1. 1.
  sözlüğe slogan yapılası atasözümüzdür...*
  1 -1 ... selmagezinir
 2. 2.
  (bkz: temizlik he mandan gelir)
  1 -2 ... salca
 3. 3.
  imanın nerden geldiğini sorgulatacak atasözü.
  -1 ... longinus
 4. 4.
  peki nereye gider?
  5 -3 ... sivrisinek
 5. 5.
  bu sözün aslı "ennezafetü minel îman" biçimindedir ve hamid aytaç'ın elinde harika bir hat levhâsına dönüşmüşlüğü de vardır.
  1 ... gelberiyargelberi
 6. 6.
  temiz olan herkesin imanlı olacağını savunan söz, halbuki değil öyle.

  (bkz: kirlenmek güzeldir)
  1 -1 ... no leaf clover
 7. 7.
  iman olan herkesin temizliğe önem vermesi gerektiğini vurgulayan söz.
  1 ... jamish efendy
 8. 8.
  öyleyse neden o zaman neredeyse tüm arap ülkeleri pislik içinde ki sorunu doğuran konu. gidip görmüşlüğüm de var bizzat evet yani, neredeyse tüm müslüman ülkeler pislik içinde leş gibi yaşıyorlar hatta ve hatta en temizi yine biziz diyebilirim yani. o zaman bu meşhur söz içinde kendiyle çelişiyor değilmidir?
  2 -1 ... novakatinamite
 9. 9.
  otobüs ve minibüslerde şu sıcak yaz aylarında yüksek sesle söylenmesi gereken söz. size deli derler ama kulaklarına küpe olur. herkes bindiği otobüste 3 defa dese memleket çiçek gibi olur.
  1 ... arabaciarabayatasget
 10. 10.
  aslen "imanli olan kisi temizdir" anlamini tasir.

  allah'a ve ahiret gunune iman eden bir kimse, suphesiz ki allah'in biz kullari icin uygun gordugu islam'a bagli bir musluman olur. kuran-i kerim'de en cok bahsi gecen ibadet olan namaz kilmak eylemini aksatmaz, namaz kilabilmek icin sart kosulan abdestini alir.

  bu anlattigim kisinin kendi temizligi ile ilgili olan kisim. tabi bir de cevre durumu var. namaz kilinacak yer temiz olmali, yemek yenen yer temiz olmali, uyunan yer ve oturulan yer temiz olmalidir ki hem ibadet yapma konusunda bir sikintimiz olmasin hem de henuz islam'in nuruyla aydinlanamamis insanlar icin iyi ve guzel bir ornek olalim.

  uzun zamandir yurtdisinda olan biri olarak gonul rahatligiyla diyebilirim ki bu zamana kadar yuzlerce gayri-muslim evine girdiysem bir iki tanesi istisna olmak uzere hic temiz bir eve rast gelmedim. bu noktada evde kedi-kopek beslenmesinin de payi var muhakkak ki, kokuyor ve buna engel olabilmek pek mumkun degil.

  temizlik imandan gelir, musluman temizdir, hem vucudu hem ahlaki temizdir. allah'in hidayete erdirmekle sereflendirdigi islam ummetinin hic bir ferdine aksi bir durum yakismaz.
  1 ... st lightning