazandibidir' repliğini çevir ingilizceye bakim ne bok anlıcak. veya kibarfeyzodaki karasevdaya tutuldugu sahneyi izlet veya herhangi bi sahne. şimdi diceksin ki bu jüride türk yok mu? illaki vardır ama diğer milletlerden olanlar bizim gibi yaşayamıyo tam manasıyla türk sinemasını. nasıl biz godfatheri yaşayamıyosak onlar kadar etkilenemiyosak. o godfather serisini ramiz dayının gençliğinin bi bölümüne değişmem. çünkü bi bok anlamıyorum arkadaş. neyse konumuz bu değil nerde kalmıştık. kültür farkında. doğal olarak bu adamlar tam istediğimiz gibi değerlendiremeyecek ama tabiki bi güvenilirliği var. çünkü bu adamlar bu işin uzmanı ve tek bir kişinin tekelinde olan bi müessese değil. benim size nacizane tavsiyem arkadaşlar( bu cümleyi rte taklidi yapan herif gibi söylediğimi hayal edin ve duyun kulaklarınızda) zevkine güvendiğiniz arkadaşlarınızın önerilerine göre film izleyin. bana göre ''namuslu, kibar feyzo, davaro, 100 numaralı adam, banker bilo'' aklıma ilk gelen bu saydıgım 5 örnekte imdb de ilk 5 te. ulan bisürü yazmışım bi başladımmı durduramıyorum kendimi.

yukarda söyledklerim tamamen tahmin ve yorum ürünüdür ve hiçbir kanıta, araştırmaya, bilimsel veriye dayalı değildir. düzenin böyle işlemesinden başkada bir şansı olduğunu düşünmüyorum.
karar sizin.

http://www.imdb.com/title/tt1431045/
zaten puanı veren sen ben biz. yani toplumun verdiği puan o. ama internetin en güvenilir puanlaması bence imdb
Eğer Film Çin, Hindistan, Pakistan gibi anormal nüfuslu 3. dünya ülkesi yapımı ise asla güvenilmez.

Piyasada gördüğümüz en düşüm Hint filmi iMDB puanı 8.0 Dan başlıyor AMK! Kıyaslıyorum bunlar 8 alıyorsa Batman Dark Knight, War Horse, Hidalgı vb. filmler 38 filan almalı!

Kısaca çok da güvenilmiyor. Bir de ABD'nin ergen kitlesi var. Egenlerin hasta olduğu tiplerin oynatıldığı filmlerin iMDB tavan puan ama filmi izle edeceği 4.0 dahi değil!
imdb puanına bakmadan film izlemeyen biri olarak söylüyorum, genel olarak güvenilmelidir. bunu imdb top 250'den de anlayabilirsiniz. şöyle bir şey var 5'in altında olup da güzel olan hiçbir film görmedim ama 8 olup da kötü olan filmlerde daha çok eski yapım filmlerden sevmediklerim var. biraz da zevk meselesi.
mesela taboo dizisine 9.2 vermişler, yuh tamam seyredilir dizi de 9,2 ne lan, belli ki manipülasyon var, hint filmlerinin 8 üzeri puanlarından da belli oluyor zaten.