bugün

kurtuluş savaşı nda kullandığımız güç modelidir.
iman meselesinde mantık aranmaz çünkü insan inanmak istediğinden inanır misal bir budist buda heykelinin önünde ibadet yaparken durupta "ne yapıoyom lan ben mal gibi heykele bakıp bakıp yere kapanıom" diye mantık aramaz çünkü iman edip öyle rahatlar aynen bir müslüman da bir şekilde ibadetini yaparken imanında mantık veya bilimsellik aramaz çünkü iman ya tamdır ya hiç yoktur.
Îman, inanmak anlamındadır. Allah'ın varlığına, birliğine ve onun gönderdiği herşeye inanmak dinin gerektirdiği ilk şarttır...
iman,yetmiş küsur derecedir.en üstünü ''la ilahe illallah(Allahtan başka ilah yoktur)''sözüdür,en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır.Haya da imandandır:
hadis-i şerif ''buhari''
kalp ile tasdik dil ile ikrardır.maturidiye göre ;diliyle ikrar ettiği hâlde kalbiyle tasdik etmeyen kimse mümin değildir. ...
Herhangi bir inancın, eyleme geçmiş hali.
temizliğin geldiği yerdir..
(bkz: temizlik imandan gelir)
(bkz: dini atasözleri)
(bkz: ne demiş atalarımız)
amentü ile belirlenen 6 esas.Allah a ,Meleklerine,Kitaplarına,Elçilerine (Peygamberlerine),Bu dünyanın sona erip bir başka dünyanın kurulacağına (Ahiret'e),Kadere, yani iyi kötü her şeyin Allah ın bilgisi ve gücü ile olduğuna inanmaktadır.
(bkz: imanı olan herkes cennete gidecek)
evrenin sahibi'nin sınırsızlığına ayna olmak için başvurabileceğimiz tek kaynak.
eski bir top modeldir..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.